Zprávy

Jezuité požadují zrušení vazby pro uprchlíky

Řím (KAP) Jezuitský řád požaduje zrušení vydávací vazby pro uchazeče o azyl. Podmínky ve vazbě jsou často nedůstojné, říká se v prohlášení, které podepsali řádoví představení z Evropy, Blízkého Východu a Afriky, shromáždění na výroční konferenci v Římě. Navíc existují alternativy, s nimiž už některé vlády udělaly dobrou zkušenost. Současně jezuité požadují, aby se bojovalo proti příčinám uprchlictví, za což je Evropa spoluodpovědná. Například je potřeba zastavit dodávky zbraní do Afriky, jež tam pomáhají rozdmýchávat konflikty, a tím způsobují vlny uprchlictví.

Solidaritu při přijímání uprchlíků také musí podle jezuitů projevit celá Evropa. Proto řád kritizuje pravidlo, podle něhož se o uprchlíky má postarat ta země Evropské unie, na jejímž území se po vstupu do EU ocitli. To totiž nepřispívá ke spravedlivému rozdělení proudu migrantů. Jezuité rovněž projevili starost nad vlivem pravicového extremismu na všechny politické tábory. Po zkušenostech 20. století by politici měli zajistit, aby jejich diskurs neovládly „extrémní formy populismu“.

Půl roku od únosu biskupů: žádné zprávy

Bejrút (KAP) Již půl roku uplynulo od únosu dvou pravoslavných biskupů a zavraždění jejich řidiče na cestě z humanitární mise na turecko-syrské hranici do Aleppa. Oba biskupové, syrsko-pravoslavný metropolita Mar Gregorios Ibrahim a řecko-pravoslavný metropolita Paul Yazici, jsou od té doby nezvěstní. Není ani známo, zda jsou naživu. K propuštění obou duchovních únosce vyzvali jak vůdci všech v zemi působících křesťanských církví, tak i Vatikán a syrská vláda.

Útok na kostel v Káhiře, pět mrtvých

Káhira (KAP) V severní části Káhiry byl spáchán atentát na svatbu v koptském kostele. Čtyři lidé včetně dvou dětí přišli o život na místě, pátý podlehl svým zraněním později. Zraněno bylo 18 lidí. Útok spáchali střelci na motocyklu. Mluvčí farnosti kritizoval policejní bezpečnostní síly, které měly kostel chránit, ale nebyly přítomné. Policie tvrdí, že musela ochrany kostela zanechat pro nedostatek zbraní.

Několik dní po útoku bylo v této souvislosti zatčeno 25 osob, členů doposud neznámé teroristické skupiny, která je podezřelá i z nedávného bombového útoku na egyptského ministra vnitra. Bylo také zajištěno množství zbraní a výbušnin.

Ne přijímání pro rozvedené a znovu sezdané

Vatikán (KAP) Prefekt Kongregace pro nauku víry arcibiskup Gerhard Ludwig Müller potvrdil v novinách Osservatore Romano, že stále platí bezvýjimečný zákaz udělovat svátost přijímání rozvedeným katolíkům, kteří vstoupili do druhého sňatku. Výslovně arcibiskup Müller v článku vyvrací názor, že by se mělo takové přijímání umožnit z důvodů milosrdenství. Papež František totiž na konci července ohledně rozvedených a znovu sezdaných řekl, že je „čas milosrdenství“, čímž vznikly spekulace, že mu jde o zmírnění dosavadního postoje katolické církve vůči této skupině věřících. Arcibiskup Müller dále naznačil, že možným řešením v některých případech by mohlo být rozšíření možností, kdy by církev mohla manželství prohlásit za neplatné.

Na říjen 2014 papež František svolal mimořádnou biskupskou synodu, jež by se měla zabývat mimo jiné i situací rozvedených.

