Zprávy

Rakousko: Billa a bauMax podporují předvánoční klid

Vídeň (KAP) Obchodní řetězce Billa a bauMax (oba působí i v Česku) v Rakousku uposlechly výzvu kardinála Christopha Schönborna a organizací jako Aliance pro volnou neděli a rozhodly se na svátek Neposkvrněného početí Panny Marie 8. prosince uzavřít své obchody, aby svým pracovníkům „v hektické předvánoční době poskytly trochu času a klidu," jak se praví ve společném prohlášení. Billa je v tomto směru průkopníkem, své rakouské obchody takto uzavřela již roku 2007, letos se přidává i bauMax.

Egypt: Usmrceni dva křesťanští demonstranti

Řím-Káhira (KAP) V Egyptě byli zabiti dva koptští křesťané. Podle římské agentury AsiaNews přišli o život při násilném zásahu úřadů proti křesťanské demonstraci v severoegyptském městě Gíza 22. listopadu. Podle úřadů bylo zraněno dalších nejméně 50 lidí, z toho 7 úředníků a 11 policistů, 100 osob bylo zatčeno. Křesťané protestovali proti tomu, že úřady zastavily na základě protestů islamistů stavbu kostela ve městě Talbíja. V oblasti Gízy žije přes milión koptských křesťanů, kteří zde nemají k dispozici žádný kostel.

Konzervativní anglikáni: ne Anglikánské úmluvě

Londýn (KAP) Anglikánská církev schválila velkou většinou teologický konsensus světového anglikánského společenství, Anglikánskou úmluvu (Anglican Covenant). Současně bylo oznámeno, že GAFCON, konzervativní sdružení anglikánských národních církví Afriky a Asie, tuto formulaci teologického „nejmenšího společného jmenovatele" anglikánství odmítá. Dokument je podle GAFCON ve své současné podobě „plný fatálních nedostatků," a podpora této iniciativě tak prý „již není vhodná".

Odmítnutí ze strany konzervativců by mohlo ještě prohloubit příkop uvnitř světového anglikánského společenství. Jeho čestný primas, arcibiskup Rowan Williams z Canterbury, varoval nyní zasedající všeobecnou synodu Anglikánské církve před „postupným rozkladem" tohoto společenství a podpořil přijetí Anglikánské úmluvy. Rozhodnutí jedné církevní provincie podle něho ovlivňují všechny ostatní provincie na celém světě.

Anglikánská úmluva má být jakási teologická smlouva všech 38 autonomních provincií světového anglikánského společenství, které nyní má kolem 78 miliónů členů. Podle Williamse budou k tomuto společenství napříště patřit pouze provincie, které budou s tímto společným jmenovatelem souhlasit.

Anglikánští teologové Úmluvu vypracovali jako odpověď na vnitřní spor anglikánů o svěcení homosexuálů a žen. K rozbuškám sporu patřilo vysvěcení homosexuálního biskupa Gene Robinsona v roce 2003 v USA. Úmluva má zachovat co největší jednotu anglikánství. Novoty jako jmenování homosexuálů biskupy proto mají napříště zaváděny pouze se souhlasem všech provincií.

Liberální anglikáni se však obávají o autonomii svých provincií a toho, že jim budou vnucena rozhodnutí konzervativního křídla světového společenství. Konzervativci zas kritizují oslabování církevní disciplíny a tradice.

Vysoce postavený představitel církve v de­níku Guardian varoval před ztroskotáním Úmluvy. „Nemáme žádný záložní plán. Jestli tohle selže, ocitne se společenství v troskách," řekl.

Francie: pravidelná setkání zástupců náboženství

Paříž (KAP) Vedoucí reprezentanti hlavních náboženství Francie se chtějí pravidelně setkávat a hovořit o problémech tamní spo­leč­nosti, sdělil deník La Croix. Prvního setkání se účastnili zástupci katolictví, protestantismu, pravoslaví, židovství, islámu a buddhismu. Cílem je se lépe poznat a vypracovávat společná stanoviska ke společenským problémům. Du­chovní také chtějí francouzským věřícím uká­zat, že je možné si navzájem věřit. Plánují se čtyři setkání ročně.

