Zprávy

Arcibiskup Sokol odchází, nástupcem Róbert Bezák

Bratislava (aktuálne.sk) Papež Benedikt XVI. přijal abdikaci trnavského arcibiskupa Jána Sokola, který o uvolnění z úřadu požádal v souladu s kanonickým právem po dosažení 75 let věku. Nástupcem kontroverzního preláta, vedeného v seznamech agentů komunistické Státní bezpečnosti, se stane redemptorista ThLic. Róbert Bezák, dosavadní správce farnosti Radvaň.

Róbert Bezák se narodil 1. března 1960 v Handlové, řeholní sliby složil roku 1983 a vysvěcen na kněze byl roku 1984. V letech 1993 až 2005 byl viceprovinciálem slovenských římskokatolických redemptoristů, v letech 1996 až 2002 navíc předsedou slovenské Konference vyšších řeholních představených. Vyučoval rovněž morální teologii.

Paraguayský prezident Lugo měl jako biskup syna

Asunción (KAP) Paraguayský prezident Fernando Lugo se pod hrozbou žaloby o určení otcovství přiznal k synovi, kterého má se ženou, s níž udržoval dlouholetý vztah. Otcem dítěte se stal ještě v době, kdy byl římskokatolickým biskupem v San Pedru a podléhal povinnosti celibátu. Matkou dítěte je žena o 33 let mladší než Lugo, jejich synovi jsou nyní dva roky. Mnozí bývalí kolegové v biskupském úřadě poklesek 59 let starého prezidenta odsoudili, například biskup Ignacio Gogorza Izaguirre jeho chování označil jako „políček do tváře církve". Lugo je prezidentem od roku 2008, v témž roce ho papež Benedikt XVI. oficiálně laicizoval.

Tomáši Halíkovi vychází kniha v angličtině

New York (KAP) Prezidentu české křesťanské akademie Tomáši Halíkovi vychází kniha Vzdáleným nablízku v angličtině. Pod titulem Patience with God ji vydává nakladatelství Doubleday. Prezentace knihy se za přítomnosti autora koná v konferenčním sále hlavního sídla OSN v New Yorku. Profesor Halík je dále pozván na teologickou fakultu Harvardovy univerzity, kde vystoupí jako letošní řečník v rámci cyklu každoročních slavnostních před­nášek o míru a sociální spravedlnosti, nazva­ném Dana McLean Greeley Lectures on Peace and Social Justice.

Polský luteránský biskup po skandálu odstoupí

Varšava (KAP) Polský luteránský biskup Janusz Jagucki odstoupí z funkce předsedy své církve poté, co loni noviny Rzeczpospolita odhalily jeho minulost spolupracovníka polské komunistické bezpečnosti. Jako „neformální spolupracovník" tajné policie byl registrován v letech 1973 až 1990 a za své informace bral peníze. Po odhalení Jagucki nejdříve odmítal rezignovat, avšak na letošním dubnovém synodu své církve vinu přiznal, omluvil se a poměrem hlasů 31 ku 26 mu byla vyslovena nedůvěra. Ve funkci hlavy církve však zůstává až do zvolení nástupce.

Největší polská protestantská církev má asi 80 tisíc členů, k nimž patří například bývalý premiér Jerzy Buzek nebo olympijský medailista a čtyřnásobný mistr světa ve skoku na lyžích Adam Malysz.

Nový primas Španělska

Madrid (KAP) Arcibiskupem toledským byl jmenován dosavadní valladolidský arcibiskup Braulio Rodriguez Plaza. S úřadem je spojen titul primasa Španělska. Předchozím držitelem toledského stolce byl kardinál Antonio Canizares Llovera, jehož papež v prosinci povolal do čela římské Kongregace pro bohoslužbu a svátosti.

Rodriguez Plaza se narodil roku 1944, teologii vystudoval v Madridě a Jeruzalémě. Specializoval se na biblistiku a promoval roku 1990 prací o Ježíšově soudním procesu. Působil jako farář a pedagog, roku 1987 byl povýšen na biskupa. Toledo bude jeho již čtvrtým biskupským působištěm.

Prezident Obama letos slavil Velikonoce u anglikánů

Washington (KAP) První Velikonoce během svého prezidentského úřadu oslavil prezident USA Barack Obama s rodinou v historickém Episkopálním chrámu sv. Jana na Lafayettově náměstí ve Washingtonu. Chrám postavený v letech 1815-16 je pro svoji blízkost k Bílému domu označován jako „kostel prezidentů". Chodíval do něj často i Obamův předchůdce G. W. Bush, ačkoliv byl oficiálně metodista.

