Jste zde

Knihovnička Getseman

Do redakce dorazily další dva svazečky edice Quaestiones quodlibetales brněnského nakladatelství CDK.

Číslo devět v řadě nese sborník Konverze a konvertité, který uspořádali Jiří Hanuš a Ivana Noble. Jde o výstup semináře o náboženském obrácení, na jehož uspořádání v roce 2009 se podílel i Institut ekumenických studií. Jde o sborník interdisciplinární, takže si tam svoje najde jak zájemce o biblickou teologii (např. stať M. Ryškové o konverzi sv. Pavla), tak třeba i sociolog (Michal Kaplánek třeba uvádí zajímavou typologii současných českých konvertitů - lidí kteří se nechávají pokřtít: 1. intelektuální hledači, kteří se sami od sebe zajímají o duchovno; 2. spolčoví křesťané, kteří se k církvi dostali přes společenství mladých; 3. tandemoví křesťané, které přivedl jejich přítel či partner; 4. hledači východiska, které k víře přivedl nějaký silný zážitek, citová zkušenost)

Křesťané a socialismus - Čítanka textů: 1945-1989, díl 2. se jmenuje svazek číslo 10. Editory jsou Marek Čejka a Jiří Hanuš a dobu komunismu připomínají širokou škálou textů z per různých křesťanů - od nezakrytě kritických (např. analýza Dominika Pecky) přes ty, které se snaží o diferencovaný přístup a dialog (Amedeo Molnár), až po vlezdoprdelkovské posluhování rudým mocipánům (třeba odsouzení Charty 77 od metropolity Doroteje). Velmi zajímavý příspěvek do debaty o tom, jak se církve chovaly a jak obstály v dobách totalit.

Další kniha Bernharda Häringa česky: nakladatelství Barrister & Principal vydalo V bezpečí a svoboden, knihu pamětí tohoto slavného morálního teologa. Ukázka z knihy následuje: