Zprávy

Útoky na Srí Lance

Řím-Colombo (KAP) Na velikonoční neděli 21. dubna byly během slavnostních bohoslužeb spáchány sebevražedné bombové útoky na tři křesťanské chrámy na Srí Lance. Šlo o dva katolické a jeden protestantský kostel. Kromě toho teroristé zaútočili na tři luxusní hotely. Bylo zabito celkem přes 250 lidí a stovky lidí byly zraněny. K útokům se později přihlásil takzvaný Islámský stát a byly zřejmě provedeny místními islamisty. Údajně šlo o pomstu za teroristický útok bělošského extremisty, který 15. března postřílel 50 muslimských věřících v novozélandské mešitě ve městě Christchurch.

Arcibiskup Colomba kardinál Malcolm Ranjith kritizoval místní bezpečnostní aparát a vedení země, které mělo informace o chystaném útoku od indických tajných služeb, ale ignorovalo je. Kardinál by prý bohoslužby zrušil, kdyby o nebezpečí věděl. Útočníci podle něho vyhladili celé rodiny a způsobili nepředstavitelné utrpení: zahynuli „manželé, manželky, děti, rodiče a prarodiče – to je strašné.“ Překonán traumatu bude trvat dlouho a stát hodně práce: „Budeme dělat všechno, abychom byli modlitbou a konkrétní pomocí nablízku lidem.“ Kardinál vyjádřil naději, že se po atentátech nezhorší mezináboženské klima na ostrově: „Teroristé nejsou věřící muslimové, ale zločinci využívající islám. Mezi náboženskými společnostmi problémy nejsou, jde tu spíš o politiku.“

Hlavní představitel srílanských muslimů šejk Arkam Nooramith vyjádřil zděšení a solidaritu s křesťany, kteří jsou na ostrově menšinou stejně jako muslimové. Zároveň uvedl, že místní muslimové mají nyní velké problémy, protože se na ně všichni dívají jako na teroristy a jsou vystaveni domovním prohlídkám a dalším opatřením ze strany státu.

Chile: Zpovědní tajemství má být omezeno

Santiago (KAP/KNA) Dolní komora chilského parlamentu přijela zákonodárnou iniciativu křesťanskodemokratického poslance Raula Sota. Podle ní mají mít duchovní všech církví povinnost hlásit zločiny proti dětem i v případě, že se o nich dozvědí ve zpovědi. Doposud bylo zpovědní tajemství chráněno i v takových případech. V novinách La Cuarta poslanec svůj návrh, inspirovaný nedávnými sexuálními skandály chilské katolické církve, zdůvodnil slovy: „práva dětí stojí nad zpovědním tajemstvím“. Nyní má o návrhu zákona hlasovat ještě senát. Podle chilských médií se nyní pro zneužívání vyšetřuje 219 pracovníků církve. V jejich případech je registrováno 241 poškozených, z nichž bylo 123 v době spáchání zločinů nezletilých.

Německo: Církve za prevenci sebevražd

Bonn (KAP/KNA) „Týden pro život“ německé katolické a evangelické církve, společně konaný již od roku 1994, letos začíná 4. května a jeho motto bude „Chránit život. Doprovázet lidi. Bránit sebevraždám.“ Cílem má být zvýšení veřejného povědomí o nebezpečí sebevražd a to, aby sebevraždou ohrožení lidé věděli o nabídkách pro ně určené pomoci. V řadě měst se budou konat akce duchovního, psychologického i uměleckého obsahu.

Podle oficiálních statistik zemře každoročně v Německu asi 10 tisíc lidí následkem sebevraždy. „Jedná se tedy o naléhavé téma,“ řekl agentuře KNA bamberský světící biskup Herwig Gössl. Jednoduché odpovědi podle něj neexistují: „Nepomáhá skandalizace ani tabuizování těchto činů ani jejich bagatelizace.“ A „téma je v naší společnosti stále tabu,“ dodal Gössl. Což je podle něj na jednu stranu dobré znamení, protože mnoho lidí se nechce se sebevraždami smířit. Na druhou stranu „tento ostych může bránit, abychom vnímali signály, tiché volání o pomoc, které ohrožení lidé vysílají.“ S problematikou sebevraždy se může setkat každý, a proto je potřeba, aby k ní byla široká veřejnost vnímavá. (Web v němčině: www.woche-fuer-das-leben.de)

Zemřel F. X. Thuri

Praha (vlastní zpráva) Ve věku nedožitých 80 let zemřel český hudební skladatel a pedagog František Xaver Thuri. Byl znalcem staré hudby a při své skladatelské činnosti se výrazně inspiroval barokní a raně klasicistickou tvorbou, takže bývá někdy s trochou nadsázky označován za „posledního barokního skladatele“. Je autorem řady duchovních skladeb, mimo jiné čtyř mší a více než dvaceti kantát, například adventní kantáty Čas blízko jest. František Xaver Thuri také působil jako umělecký vedoucí souboru Čeští madrigalisté.

