Zprávy

Francová: Papež kondoloval, biskupové ne

Rio de Janeiro (KAP/KNA) Papež František telefonicky kondoloval matce zavražděné brazilské političky Marielle Francové. Podle brazilských médií poslala devatenáctiletá dcera Francové papeži krátce po smrti své matky osobní dopis. František pak zavolal rodině, aby jí poskytl útěchu. Podle dominikánského teologa Freia Betta tak František reagoval lépe než brazilští biskupové, od nichž Betto postrádá jasnou reakci na vraždu.

Levicová politička Marielle Francová (38), radní v Riu de Janeiru a bojovnice za práva žen a menšin, byla zastřelena v centru Rio de Janeira. Předtím na sociálních sítích obvinila policejní jednotky z vraždění mladých lidí v chudinských čtvrtích města. Pozorovatelé se domnívají, že za vraždou stojí právě zkorumpovaní policisté.

Zemřel kardinál Karl Lehmann

Mohuč-Berlín (KAP/KNA) Ve věku 81 let zemřel emeritní mohučský biskup, teolog a bývalý dlouholetý předseda německé biskupské konference kardinál Karl Lehmann. Oblíbený biskup byl průkopníkem obnovy církve v duchu druhého vatikánského koncilu. Na kardinálově pohřbu či na zádušní bohoslužbě v Berlíně se účastnili vedle věřících a náboženských činitelů i přední představitelé německého veřejného života v čele s kancléřskou Angelou Merkelovou.

Švédsko možná zakáže konfesní školy

Stockholm (KAP/KNA) Švédští vládní sociální demokraté premiéra Stefana Löfvena podle zpráv v médiích plánují změnit konfesní školy v čistě světské instituce. „V našich školách mají rozhodovat učitelé a ředitelé, a ne kněží a imámové,“ řekla ministryně vyššího školství Anna Ekströmová. Konfesní školy podle švédských sociálních demokratů podporují segregaci, dělí žáky podle pohlaví a nezprostředkovávají demokratické hodnoty.

Ve Švédku nyní existují konfesní školy křesťanské (celkem 59), židovské (1) a muslimské (11).

Ze strany katolické církve zaznívá ostrá kritika návrhu. Například ředitelka školy Notre Dame v Göteborgu Paddy Maguireová řekla agentuře CNA, že kritizované zlořády jako antidemokratický postoj a přísné oddělování chlapců od dívek se týkají výhradně islámských škol, ale sociální demokraté „jsou příliš zbabělí,“ než aby to řekli nahlas.

Diecéze uveřejnila své sexuální predátory

Washington (KAP/KNA) Diecéze Buffalo ve státě New York v USA uveřejnila seznam pachatelů sexuálního zneužívání z řad svých kněží. Je na něm 42 jmen z různých dekád, z nichž 27 nebylo doposud známo veřejnosti. Tím se diecéze připojila k dalším asi 30 v USA, které v zájmu transparentnosti také uveřejnily podobnou dokumentaci. Asi polovina kněží ze seznamu v Buffalu již zemřela a většina nebyla za své činy soudně potrestána, mnozí byli předčasně penzionováni nebo zbaveni úřadu z medicínských důvodů.

Papež diktátor: autor odhalen a suspendován

Řím (KAP, LifeSiteNews) Autorem kontro­verzní knihy o papeži Františkovi Papež diktátor (The Dictator Pope), která vyšla italsky a anglicky pod jménem Marcantonio Colonna, je britský historik Henry Sire. Kniha líčí současného papeže jako muže terorizujícího kurii, umlčujícího kritiky a zároveň neschopného si organizovat svou práci. Sire byl doposud členem maltézského řádu a přítelem bývalého velmistra Andrewa Festinga, který odstoupil po konfliktu s papežem.

Po zjištění Sireova autorství bylo jeho členství v maltézském řádu s okamžitou platností sus­pendováno a řád vydal prohlášení, že obsah Sireovy knihy v žádném případě neodráží stanoviska řádu. Henry Sire sám svoje vyloučení z maltézského řádu považuje za neplatné, protože je podle jeho názoru v rozporu s pravidly řádu.

