Jste zde

Zprávy

Sto let od narození Matky Terezy z Kalkaty

Vatikán (KAP) Svět si připomíná sto let od narození indické řeholnice a humanitární pracovnice albánského původy Matky Terezy (26. srpna 1910 - 5. září 1997, blahoslavena 19. října 2003). Papež Benedikt XVI. při této příležitosti zaslal jí založenému řádu Misionářek milosrdenství blahopřání, ve kterém mimo jiné píše, že jubileum je pro církev a svět příležitostí „k radostnému díku Bohu za neocenitelný dar, jímž Matka Tereza během svého života byla." Současně vyzval členky řádu, aby se i nadále orientovaly podle spirituality a pří­kladu své zakladatelky.

V indické Kalkatě na počest nositelky Nobelovy ceny míru proběhl filmový festival a konají se další akce. Ve Vatikánu probíhá výstava fotografií a kardinál Angelo Comastri sloužil mši v dómu sv. Petra. Jubileum si připomněly i některé státy, například Rakousko vydalo zvláštní známky a Indie po Matce Tereze pojmenovala vlak. Proces svatořečení Terezy z Kalkaty stále probíhá.

Dominik Duka jednal o financování církví

Praha (KAP) Pražský arcibiskup Dominik Duka se postupně sešel se třemi ministry nové vlády (Miroslav Kalousek - finance, Jiří Besser - kultura, Jaromír Drábek - práce a sociální věci) a jménem české katolické církve i Ekumenické rady církví v ČR jednal o financování církví v době úsporných opatření státu. S představiteli státu se shodl na tom, že je potřeba respektovat jak požadavky církví, tak současnou ekonomickou situaci země. Největší problém představují platy duchovních - v současnosti je, jak Duka zdůraznil, průměrný hrubý příjem duchovního 16 600 Kč, což je hluboko pod celostátním průměrem. Hovořilo se rovněž o změnách sociálního zákonodárství, které by mělo více podporovat skutečně potřebné lidi a zabránit „zneužívání spekulanty".

Zemřel Raimon Panikkar

Barcelona (vlastní zpráva) Ve věku nedožitých 92 let zemřel 26. srpna španělský kněz, teolog a filozof Raimon Panikkar. Syn indického otce a katalánské matky byl průkopníkem mezináboženského dialogu, znalcem indického myšlení a autorem více než 40 knih.

Počet křesťanských přistěhovalců v Arábii roste

Řím, Riád (KAP) Počet křesťanů na Arabském poloostrově už dvě dekády neustále roste zejména následkem přistěhovalectví „gastarbeiterů" křesťanského vyznání do oblasti Golfského zálivu. Podle oficiálních údajů jich v zemích zálivu žije od sedmi do deseti procent, ve skutečnosti jich v některých zemích podle římského časopisu Mondo e Missione může být až 30 %. Z těchto křesťanů přistěhovalých za prací pak většinu tvoří katolíci. V oblasti zatím nejsou zřízeny katolické diecéze a duchovní správu zajišťují dva apoštolské vikariáty, jeden pro Kuvajt a druhý pro zbytek Arábie; ten je svou plochou 3 milióny kilometrů čtverečních největším apoštolským vikariátem světa.

Kritika odsunu kočovných Romů z Francie

Paříž (KAP) Francouzská charita Secours catholique vytýká vládě „nepřijatelné institucionální násilí" při zacházení s Romy. Došlo k vyklízení ilegálních táborů před kamerami, aniž by se postiženým nabídlo trvalé řešení, říká se v prohlášení charity. Romové proto žijí ve strachu, že je bude pronásledovat policie a že budou stigmatizováni veřejným míněním. Veškeré snahy o integraci tak jsou jedním rázem zmařeny. Také Zastřešující svaz protestantských církví ve Francii (FPF) vládní opatření přijal se znepokojením. Romové podle něj patří k nejchudším evropským národům a jejich diskriminace musí skončit.