Limburský biskup postaven mimo službu

Limburg (KAP) V německé diecézi Limburg se rozhořel skandál kolem místního biskupa Franze-Petera Tebartze-van Elsta. Ten je obviňován z příliš luxusní rekonstrukce svého sídla, ze zatajování stavebních nákladů před orgány diecéze a z toho, že lživě popíral fakt, že nedávno letěl do Indie první třídou. Za posledně jmenovaný delikt mu hrozí i soudní trest. Vyšetřením celé záležitosti se zabývá církevní komise. Papež František až do uveřejnění jejích závěrů postavil limburského biskupa mimo službu a nařídil mu pobyt mimo diecézi. Vedením diecéze dočasně pověřil nově jmenovaného generálního vikáře, kněze Wolfganga Rösche. (K případu přinášíme v tomto čísle také článek Limburg: Víc než spor o luxus).

Útoky hinduistických extremistů v Indii

Bombaj (KAP) V indickém městě Bombaji došlo k několika útokům extremistických hinduistů na náboženské menšiny. Například byla napadena křesťanská letniční obec Assembly of God a těžce zraněn pastor; o několik týdnů později zřejmě stejní útočníci násilím dovlékli jiného pastora stejného sboru na policejní stanici a obvinilo ho z používání nedovolených metod misie. Po vyjasnění záležitosti ovšem policisté místo křesťana zadrželi pět hinduistických podezřelých.

Katolická lidskoprávní organizace Catholic Secular Forum označila policejní ochranu náboženských menšin za nedostatečnou a vyslovila domněnku, že nárůst nábožensky motivovaného násilí souvisí s tím, že se napřesrok v Indii budou konat volby. Útočníci se proto snaží lidi polarizovat.

Zvažuje se vznik nové kongregace pro laiky

Vatikán (La Stampa) Honduraský kardinál Oscar Andres Rodriguez Maradiaga, koordinátor papežovy poradní skupiny osmi kardinálů, hovořil o plánované reformě kurie. Naznačil, že se uvažuje o vytvoření nové kongregace (tj. jakéhosi ministerstva) pro záležitosti laiků. „Existují zvláštní kongregace pro biskupy, pro kněží, pro řeholníky, ale není žádná pro laiky, kteří tvoří většinu církve,“ řekl kardinál. Do nové kongregace by se mohly začlenit různé stávající papežské rady (pro laiky, pro rodinu a pro zdravotníky), které se situací laiků z různých hledisek zabývají.

Ratzingerovu cenu dostal první nekatolík

Vatikán (KAP) Papež František předal letošní Ratzingerovy ceny, jež od roku 2011 každoročně uděluje Ratzingerova nadace za teologický výzkum tematicky napojený na dílo předchozího papeže. Laureáti kromě ceny obdrží také částku 50 tisíc euro. Letos byli oceněni dva teologové, řezenský dogmatik Christian Schaller a první nekatolík, britský novozákonník Richard A. Burridge.

Setkání českých a slovenských biskupů

Praha (KAP) Poprvé po 15 letech se na společném plenárním zasedání setkali čeští a slovenští katoličtí biskupové. Po rozpadu Československa roku 1993 se taková setkání konala každý rok, ale od roku 1999 se již setkávali jen zástupci obou biskupských konferencí. Ve Vranově u Brna se letos kromě téměř všech členů obou biskupských konferencí sešli také papežští nunciové z obou zemí, arcibiskupové Giovanni Leanz (Praha) a Mario Giordana (Bratislava). Tématem jednání byl vývoj obou církví, vztahy se státem a sekularizace. Naplánována byla také společná pouť členů náboženských hnutí z obou zemí ve dnech 11. až 16. února do Říma k hrobu sv. Cyrila.

Malajsie šikanuje časopis kvůli slovu Alláh

Kuala Lumpur (KAP) Malajské ministerstvo vnitra zastavilo distribuci asi 2000 výtisků katolického arcidiecézního časopisu Herald. Důvodem je to, Herald že údajně porušil nedávný soudní zákaz používat arabské slovo Alláh pro označení křesťanského Boha. Šéfredaktor P. Lawrence Andrew k případu řekl: „Stejně jako ostatní média v Malajsii jsme pouze informovali o soudním sporu o Alláha“. Biskup Cornelius Piong v článku ovšem také místní katolíky vybídl, ať slovo Alláh pro Boha používají i nadále, jako to dělali po generace. Odvolací soud v Kuala Lumpuru v říjnu potvrdil, že křesťané nesmějí používat slovo Alláh, jelikož prý „není podstatnou součástí víry a praxe křesťanů“. Na Alláha tak získali monopol muslimové.