Jste zde

Souvislosti 1/2015

autor: 

Vyšlo první letošní číslo revue Souvislosti. K literárním tématům patří Tahiti (rozhovor s polynéskou básnířkou Florou Devatineovou) a Petr Rákos, předčasně zemřelý český literát s maďarskými kořeny.

Myšlenky zajímavé i teologicky přináší Martin C. Putna ve studii o „šedé zóně“ katolické literatury a Vladimíru Justlovi. Rozebírá církevně-kulturní a nábožensky-kulturní počiny zejména druhého poločasu komunistického režimu, kdy se sice o náboženství prakticky nesmělo mluvit na veřejnosti, ale na některých místech – třeba v poetické vinárně Viola – se ještě směl v jesličkách narodit Ježíšek anebo jinde – třeba v nakladatelstvích Vyšehrad a Odeon – mohla vyjít kniha jednoznačně náboženské inspirace, zejména pokud bylo možno ji započítat do světové klasiky.

Za normalizace byla drtivá většina československého křesťanstva šedou zónou, ba šedou zónou par excellence. Disidentů bylo málo a vyložených kolaborantů ještě míň. Proto je výzkum šedé zóny pro nás tak důležitý a její promýšlení ještě více.