Někdy
slýchávám: „Církev bratrská
žádnou liturgii nemá." Dovolte, abych připomněl,
že Církev bratrská má ve svém Řádu1
přece jen zařazen také - Bohoslužebný řád.
Čl. 88 odst. (2) začíná slovy: Z hlediska
Vážení přátelé, rád vás zdravím na počátku nového akademického roku. Otevírá se před vámi nové období, kdy budete studovat a skládat ze svého studia počet – zkoušky. Bylo by škoda, kdybyste někdy propadli dojmu, že je škola jako škola. Že je třeba jen něco nastudovat, složit zkoušku a zase to rychle zapomenout a – život jde dál. Tak to není v případě teologie.
John R. W. Stott (1921-2011) byl významným anglikánským teologem, autorem 50 knih, kazatelem a řečníkem v mnoha církvích a na mnoha konferencích. Byl kaplanem anglické královny Alžběty II. V roce 2005 byl americkým časopisem Time zařazen mezi sto nejvlivnějších lidí světa. Královna mu v roce 2006 udělila řád Britského impéria. Stott byl znám v mnoha zemích a církvích svou pokorou a věrným následováním Krista.
V době několikatýdenní izolace či přímo karantény, způsobené pandemií, se v církvích stále naléhavěji objevovala touha po slavení svaté večeře Páně. Presbyteři v některých sborech ve svých rozhovorech hledali, zda není nějaká cesta, jak umožnit slavení eucharistie v době zákazu konání bohoslužeb. Internetové bohoslužby se rozběhly a ukázalo se, že jsou sice nedokonalou, ale přece jen jistou náhradou církevních shromáždění.
Poslední komentáře