Jste zde

Stanovisko hnutí My jsme církev k prohlášení Dominus Iesus

autor: 

Hnutí My jsme církev je zděšeno nad vyhlášením Dominus Iesus, uveřejněným v Římě 5. září 2000 kuriálním kardinálem Josephem Ratzingerem. Se vší rozhodností protestujeme proti tomuto dokumentu, zdůrazňujícímu přednost římskokatolické církve před jinými náboženskými společenstvími.

Prohlášení je pochybným pokusem znovu uzákonit překonaný absolutistický obraz církve Prvního vatikánského koncilu s neomezeným papežským primátem. Stojí v příkrém rozporu k nadějným pokusům o křesťanskou ekumenu a mezináboženský dialog, jež inicioval Druhý vatikánský koncil.

Prohlášení odporuje dlouholetým snahám papeže Jana Pavla II. o dorozumění s jinými křesťanskými církvemi a světovými náboženstvími. Požadavkem, že je třeba „pevně věřit“ v „jedinečnost jím (Ježíšem Kristem) založené církve“, je prohlášení v našich očích teologicky problematické a v každém případě pastoračně katastrofální.

Pro církve reformace je neslýchaným obviněním, když se jim upírá charakter autentických církví. Současně se tím vráží klín do sjednocovacích snah Ekumenické rady církví (ERC), když se pravoslavným církvím, členským církvím ERC, slavnostně přiznává, že v nich „Kristova církev je přítomna a činná“, což však nemá platit o církvích reformace. Roku 1999 s námahou dosažený soulad v otázce ospravedlnění se tímto obnoveným absolutistickým nárokem relativizuje, ne-li zpochybňuje.

Čestné snahy o ekumenický církevní sjezd roku 2003 v Berlíně toto římské prohlášení značně ztěžuje a vědomě ohrožuje. To nadlouho ohrozí i obtížně dosažený náboženský smír v Německu.

Hnutí My jsme církev vyzývá Německou biskupskou konferenci, aby rychle a nedvojznačně vyhlásila, že Druhým vatikánským koncilem zahájené kroky vnitrokřesťanské i mezináboženské ekumeny jsou nezvratné, teologicky nezbytné a pastoračně žádoucí a že odpovídají prosebné modlitbě Ježíšově „Ut unum sint!“ („Aby všichni byli jedno!“). V této situaci lid církve očekává objasňující slovo biskupů proti absolutistickému nároku Říma a proti faktickému upírání hodnoty jiným křesťanským církvím.

Všechny teology a teoložky, zejména Evropskou společnost pro katolickou teologii, hnutí My jsme církev vyzývá, aby na tuto novou římskou provokaci reagovali argumenty ve službě pravdy, která se nedá polapit v římských výnosech.

(z němčiny přeložil JaS)