Jste zde

Zprávy

Papežské normy proti zneužívání nezletilých

Vatikán (KAP) Papež František posílil ochranu dětí a mládeže ve Státě Vatikán a římské kurii. Podle nových norem mají úředníci povinnost pod trestem ohlašovat zneužívání nezletilých vatikánskému státnímu zastupitelství. Pokud se o případu dozvědí při zpovědi, tak ovšem i nadále platí zpovědní tajemství. Uchazeči o práci ve Vatikánu navíc musejí být od nynějška přezkušováni, zda dokáží zacházet s osobami vyžadujícími zvýšenou ochranu. Ve Vatikánu také budou pracovníkům na toto téma poskytována povinná školení a bude zde působit pověřenec pro ochranu dětí, na něhož se také budou moci obracet případné oběti zneužívání. Nová nařízení vstoupí v platnost k 1. červnu.

Biskupské konference všech zemí dostaly za úkol vypracovat podobné směrnice již v roce 2011. Mluvčí Vatikánu Alessandro Gisotti papežské nařízení označil za „první důležitý krok“ po vrcholné církevní konferenci z února. Papež podle Gisottiho doufá, že nové dokumenty prohloubí vědomí, že církev musí být „stále víc bezpečným domovem pro děti a osoby vyžadující ochranu“.

Polsko: ať provinilí biskupové jdou

Varšava (KAP/KNA) Známý polský dominikán Ludwik Wiśniewski (82), který se proslavil jako odpůrce bývalého komunistického režimu v Polsku, vyzval v katolickém týdeníku Tygodnik Powszechny, aby odstoupili biskupové, kteří neřešili případy sexuálního zneužívání nezletilých osob duchovními. „Biskupové, kteří zakrývali tento zločin a překládali pedofilní kněží z místa na místo, by měli předložit papežovi svoje rezignace,“ napsal. „Emeritní biskupové, kteří to dělali také tak, by to měli odvážně a veřejně doznat.“ Polská církev nejdřív dělala, jako by se jí zneužívání netýkalo, kritizoval dále Wiśniewski, a teď se k němu staví jako někdo, „kdo se před započetím nezbytné práce bojí, že si umaže ruce.“

Polské diecéze dříve obvinění odmítaly a tvrdily, že proti pachatelům vystupovaly podle polského práva a požadavků Vatikánu. Podle nedávné studie zadané Polskou biskupskou konferencí byla církvi mezi rokem 1990 a červnem 2018 sdělena obvinění proti 382 kněžím a řeholním osobám. Z 625 údajných obětí bylo 345 ve věku do 15 let.

Keňský františkán získal prestižní cenu

Dubaj (AP) Keňský učitel přírodovědných předmětů a člen františkánského řádu Peter Tabichi získal ocenění „nejlepšího učitele světa“ Global Teacher Prize. Cenu a s ní spojenou částku ve výši jednoho milionu dolarů, kterou sponzoruje podnikatel Sunny Varkey, převzal na ceremoniálu v Dubaji, kde mu ji předal dubajský korunní princ Hamdán ibn Muhammad ibn Rašíd Al Maktúm a slavnostní večer uváděl herec Hugh Jackman. Podle svých slov Tabichi ještě tak daleko nikdy nebyl a před odletem do Dubaje také nikdy necestoval letadlem. Peníze prý použije na lepší vybavení školy, která nemá knihovnu ani laboratoř, a na podporu hladovějících.

Tabichi učí děti státní školy v odlehlé a chudé vesnici, kde mají k dispozici jediný počítač, a to ještě s mizerným připojením k internetu. Třetina jeho žáků jsou sirotci nebo poloviční sirotci. Většinu svého platu rozdává chudým. Díky jeho obrovskému nasazení mnoho jeho žáků může chodit do školy, dosahuje úspěchů v přírodovědných soutěžích a pokračuje ve studiu.

V projevu při převzetí ceny Tabichi řekl, že jeho matka zemřela, když mu bylo 11 let, takže jeho otec, učitel základní školy, musel své děti vychovávat sám. Otci poděkoval za to, že mu vštípil křesťanské hodnoty, pozval ho na pódium a předal mu za potlesku publika svoji cenu. Tu získal v konkurenci asi 10 tisíc dalších letos nominovaných učitelů.