Kriticky se vyjadřují rovněž někteří katoličtí biskupové. Gilbert Louis z Chalons-en-Cham­pagne vyzval politiky k větší toleranci a ochraně práv a důstojnosti Romů. Uvedl dále, že kočovný způsob života není žádný přečin a že Romové mají ve Francii značné problémy třeba při umísťování dětí do škol nebo při registraci na seznamech voličů. Biskup též připomněl, že před deseti lety dostaly francouzské obce s více než 5000 obyvatel za povinnost zřídit tábořiště pro Romy, ale z očekávaných asi 40 000 tábořišť jich dnes ve Francii funguje jen asi 24 000.

Kněz je podezřelý z bombových útoků v roce 1972

Dublin (KAP) Katolický kněz ze Severního Irska je pravděpodobně odpovědný za bombové útoky z roku 1972 v Claudy. Vyplývá to z vyšetřování tamní policie, které bylo uveřejněno. Dále se uvádí, že představitelé policie, britské vlády a katolické církve tehdy pachatele společně kryli, aby se tehdy panující klima násilí ještě nezhoršilo zatčením duchovního. Vláda i církev vyjádřily své politování nad tehdejším chováním, jež nebylo spravedlivé vůči obětem.

V severoirské vesnici Claudy vybuchly 31. července 1972 tři autobomby. Zemřelo přitom devět lidí, protestanti i katolíci, mezi nimi tři děti. Zločin nebyl nikdy plně objasněn, teroristická organizace IRA tehdy odmítla veškerou odpovědnost za něj. Z nyní uveřejněné zprávy vyplývá, že kněz James Chesney byl vyšetřovatelům znám jako podezřelý a jako pravděpodobný operační náčelník IRA. Po neveřejné dohodě vlády s kardinálem Williamem Conwayem byl kněz poté přeložen do Donegalu, kde roku 1980 zemřel, aniž kdy byl k činu vyslechnut.

Pravoslavná církev pomáhá obětem požárů

Moskva (KAP) Centrální Rusko postihla v létě rozsáhlá vlna lesních požárů. Ruská pravoslavná církev shromáždila na pomoc postiženým asi 200 tun materiálu a vybrala kolem 15 milionů rublů (asi 10 milionů korun českých). Hlava ruského pravoslaví patriarcha Kirill I. ocenil příspěvky dárců a vyzvedl zejména práci dobrovolníků, kteří při rozdělování pomoci často riskovali životy. „Myslím, že vše, co se přihodilo, přispělo i k tomu, že všichni chápou, jak důležitá je solidarita, bez níž není život v lidské společnosti možný," uvedl Kirill.

Víra zvyšuje šanci operovaných na přežití

Řím (KAP) Podle studie vědců z Univerzity v Pise mají věřící lidé po náročných operacích větší šance na přežití než ostatní pacienti. Badatelé, které vedl psycholog Franco Bonaguidi, čtyři roky sledovali 179 pacientů po transplantaci jater a zjistili, že z těch, kdo byli přesvědčeni, že jim víra pomáhá, přežilo 93 %, zatímco z ostatních pacientů jen 80 %. Celá studie bude uveřejněna v časopise Liver Transplantation.

30. mezinárodní starokatolický kongres

Curych (KAP) Ve švýcarském Curychu se 9. až 13. srpna konal 30. mezinárodní starokatolický kongres. Motto setkání bylo „Vyjdete s radostí" a účastníci si kladli otázku: Jaký potenciál má radost ze života a humor pro naši víru, naši spiritualitu a naši komunitu? Webové stránky kongresu v několika jazycích jsou www.iakk2010.com. Mezinárodní starokatolické kongresy se konají každé čtyři roky.

Peking přetáhl biskupa

Řím (KAP) Novým biskupem diecéze Pao-ting v komunistickým režimem kontrolované čínské „vlastenecké" církvi se stal An Šu-sin. An byl předtím světícím biskupem státem neuznávané podzemní církve věrné Římu a strávil deset let ve vězení. Jeho loňské rozhodnutí přestoupit k „vlasteneckému sdružení" vyvolalo mezi čínskými katolíky značné napětí.

Biskup pao-tingské podzemní církve Su Č'-min, jehož spolupracovníkem An dříve byl, se od roku 1997 nachází na neznámém místě v policejní vazbě. Jeho podzemní diecéze má podle tiskové agentury Asianews asi 50 000 členů a patří k nejpočetnějším v Číně. Biskupské inaugurace An Šu-sina se naopak účastnilo jen asi 300 věřících a 24 kněží.