Němečtí evangelíci: pokání za „dejudaizaci“

Berlín (KAP/KNA) Německá evangelická církev si v kajícném duchu připomněla 80. výročí založení „Institutu pro výzkum a odstranění židovského vlivu na německý církevní život“. V blízkosti někdejšího erfurtského sídla této instituce byl za přítomnosti zemské biskupky Ilse Junkermannové odhalen památník lipského umělce Marca Pethrana jako „vyznání viny“ a na památku obětí antisemitismu. „Dejudaizační institut“ založily evangelické zemské církve 6. května 1939 a jeho cílem bylo přizpůsobit křesťanství nacistickým představám. Zaměstnával až 200 pracovníků z celého Německa.

Vyhořela Notre-Dame; varování před spěchem

Paříž (KAP/KNA) V noci z 15. dubna zachvátil památnou pařížskou katedrálu Notre-Dame velký požár. Mimo jiné shořelo dřevěné trámoví, z velké části původní středověká tesařská práce. Kromě toho vznikly značné škody na budově i na církevních a uměleckých památkách v ní umístěných. Podle vyšetřovatelů není pravděpodobné, že by oheň byl založen úmyslně, takže spíše šlo o nešťastnou náhodu nebo o nedbalost.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ještě během požáru vyhlásil sbírku na obnovu chrámu, který je ve vlastnictví francouzského státu, a slíbil, že chrám bude během pěti let obnoven „ještě krásnější“. Proti přehnanému spěchu s obnovou ovšem varovalo prohlášení 1170 z řad architektů, restaurátorů a dalších odborníků. „Prezidente, nepředbíhejte experty na kulturní dědictví,“ zní titulek jejich varovaní otištěného v listě Le Figaro. Přílišný spěch s obnovou vyvolává u odborníků obavy. „Dejme si čas, abychom mohli najít správnou cestu,“ píší. Obnova památky vyžaduje „svědomitá, přesná“ rozhodnutí o pracovním postupu. Přitom by „ctižádostivý spěch“ mohl stát v cestě správnému postupu restaurátorských zásahů. Ministerstvo kultury v reakci ujistilo, že se od zásad ochrany památek ustupovat nebude.

Rakouský prezident vstoupil do církve

Vídeň (KAP) Rakouský prezident Alexander Van der Bellen dal rozhovor tamním církev­ním novinám. Řekl mimo jiné, že nedávno vstoupil do luterské církve. Jako mladý muž z církve vystoupil kvůli místnímu knězi. Během svého politického působení často uváděl, že sice nevěří v osobního Boha, ale váží si pozitivního působení náboženství na sociální soudržnost a vysoce hodnotí evangelium, zejména Horské kázání.

Němečtí katolíci požadují svěcení žen

Bonn (KAP/KNA) Ženské katolické svazy v Německu a Centrální výbor německých katolíků (ZdK) požadují přístup žen ke všem úřadům v církvi včetně těch nabývaným svěcením. Není to jen otázka rovnoprávnosti, ale „otázka přežití naší církve,“ řekla Claudia Lückingová-Michelová, místopředsedkyně ZdK, katolické tiskové kanceláři KNA v Mohuči, kde se konal Sjezd jáhenek. Dodala, že svěcení jáhenek by bylo „nezbytným prvním krokem k věrohodné církvi,“ je však nutné „umožnit ženám přístup ke všem církevním úřadům“. „Bez nás žen, bez rovnoprávnosti církev nebude mít budoucnost.“ Teoložka z Osnabrücku Margit Eckholtová zdůraznila, že nejde jen o úřad jáhenek, ale „o celou svátost kněžství“. Teď podle ní katolické církevní právo ženy zneprávňuje, ale nezbytné je jejich „zmocnění“.

Den jáhenek se od roku 1997 koná každoročně 29. dubna, na svátek učitelky církve sv. Kateřiny Sienské, a pořádá ho Německý svaz katolických žen.