Rheinischer Merkur skončil

Hamburk-Bonn (KAP) Vyšlo poslední číslo kdysi vlivného německého katolického týdeníku Rheinischer Merkur. Německá biskupská konference oznámila, že časopis založený roku 1946 se „pro rostoucí dotace vlastníků a klesající počet předplatitelů" zastavuje. Počet prodaných výtisků klesl z počátečních 220 tisíc na nynějších 20 tisíc, což neumožňuje samostatnou existenci. Část redakce bude nadále připravovat pravidelnou přílohu týdeníku Die Zeit, která bude vycházet pod názvem Christ und Welt (Křesťan a svět), nezávislost redakce zůstane zachována. Die Zeit tak zůstává jediným německým týdeníkem, který byl založen již po válce.

Papež: Kondomy mohou někdy být přípustné

Řím-Berlín (KAP) Papež Benedikt XVI. se při představení knihy rozhovorů Licht der Welt (Světlo světa), které s ním vedl Peter Seewalds, vyjádřil, že kondomy - pro církev doposud tabu - mohou za určitých okolností (ochrana proti AIDS) být přijatelné. Výrok vzbudil mediální senzaci a povzbudil debatu o tomto tématu v katolické církvi.

Papež se takto vyjádřil ohledně homosexuálního styku, podle názoru hamburského světícího biskupa Hanse-Jochena Jaschkeho však platí papežovy výroky i pro heterosexuální páry: „Ženy se přece v Africe také často nakazí AIDS, protože muži se neovládají a chovají se machisticky," řekl Jaschke ve čtvrtek rozhlasové stanici Radio Hamburg. Kondom podle něho přitom neznamená „ulehčení pro muže, ale pomůcku pro odpovědné zacházení se sexualitou mezi mužem a ženou."

Změnu papežova postoje Jaschke spatřuje ve „strašlivém ohrožení nemocí AIDS" v Africe, Východní Evropě, Indii a Číně. „Všichni zodpovědní lidé říkají, že obrana proti AIDS může být úspěšná jedině při změně chování. Ale ke změně chování a k humánnímu vnímání sexuality patří pak i kondom, a kondom může v určitých situacích přece být menším zlem," řekl biskup.

Bamberský arcibiskup Ludwig Schick prohlásil, že papežovi nejde „o povolení kondomů, ale o potlačení AIDS." Papež se angažuje, „aby se udělalo vše pro to, aby se tato strašlivá nemoc dál nešířila," řekl Schick, a dodal, že novinkou je, když nyní papež v určitých situacích považuje výjimečně použití kondomu za možné. Podle Schicka je papežovou záležitostí vyložit, které konkrétní výjimky jsou z katolického hlediska povoleny. V zásadě však prý papež opět potvrdil, že šíření AIDS nejlépe zabrání abstinence a manželská věrnost.

Stefan Hippler, katolický duchovní, pečující o nemocné AIDS v Africe, v papežově prohlášení spatřuje „první jemnou trhlinu v betonové zdi" a „znamení, že církev se přece jen pohybuje." V novinách Süddeutsche Zeitung Hippler dále napsal, že morální teologie musí vzít v úvahu současné vědecké poznatky o sexualitě. Kritizoval tak papežovo pojetí sexu, chápaného „buď v manželství, nebo jako droga," a zeptal se, „zda mezi oběma těmito pozicemi jich neexistuje ještě celá řada, právě u mladých lidí, kteří svou sexualitu před manželstvím nechtějí brát jako drogu, ale jako projev svých citů, své lásky."

Pákistán: Milost křesťance odsouzené za rouhání

Islámábád-Vídeň (KAP) Pakistánský prezident Asif Alí Zardárí omilostnil křesťanku Asiu Noreenovou (Bibiovou), která byla odsouzena k smrti oběšením za údajné rouhání. Toho se měla dopustit při práci na poli, když ji její muslimské spolupracovnice nutily k přestupu na islám, a ona odpověděla mj. „Ježíš žije, ale Mohamed je mrtvý. Náš Kristus je pravý boží prorok, ale váš Prorok je falešný." Podle pákistánského zákona o blasfémii z roku 1984 se však „znevažující výroky o proroku Mohamedovi" trestají smrtí. Rozsudek nad Bibiovou vyvolal protesty humanitárních organizací po celém světě a diplomatický tlak ze strany Vatikánu a episkopátu mnoha zemí. To vedlo nakonec k podepsání milosti pro odsouzenou. Matka pěti dětí, členka jedné ze tří křesťanských rodin ve vesnici, se nyní skrývá na neznámém místě před islamisty.