Zprávy

První biskupka anglické anglikánské církve

Londýn (BBC) Po mnohaletém procesu diskusí a hlasování, který přivedl anglickou státní církev Church of England na pokraj rozkolu, byla v této církvi vysvěcena první biskupka. Elisabeth „Libby“ Laneová (48) byla jmenována titulární biskupkou stockportskou 15. ledna a konsekrována 26. ledna v katedrále v Yorku. Bude sloužit jako pomocná biskupka v diecézi Chester.

Konsekrační bohoslužbu před udělením svěcení krátce narušil konzervativní kněz Paul Williamson. Ten po formálním dotazu světitele arcibiskupa Johna Sentamua, zda proti svěcení nejsou námitky, vykřikl, že „to není v bibli“, což je „absolutní překážka“.

Papež pozval na návštěvu transsexuála

Vatikán (huffingtonpost.it) Papež František přijal podle španělského listu Hoy v soukromé audienci věřícího transsexuála jménem Diego Neria Lejarraga a jeho snoubenku. Neria Lejarraga (48) si předtím papeži písemně stěžoval, že poté, co si nechal změnit pohlaví na mužské, byl ve své farnosti ostrakizován. Jeho farář ho dokonce nazval „ďáblovou dcerou“. Papež pak prý Neriovi Lejarragovi sám dvakrát zatelefonoval a pozval ho na návštěvu do svého bytu v Domě sv. Marty.

Zemřel teolog Richard McBrien

Washington Jeden z nejvýznamnějších severoamerických katolických teologů Richard McBrien zemřel 25. ledna ve věku 78 let. Působil jako profesor teologie na univerzitě University of Notre Dame a zabýval se především eklesiologií. Je znám jako autor obsáhlé knihy Katolicismus a editor Encyklopedie katolicismu. Pro své umírněné a liberální názory byl často kritizován z konzervativních pozic.

Obama za náboženskou svobodu v Indii

New Delhi (KAP/KNA) Americký prezident Barack Obama vyzval během své návštěvy Indie k ochraně náboženské svobody. „Indie bude úspěšná, pokud se nerozštěpí podle náboženství,“ řekl ve svém projevu k mládeži. S odkazem na rostoucí náboženské napětí v některých indických regionech dále prohlásil, že žádná společnost není imunní proti nejtemnějším stránkám člověka a že náboženství bylo často používáno k podněcování zla.

V týdnu před Obamovou návštěvou indická katolická biskupská konference vyzvala premiéra Nárendru Módího, aby „zastavil aktivity, které ohrožují sekulární povahu národa“. Důvodem výzvy jsou útoky proti kostelům, kněžím i laikům v několika spolkových státech. V minulosti docházelo v Indii opakovaně k nábožensky motivova­nému násilí, jehož cílem často byli menšinoví muslimové a křesťané. Od nástupu premiéra Módího z hinduistické nacionalistické Lidové strany loni v květnu se zmnožily zprávy o tom, že radikální hinduistické organizace provádějí nucenou konverzi jinověrců ke svému náboženství a otevřeně propagují „Indii bez muslimů a křesťanů“.

Oficiálně je Indie demokracií se sekulární ústavou, má asi 1,2 miliardy obyvatel. Více než 80 % z nich jsou hinduisté různých směrů, 13 % muslimové, 2,3 % křesťané a asi 2 % sikhové.

Jižní baptisté za etnickou integraci

Washington (KAP/KNA) Jižní baptistická konvence (SBC), největší protestantská církev USA, se chce víc zasazovat za etnickou integraci ve svých sborech. Řekl to předseda její etické rady Russell Moore s odůvodněním, že etnicky smíšené náboženské obce mohou mít rozhodující vliv na změnu společnosti. „Když se budeme znát jako bratry a sestry, začneme se také vzájemně podporovat.“ V reakci na rasové nepokoje ve Fergusonu a jinde sezval Moore na jaro setkání pod heslem „Radostná zvěst a smíření mezi rasami“.