Cirill Hortobágyi arciopatem Pannonhalmy

Budapešť (KAP) Do úřadu byl v maďarském benediktinském klášteře Pannon­halma uveden nový arciopat Cirill Tamás Hortobágyi (59), dosavadní převor kláštera. Ve funkci vystřídal Asztrika Várszegiho, který arciopatství vedl během uplynulých tří desetiletí. Ve své úvodní promluvě Hortobágyi vyzval všechny věřící, aby společně podporovali veřejné vyznávání evangelia. Pracovat na božím království totiž není úlohou jenom řeholníků, ale všech křesťanů, řekl Hortobágyi.

Cirill Hortobágyi je 87. opatem kláštera založeného roku 996 a zasvěceného sv. Martinovi z Tours. Pannonhalma je významným centrem maďarského církevního a duchovního života. Je podřízena přímo Svatému stolci a její arciopat je ze svého úřadu členem maďarské biskupské konference. Dnes v Pan­non­halmě žije a pracuje asi 50 benediktinů. Od roku 1996 je klášter součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Anglikáni všude umožní bezhotovostní sbírky

Londýn (KAP/KNA) Anglikánská církev Anglie (Church of England) zavádí ve svých více než 16 tisících kostelů a kaplí čtečky umožňující vybírat příspěvky darované pomocí platební karty nebo mobilu. Metoda se úspěšně testovala na asi 40 místech, nyní se rozšiřuje plošně. Technologii zajišťuje švédská fintechová firma iZettle.

Konference o světové misii a evangelizaci

Dodoma (KAP) V tanzanském městě Arusha se 8. až 13. března konala Konference o světové misii a evangelizaci (Conference on World Mission and Evangelism, CWME) Světové rady církví. Účastnilo se asi 1000 zástupců pravoslavných, evangelických, římskokatolických, ale i letničních, evangelikálních a afrických církví. Ve středu konference stálo povolání křesťanů k učednictví ve „světě plném bolesti, rozdělení a vzpoury“. Velký ohlas mělo svědectví syrskopravoslavného patriarchy Mora Ignatia Aphrema II., který hovořil o utrpení syrských křesťanů v době občanské války a řádění „Islámského státu“.

Koptskokatolíci mají první klášter

Káhira (KAP/KNA) Misijní benediktini z německého Arciopatství sv. Otilie založili v Egyptě první koptskokatolický klášter v zemi. V pronajatém domě na okraji Káhiry zatím žijí čtyři bratři. Časné sliby složil již první egyptský bratr a další je v noviciátu. Zbylí dva jsou řeholníci původem z Keni, jeden z nich je představeným malé komunity. Mniši se živí pěstováním ovoce na pozemku nedaleko od Suezského kanálu, čímž je zajištěna jejich hmotná soběstačnost. Koptští katolíci tvoří v 92milionové zemi malou menšinu kolem 200 tisíc věřících, přesto jsou největší katolickou církví v zemi. Mají stejný ritus jako koptská církev, největší křesťanská církev Egypta. Snahy o jednotu koptů s Římem sahají do 15. století, koptskokatolický patriarchát byl založen roku 1895.

Zemřel Keith O’Brien

Londýn (KAP/KNA) V nemocnici v Newcastle-upon-Tyne zemřel ve věku 80 let bývalý edinburský arcibiskup a bývalý kardinál Keith O’Brien. Smrt nastala v důsledku komplikací poté, co O’Brien před měsícem upadl a způsobil si zlomeniny a zranění na hlavě. Poslední léta jeho života byla zastíněna obviněními ze sexuálního zneužívání, jehož se dopouštěl v 80. letech na klericích jako rektor kněžského semináře. Následkem toho se O’Brien r. 2013 neúčastnil konkláve, kdy byl zvolen současný papež, a roku 2015 pozbyl svých kardinálských privilegií.

Biskup tunelář?

São Paulo (KAP/KNA) V brazilské diecézi Formosa byl zatčen biskup José Ronaldo Ribeiro, čtyři kněží a osm dalších lidí. Klade se jim za vinu, že vyváděli církevní peníze, falšovali účetnictví a celkem zpronevěřili asi půl milionu euro. Na účtu jednoho z kněží se našlo asi 100 tisíc euro. Peníze biskup utrácel nebo investoval do podílů na podnikání.