Jste zde

Lidská práva a katolická církev

Katoličtí biskupové Anglie a Walesu vydali 9. prosince 1998 prohlášení k připomínce 50. výročí Všeobecné deklarace lidských práv. Dokument, který má 5000 slov, je vydán jako brožurka o 32 stranách a rozesílán do všech farností Anglie a Walesu. Nazývá se Lidská práva a katolická církev.

V dokumentu biskupové říkají, že nadcházející rok 2000 a výročí Deklarace OSN poskytují katolíkům příležitost, aby se znovu zamysleli nad otázkami míru a spravedlnosti. Dodávají: „prosazování a obrana lidských práv je náboženskou povinností všech křesťanů" (par. 19).  

Text Lidská práva a katolická církev se skládá ze čtyř částí:  

První část, Lidská práva dnes, se dívá na kritickou situaci lidských práv v mnoha částech světa. Jak papež mnohokrát řekl, lidská práva jsou ve středu zájmu církve.  

Část druhá, Katolická vize lidských práv, ukazuje základní témata v lidských právech z perspektivy církve, včetně vztahu mezi jednotlivci a společenstvím, důležitostí povinnosti a zodpovědnosti a skutečnost, že život je darem od Boha.

Nejdelší část, Lidská práva v historii, sledují vývoj konceptů práv, zvláště, jak se ovlivňovaly a někdy navzájem povzbuzovaly přístupy společnosti a církve.

V závěrečné části biskupové vyzdvihují určité Současné úkoly a výzvy a vedou katolíky k plné účasti v diskusích o lidských právech.

Brožura Lidská práva a katolická církev také zahrnuje Všeobecnou deklaraci lidských práv Organizace spojených národů jako přílohu.  

Prohlášení je k dispozici na internetové stránce biskupů na adrese http: //www.tasc.ac.uk/cc/.

Současné úkoly a výzvy (ukázka z dokumentu Lidská práva a katolická církev)  

Při vědomí minulých selhání bylo by příliš snadné předpokládat, že dnes je vše v pořádku. Tak, jak se mění morální citlivost církve a společnosti, objevujeme nové oblasti, ve kterých jsme chyby dříve nedokázali rozeznat.

Na jednu stranu zde jsou selhání v lidských právech, která katolíci a ostatní již vidí, ale většina společnosti je dosud slepá, např. ztotožnění se s potratem jako popření práva na život. Apoštolát lidských práv jistě zahrnuje přesvědčivý a stálý zájem o toto nejzákladnější ze všech lidských práv. Jsou zde také hnutí, která může církev po úvaze podpořit. Příkladem jsou trendy ke zrušení trestu smrti, rostoucí neochota chápat válku (zvláště nukleární válku a nezmenšené držení jaderných zbraní) jako legitimní prostředek obrany spravedlivého mezinárodního řádu a postupné akceptování názoru, že mezinárodní soudní dvůr se světovou jurisdikcí je nutný pro ohraničení nároků národní suverenity. Všechna tato hnutí zamýšlejí podpořit a bránit lidská práva.  

Na druhou stranu zde mohou být selhání uvnitř samotné církve, která mohou být v daném okamžiku zjevnější těm, kteří stojí mimo církev. Zodpovědné orgány v církvi nikdy nesmí přestat prověřovat své vlastní postupy a činy, aby zaručily, že se dbá na lidská práva, jak v liteře, tak v duchu, ve všem, co dělají.