Jste zde

Zprávy

Papež jmenoval šest nových kardinálů

Vatikán (KAP) Papež Benedikt XVI. jmenoval v rámci konzistoře šest nových kardinálů. Dva z nich jsou patriarchy uniatských východních církví, dále ke skupině patří arcibiskupové Manily (Filipíny), Abuji (Nigérie) a Bogoty (Kolumbie). Posledním jmenovaným je dlouholetý prefekt papežského domu. Spolu s novými kardinály pak papež celebroval v Dómu sv. Petra slavnostní bohoslužbu. Poprvé po 85 letech přitom proběhlo jmenování, při kterém nebyl purpurem vyznamenán žádný Ital. Kardinálské kolegium má nyní 211 členů, z nichž 120 má právo se účastnit volby papeže.

Ve svém kázání Benedikt XVI. zdůraznil celosvětový, univerzální nárok katolické církve, jejímž posláním je „přinášet evangelium všem národům“ a překonávat etnická, nacionální a náboženská rozdělení. Benedikt XVI. dále uvedl, že nynějšími jmenováními chtěl vyjádřit, že církev je církví všech národů a vyjadřuje se v různých kulturách různých kontinentů.

Němečtí laici požadují reformy katolické církve

Bonn (KAP) Debatami o budoucím směřování katolické církve završil Centrální výbor katolíků (ZdK) své podzimní zasedání v Bonnu. Mezi usneseními konference je také požadavek změny zacházení s rozvedenými a znovu sezdanými v církvi a podpora zavedení ženských jáhenek. Na příští rok také grémium vyhlásilo „Den jáhenek“, který se bude konat 29. dubna na připomínku požadavku připuštění žen do nejnižšího církevního svěcení.

ZdK sdružuje laické zástupce diecézí a katolických spolků, v jeho řadách jsou i klíčoví němečtí politici katolického vyznání napříč politickými stranami.

Prezident ZdK Alois Glück očekává v Německu pokles vlivu církví na politiku. Řekl, že po příštích parlamentních volbách bude ve Spolkovém sněmu zřetelně méně poslanců z církevního prostředí. Lidé z církevního prostředí by se proto měli více angažovat ve veřejném životě. K tomu by však potřebovali větší podporu ze strany církví. Glück také kritizoval řadu politických rozhodnutí Německa a EU, například zpřísnění asylové politiky a pokles objemu německé rozvojové pomoci.

Protikřesťanský teror v Nigérii pokračuje

Kaduna (KAP) Na severu Nigérie byl krátce po bohoslužbě spáchán bombový atentát na kostel ve městě Jaji. Výbuch automobilové bomby měl za následek pět mrtvých a množství zraněných. Pozadí atentátu není objasněno, v zemi však operuje islamistická teroristická skupina Boko Haram, jež má na svědomí řadu podobných zločinů. Měsíc před atentátem v Jaji tak přišlo o život sedm lidí při bombovém útoku na katolický kostel ve městě Kaduna.

Bombové útoky na procesí šíitů

Islámábád (KAP) V Pákistánu došlo ke dvěma bombovým útokům na procesí šíitů, slavících výročí smrti Muhammadova vnuka Husajna ibn Alího, zavražděného v roce 680, jehož šíitští muslimové považují za svého světce. Jeden útok si vyžádal sedm a druhý pět mrtvých, vedle toho je velké množství zraněných. K oběma útokům se přihlásilo sunnitské radikální hnutí Tálibán, jež rovněž vyjádřilo odhodlání v útocích na šíity pokračovat.

Justin Welby bude příštím primasem anglikánů

Londýn (KAP) Justin Welby (56), biskup z Durhamu, bude příštím primasem státní anglikánské církve Anglie. Jako nástupce arcibiskupa z Canterbury Rowana Williamse (62) jej potvrdila britská královna Alžběta II. Svůj úřad Welby slavnostně převezme 21. března 2013. Stane se tak 105. arcibiskupem z Canterbury od roku 597, kdy papež do Anglie vyslal sv. Augustina z Canterbury jako prvního držitele tamního biskupského úřadu.

