Jste zde

Zprávy

Papež oslaví výročí reformace s luterány

Vatikán (KAP) V pondělí 31. října odlétá papež František na dvoudenní návštěvu Švédska, kde se mimo jiné zúčastní oslav 500. výročí reformace. Sejde se v Lundu na ekumenické slavnosti s vedením Světového luterského svazu, který reprezentuje asi 74 milionů luteránů v 145 církvích zastoupených v 98 zemích světa. Památka reformace se bude konat pod heslem „Od konfliktu ke společenství – spojeni v naději“. Je to poprvé, kdy si papež připomíná reformaci s tak vysoce postavenými představiteli reformovaných křesťanů. Kromě ekumenických modliteb a bohoslužeb papež povede také katolickou mši a krátce se setká s královským párem. Jde o druhou papežskou návštěvu Švédska; první vykonal Jan Pavel II. před 27 lety.

Kuriální kardinál Kurt Koch, odpovědný za ekumenu, řekl v té souvislosti novinářům, že církevní klatba Martina Luthera již neplatí, skončila smrtí dotyčného. Připomenul také, že tři pokoncilní papežové „řekli o Lutherovi mnoho pozitivního“. Byl to Jan Pavel II., který během své návštěvy Německa v Mohuči uvedl, že „se všichni můžeme od Luthera mnoho naučit“, a dále Benedikt XVI. ve své erfurtské řeči zdůraznil soustředění Lutherova života a díla na Boha a Krista, připomněl Koch. Kardinál ovšem zdůraznil i to, že teologické rozdíly v otázkách úřadu, církve a eucharistie nadále zůstávají. Doufá však, že impuls ze švédského setkání může věci posunout dále a časem by se mohlo dospět i k vzájemnému připouštění k eucharistii mezi luterány a katolíky.

Výročí reformace je šancí pro ekumenu

Bonn (KAP/KNA) Předseda rady Evangelické církve v Německu (EKD), bavorský zemský evangelický biskup Heinrich Bedford-Strohm vnímá nadcházející výročí reformace roku 2017 jako historickou šanci pro ekumenu. „Mám obrovskou radost, že poprvé v historii budeme slavit jubileum reformace, při kterém se nebudeme vzájemně distancovat, ale slavit spolu,“ řekl 28. října v ranním magazínu ZDF. Reformátor Martin Luther (1483–1546) „přece nechtěl založit novou církev, ale chtěl nově objevit Krista, chtěl nově objevit boží lásku. Proto tehdy kritizoval církev.“ Vzhledem ke katolické církvi Bedford-Strohm dodal: „Nově objevovat Krista – to dnes můžeme jenom společně,“ a dělat tak to, oč šlo samotnému Lutherovi, totiž přinášet evangelijní zvěst do této doby.

Bedford-Strohm zároveň vyzval k zintenzivnění mezináboženského dialogu s muslimy. Odmítnutí a nenávist jsou „přesně tou špatnou odpovědí“ a naopak jde o to „mluvit spolu, sebekriticky vnímat vlastní tradici a pomáhat, aby se naše náboženství stala silami míru a smíření ve společnosti.“ Základnou pro mezináboženský dialog pak je „neměřit ty druhé podle jejich nejslabších projevů, ale vnímat jejich silné stránky“.

Biskup dále hovořil o strachu lidí z islámu. Uvedl, že je třeba se mu snažit porozumět. „Když však někteří jedinci vyvolávají sváry, systematicky snižují některé skupiny lidí, obavy přeměňují v nenávist a tuto nenávist podněcují, tak jim člověk musí říci jasné ne.“ V této věci musejí podle něho církve a všechny společenské organizace stát pospolu a říci: „Tato země nechce žádné štvaní, žádné rozdělení, ale tato země chce na základě lidských práv vytvořit místo pro všechny.“ Vždyť v Německu jsou miliony muslimů, kteří nechtějí nic jiného než v míru žít pohromadě s ostatními.

V pondělí 31. října, v den reformace, zahájí EKD v berlínském Mariánském kostele slavnostní bohoslužbou rok oslav jubilea reformace, který potrvá do 31. října 2017, tedy do 500. výročí legendárního zveřejnění 95 tezí Martina Luthera.

