Jste zde

Lukáš Kratochvíl

Utrechtská unie

Úvod

Utrechtská unie je společenstvím starokatolických církví s různým historickým původem, které vzniklo v roce 1889 na setkání německých, nizozemských a švýcarských biskupů.

Většina starokatolických církví se oddělila od římskokatolické církve na konci devatenáctého století a odkazuje se k víře a tradici staré nerozdělené církve. V Utrechtské deklaraci prohlašují: „Trváme pevně na katolické zásadě, formulované Vincencem Lerinským – Držíme se toho, co všude, vždycky a všichni věřili. To je opravdu a skutečně katolické.“

Liturgický prostor ve 20. století

Úvod

Sakrální prostor je jedním z vyjádření slavícího společenství a zároveň jej výrazně ovlivňuje. Jaké je ale nejpřiměřenější prostorové uspořádání? Vystihuje jej idea cesty, kruhové shromáždění věřících kolem oltáře ve středu nebo naopak uspořádání prostoru se dvěma póly? Kterým směrem má být slavící společenství orientováno? A jakým způsobem je v prostoru kostela znázorněno místo Krista? Je středem společenství? A pokud ano, lze tento střed obsáhnout prostým uspořádáním liturgického prostoru?

Přihlásit se k odběru RSS - Lukáš Kratochvíl