Justin Welby je absolventem elitní etonské školy, právníkem a teologem. Až ve 37 letech se roku 1993 stal knězem a roku 2011 byl vysvěcen na biskupa. Předtím mimo jiné pracoval jedenáct let jako manažer v ropné společnosti. Je ženatý a má pět dětí. Patří k evangelikálnímu křídlu anglikánské církve; v úřadě arcibiskupa z Canterbury se totiž obvykle střídají anglokatolicky orientovaní teologové, jako je Rowan Williams, a evangelikálové. Po teologicky spíše liberálním Williamsovi tak nastupuje teologicky konzervativní primas. Welby je mimo jiné považován za odpůrce manželství homosexuálních párů. Zároveň je však znám také svým silným sociálním cítěním a kritikou některých projevů současného kapitalismu.

Koptové si vybrali nového papeže

Káhira (KAP) Koptský biskup Tavadros (Theodoros) byl vybrán za nástupce zesnulého koptského papeže Šenudy III. Jako 118. nástupce apoštola Marka nastoupil do úřadu 18. listopadu během slavnostní bohoslužby v káhirské Katedrále svatého Marka. Šedesátiletý papež byl původně farmaceutem. Do kláštera vstoupil roku 1986, na kněze byl vysvěcen roku 1989 a na biskupa roku 1997. Od té doby působil jako pomocný biskup v Damanhuru v nilské deltě.

Tavadros II. nastupuje v obtížné politické situaci, kdy v Egyptě probíhá boj o budoucí charakter státu a o dosažení tolerance vůči náboženským menšinám, k nimž křesťané patří.

São Paulo: Největší katolický kostel v Americe

Brasilia (KAP) V brazilském městě São Paulo byl vysvěcen největší katolický kostel na americkém kontinentu. Chrám zvaný Santuario Theotokos – Mae de Deus (Svatyně Bohorodičky – Matky boží) vysvětil za přítomnosti více než 70 000 věřících biskup tamní diecéze Fernando Antônio Figueiredo. Stavba zahájená roku 2006 byla otevřena s ročním zpožděním proti plánu.

Iniciátorem stavby na pozemku o velikosti 30 tisíc metrů čtverečních je kněz, zpěvák a člen hnutí charismatické obnovy Marcelo Rossi, který se proslavil rozhlasovou a televizní evangelizací a sloužením masových mší. Rossi již prodal 12 milionů nosičů s náboženskou hudbou, 8,5 milionů výtisků knih a kromě výtěžku z autorské činnosti použil ke stavbě kostela i dar brazilského podnikatele Antônia Ermíria de Moraese.

Josef Stuchlý povede české jezuity

Praha (KAP) Dosavadní superior brněnské komunity jezuitů Josef Stuchlý byl řádovým generálem Adolfem Nicolasem jmenován novým provinciálem české provincie Tovaryšstva Ježíšova. Do úřadu nastoupí 3. února 2013 a nahradí tak současného představeného Františka Hylmara.

Josef Stuchlý se narodil roku 1966 v Ostravě, do jezuitského noviciátu nastoupil v roce 1991. Studoval filozofii v Krakově a teologii v Dublinu a Londýně V roce 2002 ho olomoucký arcibiskup Jan Graubner vysvětil na kněze, poté Stuchlý odejel studovat psychologii do USA. Po návratu do Česka působil jako studentský kaplan v Brně a pokračoval ve studiu psychologie.

Digitalizace vatikánských dokumentů

Heidelberg-Vatikán (KAP) Společný projekt Univerzity Heidelberg a vatikánské knihovny Biblioteca Apostolica Vaticana má za cíl digitalizaci cenných archivních dokumentů a jejich zveřejnění na internetu. Projekt potrvá několik let. Po zpřístupnění středověkých rukopisů pocházejících z heidelberské knihovny Bibliotheca Palatina se vědci budou věnovat dalším německy psaným dokumentům ve vatikánské knihovně, nakonec se budou skenovat latinské kodexy. Celkem bude zpracováno asi 1900 titulů z heidelberské Bibliotheca Palatina, jež se ve Vatikánu ocitly v důsledku třicetileté války. Projekt umožní alespoň virtuální „znovuspojení“ celé knihovny pod jménem „Bibliotheca Palatina digital“.