Blahořečení albánských obětí komunismu

Tirana (KAP) Dne 5. listopadu bude v albánském městě Skadar blahořečeno 38 věřících, laiků i duchovních, kteří byli mezi roky 1945 a 1973 pro svou víru zavražděni albánským komunistickým režimem. Ceremonii bude v zastoupení papeže řídit kardinál Angelo Amato, který nově blahořečené považuje za zástupce všech obětí albánského komunismu. Akt se koná ve Skadaru, protože nejvýše postaveným z nových blahořečených je někdejší skadarský arcibiskup Vinçenc Kolë Prennushi (1885–1949), který zemřel ve vězení na následky mučení. Jediná žena mezi novými blahořečenými je řádová postulantka Maria Tuciová (1928–1950), která byla rovněž umučena ve vězení.

Delegace univerzity al-Azar uctila J. Hamela

Paříž (KAP) Pět zástupců univerzity al-Azar, nejvyšší teologické autority sunnitského islámu, navštívilo kostel v Saint-Etienne-du-Rouvray u Rouenu. Tam si připomněli zavražděného kněze Jacquese Hamela. Abbé Hamel byl zabit 26. července při slavení mše dvěma devatenáctiletými Francouzi alžírského původu, sympatizujícími s tzv. Islámským státem. Delegace z Káhiry je součástí „karavany míru“, iniciativy muslimské „rady moudrých“, která byla založena roku 2014 a předsedá jí velký šejk univerzity al-Azar, Ahmad Muhammad Tájib. Delegaci, kterou vedl prof. Osama Nabil, přijali rouenský biskup Dominique Lebrun, farář Pierre Belhache, jenž je v diecézi odpovědný za vztahy s islámem, a zástupci spolků věnujících se mezináboženskému dialogu.

Papežský institut má změnit kurz

Vatikán (KAP) Papež František vyzval Institut Jana Pavla II. pro studium manželství a rodiny, který sídlí na Lateránské univerzitě, ke změně kurzu. Představitelé konzervativního think-tanku, hájícího tradiční církevní morální nauku, se opakovaně vyjadřovali odmítavě k možným změnám nebo možnostem dalšího vývoje morální teologie. Papež zřejmě i proto také žádného z nich nepozval na synodu o manželství a rodině, která se konala v letech 2014 a 2015.

Je velmi neobvyklé, aby školní rok zahajoval sám papež osobně, letos však František institut navštívil a ve svém proslovu uvedl, že institut musí „podporovat nutné otevření inteligence víry pro pastorační úkoly Petrova nástupce“. Teologická nauka, která se neorientuje k cíli hlásání víry a církevní pastorace, je podle papeže stejně nemyslitelná jako pastorace, která by nectila poklad zjevení a tradice. Jde tedy o to číst a vykládat na úrovni nauky a pastorace pravdu a krásu božího stvořitelského plánu pro dnešní dobu.

V srpnu papež jmenoval novým velkým kancléřem institutu arcibiskupa Vincenza Pagliu, který pochází z papežem velmi ceněného hnutí Sant'Egidio. Znalci Vatikánu i to považují za důkaz Františkovy snahy reformovat institut, založený roku 1981 Janem Pavlem II.

Evropské církve: ne morální panice z migrace

Brusel (KAP) Delegáti obou hlavních organizací evropských křesťanů, katolické biskupské komise zemí EU (ComECE) a evangelicko-pravoslavné Konference evropských církví (KEK) se sešli v Bruselu se zástupci Evropské komise. Jednali o migrační krizi a varovali před nerealistickými obavami v členských státech EU: „I když jen čtyři procenta obyvatel Evropské unie jsou imigranti z nečlenských států, propuká takzvaná morální panika, často zesilovaná médii a sociálními sítěmi,“ říká se v tiskovém prohlášení ze setkání. Mnoho Evropanů má obavu, že příchodem migrantů a uprchlíků do EU by mohly být ohroženy evropské hodnoty, konstatuje se dále. Jsou proto potřebná konstruktivní opatření k podpoře vzdělání a dialogu, aby se tyto obavy mohly prodiskutovat a odstranit. Zástupci Evropské komise přitom vyjádřili přání úžeji spolupracovat s církvemi při integraci migrantů.

Prezident Kiska se setkal s R. Bezákem

Bratislava (KAP) Slovenský prezident Andrej Kiska se na slovenském velvyslanectví v Bernu setkal se sesazeným trnavským arcibiskupem Róbertem Bezákem. K setkání prý došlo v rámci audience pro slovenské krajany žijící ve Švýcarsku a nebylo připravené – Bezák se většinou zdržuje na Slovensku a ve Švýcarsku byl náhodou.