Kritici šestnáctimilionové církve tvrdí, že zatím ještě ani jedno celé procento z asi 51 tisíc sborů SBC není rasově smíšených. Moore přiznává, že jeho církev, vzniklá kdysi ze sporů o otrokářství na jihu USA, dospěla k správnému názoru příliš pozdě. „Měli jsme se postavit do čela dříve. Křesťanské církve musejí být první, když jde o to, podstavit se proti diskriminaci a nespravedlnosti.“ SBC ovšem během let bojů za občanská práva černochů buď mlčela nebo dokonce hájila rasovou segregaci na jihu USA. Až roku 2011 označila rasismus za hřích. Dnes asi 80 % členů této církve tvoří běloši.

Malajští katolíci se dál budou modlit k Alláhovi

Kuala Lumpur (KAP/KNA) Přes prohru u nejvyššího soudu bude katolická církev v muslimy ovládané Malajsii dál používat slovo „Alláh“ jako označení Boha při bohoslužbách a v biblích. Zákaz tohoto slova se totiž podle vlády vztahuje pouze na katolický časopis Herald, zdůraznil arcibiskup Julian Leow, předseda malajské biskupské konference, a dodal: „vezmeme vládu za slovo“. Církev totiž musí chránit práva menšin a zasazovat se za pravdu a spravedlnost, vysvětlil Leow v listě malajským katolíkům.

Pět soudců spolkového soudu v Kuala Lumpur u jednomyslně zamítlo návrh arcidiecéze zrušit rozsudek odvolacího soudu, který časopisu Herald zakázal používat výraz Alláh. Alláh v místním jazyce Bahasa Malaysia znamená Bůh. Tím je uzavřen spor, který se přes několik instancí táhlaod roku 2008, protože proti rozhodnutí nejvyššího soudu není již možnost právního odporu.

Soudci argumentovali tím, že používáním slova Alláh křesťany by mohli být muslimové „zmateni“ a mohla by být ohrožena „národní bezpečnost“. Navíc prý používání slova Alláh není „integrální součástí křesťanské víry a křesťanské praxe“.

Rušení italských diecézí

Řím (KAP) Vatikán plánuje snížit počet italských diecézí. Uvažuje se o zrušení asi 30 malých diecézí, které mají každá méně než 100 tisíc věřících. Napsal to italský deník La Stampa a mluvčí italské biskupské konference potvrdil, že takové plány vedení katolické církve skutečně zvažuje. Nyní na 58 milionů italských katolíků připadá 226 diecézí. V konkordátu mezi Itálií a Svatým stolcem z roku 1984 se jako cíl uvádí redukce na 113. Papež František již dva měsíce po svém zvolení vyzval italskou biskupskou konferenci ke zjednodušení struktury a posílení místních církví.

Nový katolický arcibiskup Hamburku

Vatikán-Bonn (KAP) Papež František jmenoval novým hamburským arcibiskupem dosavadního generálního vikáře z Kolína nad Rýnem Stefana Hesseho (48), který se tak stane nejmladším diecézním biskupem Německa. Sama hamburská arcidiecéze je rovněž nejmladší, byla založena roku 1995, a zároveň rozlohou největší v Německu.

Stefan Hesse má již s vedením diecéze zkušenost, zastupoval totiž roku 2014 kolínského arcibiskupa, když byl stolec neobsazen. Tehdy, v době po limburském skandálu, se stal známým iniciativou za větší transparentnost církve, když uveřejnil seznam všech nemovitostí vlastněných arcidiecézí.

Němci vystupují z církví

Mnichov (KAP) Počet odchodů věřících z Evangelicko-luterské zemské církve v Bavor­sku roku 2014 silně narostl. Biskup Heinrich Bedford- Strohm uvedl, že jich bylo asi 30 500, zatímco o rok dříve jen 18 800. Čísla za katolickou církev ještě nejsou známa, ale je obava, že také dojde ke zhoršení.

Jako hlavní příčinu uvedl biskup to, že od 1. ledna 2015 se bude v Německu automaticky strhávat církevní daň z kapitálových výnosů. Přitom však nejde o žádnou novou daň, což se lidem komunikovalo. Zároveň to podle biskupa souvisí se slabou vazbou na církev. Ta se proto musí sebekriticky ptát, co udělala pro to, aby lidem vysvětlila, že víra je spojená s církví.