Barack Obama před rokem vystoupil ze sboru teologicky liberální Sjednocené církve Kristovy (United Church of Christ) v Chicagu kvůli xenofobním výrokům tamního pastora Jeremiaha Wrighta, které Obamovi způsobily potíže ve volebním boji.

Vliv křesťanství v USA upadá

Washington (KAP) Nástup prezidenta Baracka Obamy obyvatelé USA cítí jako příznak úpadku vlivu křesťanství v jejich zemi, napsal americký magazín Newsweek. 68 % Američanů podle něj odpovědělo kladně na otázku, zda náboženství po prezidentských volbách ztratilo na významu. Mnozí konzervativní křesťané mají pocit, že prohráli boj o témata jako je potratová politika, partnerství homosexuálů nebo modlitba ve školách a že se USA nacházejí na cestě směrem k pokřesťanské společnosti. Zatímco v dobách prezidenta G. W. Bushe souhlasilo 69 % respondentů s tím, že Američané jsou křesťanský národ, dnes je to již jen 62 %. Roku 1990 se 86 % Američanů označovalo za křesťany, dnes je to o 10 % méně. Za stejné období se podíl ateistů bezmála zdvojnásobil z 8 % na 15 %.

Černou legendu" o Piu XII. šířila Moskva již roku 1945

Vatikán (KAP) Tvrzení, že papež Pius XII. podporoval nacisty, se objevilo již krátce po válce v sovětské propagandě, napsal v jezuitském časopise La Civilta' Cattolica historik a člen tohoto řádu Giovanni Sale. Cituje přitom komentář vysílače Radio Moskva, který kritizoval papeže za jeho projev z 2. června 1945, v němž Pius XII. vystoupil proti myšlence o kolektivní vině Němců za války. Komunistická propaganda se přitom podle G. Saleho chtěla Piovi XII. pomstít za jeho četná varování před sovětskou totalitou a odvést pozornost od vlastního porušování lidských práv.

V komentáři moskevského rozhlasu z roku 1945 se tvrdí, že Vatikán za války mlčel k hitlerovským krutostem včetně koncentračních táborů, a proto nemá právo vybízet k „milosrdenství a odpuštění" vůči nacistickým zločincům. Tyto motivy byly poté v celé Evropě rychle převzaty a rozvinuty levicovou propagandou; 7. ledna 1946 italský komunista Luigi Longo dokonce prohlásil, že „církev je v osobě Pacelliho," tedy Pia XII., „odpovědná za Hitlerův vzestup". V této atmosféře vytvořené tehdy vlivnými komunistickými médii pak Rolf Hochhuth napsal svoji hru Náměstek (premiéra 1963), která po válce ještě mimořádně populárnímu Piu XII. definitivně vtiskla cejch papeže mlčícího tváří v tvář holokaustu.

Čínský biskup Julius Ťia Č'-kuo opět zatčen

Peking (Asia-News) Římem uznávaný podzemní čínský biskup Julius Ťia Č'-kuo z provincie Che-pej, který v minulosti pro své přesvědčení strávil 20 let v komunistickém vězení, byl opět vzat do vazby. Motivem mohlo být to, že se usmířil s režimem uznávaným „vlasteneckým" biskupem svého regionu, jímž je Jang Tchao-žan, a oba biskupové spolu začali vypracovávat pastorační plán pro Che-pej. Biskup Jang Tchao-žan se podrobil autoritě Říma, vyslovil ochotu stát se světícím biskupem Julia Ťia Č'-kuo a pomoci sloučit dosavadní „podzemní" i „vlasteneckou" diecézi na svém území. Tím oba biskupové popudili čínskou komunistickou stranu i tamní „vlasteneckou" církev. Mají nyní úřední zákaz se stýkat a jsou pod stálým dohledem policie.

Čtyřiasemdesátiletý biskup Ťia Č'-kuo je nemocný a posledních letech byl několikrát opět vystaven vazbě. Při současném zatčení mu bylo sděleno, že spolupráce s biskupem Jangem je „špatná, protože ji chtějí zahraniční mocnosti jako je Vatikán." Zatčení proběhlo právě v době, kdy ve Vatikánu zasedala komise pro otázky Číny.