Jste zde

Zprávy

Malárie: Odpovědnost také farmaceutických firem

Vídeň (KAP) Malárie je v mnoha částech světa stále metlou a umírá na ni ročně asi 2,7 milionu lidí, upozornilo Papežské misijní dílo v Rakousku Missio u příležitosti světového dne boje proti malárii 25. dubna. Ředitel Missia Leo Maasburg přitom upozornil, že léky na malárii existují, ale jsou pro většinu obyvatel rozvojových zemí příliš drahé. Odpovědnost zde tak mají politici a farmaceutické koncerny. V mnoha částech Afriky, Asie a Latinské Ameriky stojí v první linii boje proti malárii církevní zdravotnická zařízení, které Missio podporuje, stejně jako šíření osvěty o nemoci a duchovní péči o pozůstalé jejích obětí. Malárii přenášejí komáři rodu Anopheles a jsou vůči ní citlivé zejména děti.

Pedofilní skandály: Belgický biskup rezignoval

Vatikán-Brusel (KAP) Belgický biskup Roger Vangheluwe (73) odstoupil, protože před několika desítkami let pohlavně zneužíval jednoho chlapce. Papež Benedikt XVI. rezignaci bruggského biskupa přijal. Vangheluwe diecézi Bruggy spravoval od prosince 1984, a byl tak služebně nejstarším belgickým katolickým biskupem.

Vatikánský tiskový úřad zároveň uveřejnil Vangheluweho prohlášení, ve kterém biskup přiznává, že ještě jako „prostý kněz" kdysi pohlavně zneužil chlapce. Oběti i její rodině se omluvil. Klid tím však nezískal a mediální bouře posledních týdnů jeho trauma zesílila. „Za této situace už nemohu pokračovat. Hluboce lituji, čeho jsem se dopustil, a upřímně se omlouvám své oběti, její rodině, celé katolické obci a společnosti vůbec," říká Vatikánem publikované prohlášení biskupa Vangheluweho.

Belgická biskupská konference zároveň uspořádala tiskovou konferenci. Předseda biskupské konference, arcibiskup André-Joseph Léonard z Bruselu-Mechelenu, řekl, že Vangheluweho odstoupení bylo nezbytné z respektu vůči oběti její rodině jakož i z respektu k pravdě. Církev se v podobných případech snaží postupovat co nejvíce transparentně. Okamžitým přijetím rezignace podle arcibiskupa papež zdůraznil, že v katolické církvi v tomto ohledu „neexistuje žádná střední cesta". Léonard dodal, že kdyby Vangheluwe hned neodstoupil, požádali by o jeho odvolání ve Vatikánu belgičtí biskupové. kteří „chtějí ukončit ještě ne příliš vzdálenou dobu, kdy se v církvi i jinde dávalo přednost tomu, řešit záležitosti mlčením a zakrýváním." Případ vyvolá u mnoha lidí „krizi důvěry", přiznal arcibiskup. Přesto doufá, že případ nezničí důvěru paušálně ve všechny kněze a biskupy. Mluvčí biskupské konference Eric de Beukelaer hovořil o „čer­ném dni belgické církve".

Na tiskové konferenci bylo oznámeno, že členové rodiny oběti se na belgické biskupy obrátili před několika dny, a ti ihned reagovali. Oběť si nepřeje být identifikována, jde však o muže nyní již středních let, který byl zneužíván „po léta, po několik fází svého vývoje," což mělo značné následky na jeho vývoj i jako dospělého. Oběť se dlouhé roky bála se obrátit na příslušná místa.

Duka předsedou České biskupské konference

Praha (KAP) Česká biskupská konference má nové vedení. Dosavadního předsedu, olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, vystřídal pražský arcibiskup Dominik Duka. Graub­ner se stal místopředsedou místo biskupa Fran­tiška Lobkowicze. Generálním sekretářem zůstal řeckokatolický biskup-apoštolský exarcha Ladislav Hučko.

Biskup Mixa z Augsburgu po obviněních odstoupil

Mnichov (KAP) Dosavadní vůdce augsburské diecéze Walter Mixa, služebně nejstarší římskokatolický biskup Bavorska, odstoupil ze svého úřadu. Příčinou je několikatýdenní tlak ze strany veřejnosti i představitelů církve poté, co proti Mixovi byla vznesena obvinění, že v době svého farářského působení ve Schrobenhausenu (1975-1996) používal při výchově ústavní mládeže přísné tělesné tresty a vynakládal finanční prostředky ústavního fondu způsobem, který nebyl ve shodě se stanovami. Mixa nejdříve vinu odmítal, poté však připustil, že některé děti políčkoval, omluvil se a v zájmu uklidnění situace požádal o zproštění funkce. V dějinách německé katolické církve je to první případ veřejností vynuceného odstoupení biskupa. I kdyby se obvinění Mixy plně prokázala, z trestněprávního hlediska jsou jeho skutky již promlčené.