Trevír: eucharistie i pro evangelické partnery

Bonn (KAP/KNA) Také v německé trevírské diecézi mohou nyní za určitých předpokladů evangeličtí manželé katolíků přistupovat během katolické mše k přijímání. Biskup Stephan Ackermann doporučil svým kněžím, aby se v podobných případech řídili Orientační pomůckou (Orientierungshilfe) Německé biskupské konference, která takové řešení nabízí. Trevírský světící biskup Franz Josef Gebert k tomu vysvětlil, že „když dva pokřtění vstoupí do manželství, působí tam jedna svátost, a tím vzniká hluboké propojení. Odloučení v okamžiku přijímání eucharistie pak často opravdu pociťují jako obtíž.“ Pro společné přijímání je podle něj podstatné, aby „partner nebo partnerka věřil, že Ježíš je zde skutečně přítomný“.

Možnost přijímat pro nekatolické partnery schválili němečtí biskupové v únoru 2018 tříčtvrtinovou většinou. Po intenzivním zápolení (i s Římem) se dohodli, že vypracovaný text uveřejní jenom jako orientační pomůcku, a ne jako závazné rozhodnutí. Tím je postup v podobných případech ponechán na jednotlivých diecézích. Také papež František zdůraznil, že rozhodující zde je příslušný místní biskup.

Sexuální skandál v českobudějovické diecézi

Praha (vlastní zpráva) Reportéři Televize Seznam Jiří Kubík a Sabina Slonková v pořadu Zvláštní vyšetřování uveřejnili případ jihočeského kněze V. Z., který podle svědectví údajných obětí v minulosti sexuálně zneužíval a znásilňoval nezletilé dívky. Bývalý a dnes již zesnulý českobudějovický biskup Jiří Paďour prý podezřelého kněze následkem stížností jen přeložil na jiné působiště, jeho nástupce Vlastimil Kročil případ rovněž adekvátně neřešil. Kněz V. Z. byl suspendován až následkem stížnosti jedné z obětí přímo ve Vatikánu.

Chilská církev musí odškodnit oběti zneužití

Santiago (KAP/KNA) Chilský soud rozhodl, že arcidiecéze Santiago musí odškodnit oběti sexuálního zneužívání. Chilská média označila verdikt za průlomový. Tři žalobci mají dostat částku zhruba 3,5 milionu korun každý. Byli zneužíváni jako mladiství knězem Fernandem Karadimou, později laicizovaným. Vedení chilské církve dlouhá léta bagatelizovalo a zakrývalo excesy Karadimy a jeho spolupachatelů v klerikách. Podle médií soud v chování vedení církve spatřuje nedbalost, která dosáhla úrovně kriminálního zakrývání trestného činu. Státní zástupce v této souvislosti vyšetřuje nedávno emeritovaného arcibiskupa Santiaga kardinála Ezzatiho (77), jenž ovšem pochybení odmítá. Papež František v arcidiecézi jmenoval dočasného administrátora, kterým je kapucínský biskup Celestino Aos. Ten ohlásil hluboké reformy a vyzval věřící, aby mu pomohli situaci řešit.

Redakce vatikánského časopisu odstoupila

Řím (KAP) Celá redakce vatikánského ženského časopisu Donne Chiesa Mondo („Ženy, církev, svět“) odstoupila. Jako důvod udává, že se ocitla pod tlakem ze strany církevních představitelů následkem svých článků o zneužívání řeholnic. Únorové číslo časopisu se věnovalo systematickému sexuálnímu zneužívání řeholnic biskupy a kněžími. Bývalá šéfredaktorka Lucia Scaraffiová napsala, že „rezignujeme, protože se cítíme být obklopeny klimatem nedůvěry a postupné delegitimizace“. Následkem zastavení reforem vatikánských médií již na přelomu roku rezignovali vatikánský mluvčí Greg Burke a jeho zástupkyně Paloma Garciová Ovejerová.

Kardinál Barbarin odsouzen, nabídl rezignaci

Paříž–Vatikán (KAP) Francouzský kardinál Philippe Barbarin (68) byl v Lyonu zatím nepravomocně odsouzen k šestiměsíčnímu podmíněnému trestu za nenahlášení sexuálních zločinů. Kardinálovi právníci se odvolávají, sám odsouzený se však dočasně stahuje z veřejného působení. Arcidiecézi Lyon bude zatím řídit jeho generální vikář Yves Baumgarten. Kardinál Barbarin rovněž předložil papeži Františkovi rezignaci na úřad arcibiskupa. Vzhledem k tomu, že rozsudek není ještě pravomocný, papež rezignaci prozatím nepřijal.