Zemřel kardinál Špidlík

Vatikán (KAP) V Římě zemřel ve věku 90 let český teolog a znalec křesťanského Východu, kardinál Tomáš Špidlík. Narodil se roku 1919 v Boskovicích, roku 1940 vstoupil do jezuitského řádu, knězem se stal roku 1949. Dlouhá léta vyučoval v Římě na papežském Orientale, celkem napsal 140 knih a 600 článků. Kardinálem byl jmenován roku 2003 papežem Janem Pavlem II. a byl nositelem mnoha významných ocenění a vyznamenání řady zemí světa. Zádušní mše se konala v bazilice sv. Petra v Říme za předsednictví kard. Angela Sodana. Při pohřbu papež Benedikt XVI. zdůraznil zásluhy zesnulého o rozvoj vztahů s východními církvemi.

Výročí Karla Otčenáška

Praha (KAP) Na jaro 2010 připadla tři výročí bývalého hradeckého římskokatolického ordináře, arcibiskupa Karla Otčenáška. 17. března uplynulo 65 let od kněžského svěcení, 13. dubna oslavil 90. narozeniny a na 30. dubna připadá 60. výročí tajného biskupského svěcení, které mu v době nejhoršího komunistického útlaku udělil Mořic Pícha. Otčenášek je tak co do doby biskupské služby druhým nejstarším žijícím katolickým biskupem.

Pád letadla s polským prezidentem

Varšava (KAP) Při pokusu o přistání se 10. dubna nedaleko Smolensku zřítilo letadlo s polskou delegací, která si jela připomenout 70. výročí masakru v Katyni, při němž sovětská tajná policie roku 1940 povraždila asi 22 000 Poláků. Při pádu letadla zahynulo všech 96 lidí na palubě, vedle prezidenta Lecha Kaczyńského a mnoha významných politiků a důstojníků armády přišlo o život také devět duchovních katolické, pravoslavné a evangelické luterské církve. Při návratu z prezidentova pohřbu navíc následkem autonehody zemřel Mie­czyslaw Cieslar, varšavský luteránský biskup.

Lefebvrista Williamson odsouzen v Německu

Mohuč (KAP) Ultrakonzervativní biskup Richard Williamson, jehož exkomunikaci loni zrušil papež Benedikt XVI., byl v Německu v nepřítomnosti odsouzen k pokutě 10 000 euro za své výroky ve švédské televizi, jimiž popíral skutečný rozsah nacistického holokaustu a existenci plynových komor. Interview s Williamsonem z roku 2008 totiž probíhal na německé půdě, v kněžském semináři církví neuznávaného lefebvristického hnutí v bavor­ském Zaitzkofenu. Odsouzený Williamson s pokutou nesouhlasí a odvolá se.

Benedikt XVI. zrušil exkomunikaci Williamsona a tří dalších lefebvristických biskupů počátkem roku 2009. Vatikán se po vlně kritiky hájil tím, že Williamsonovo popírání holokaustu mu v té době nebylo známo.

Mrtví při útoku na filipínskou katedrálu

Manila (KAP) Nejméně šest mrtvých a čtyři zraněné si vyžádala série bombových útoků na jihu Filipín. Dvě nálože vybuchly před katedrálou ve městě Isabela, centru provincie Basilan. Napadena byla i vládní budova a dům soudce, který bojoval proti islamistům. Úřady podezírají z útoků islamistické organizace. Na ostrově Basilan tvoří muslimové většinu a islamisté bojují za nezávislost na převážně křesťanských Filipínách. V minulém roce zde došlo k nejméně čtyřem bombovým útokům na kostely. Od roku 1986 bylo uneseno 16 duchovních a 9 řeholnic, pět kněží bylo únosci zavražděno.

Nový web Vatikánu

Vatikán (KAP) Vatikán otevřel nový web www.visnews.org. Jsou zde aktuální zprávy z Vatikánu a další užitečné informace ve čtyřech jazycích.