Jste zde

Zprávy

autor: 

Eucharistické společenství kanadských anglikánů a luteránů

Ottawa (KAP) – Anglikáni a luteráni v Kanadě uzavřeli na synodě ve Waterloo (Ontario) úplné eucharistické společenství. V tzv. Deklaraci z Waterloo se mimo jiné poukazuje na to, že historicky podmíněné teologické rozdíly mezi oběma společenstvími nikdy nevedly k vzájemným obviněním z hereze. Společné zkušenosti v pastoraci a misii v Kanadě vedly k přezkoušení rozdílných teologických a církevněpolitických stanovisek. Rozhovory mezi oběma církvemi trvaly 20 let.

Biskup pro diakonát žen

Brusel (KAP) –Biskup z Brugg (Belgie) Roger Vangheluwe se přimlouvá za připuštění žen k jáhenství. Doufá, že by se v dohledné době mohla tato otázka prodiskutovat. Biskup především prosazuje uplatnění žen na vedoucích místech v církvi: „Již nyní už je možné uskutečnit.“ Tak apeluje na všechna církevní zařízení své diecéze.

Spor o biskupky v Austrálii

Sydney (KAP) – V australské anglikánské církvi nebudou ani nadále biskupky. Generální synoda v Brisbane rozhodla o odložení hlasování o této otázce, aby nedošlo k jejímu zamítnutí. Příště by toto téma mohlo být otevřeno nejdříve v roce 2004, protože dosavadní diskuse byly bez výsledku.

Podle informovaných kruhů je přijetí biskupek pro anglikánskou církev Austrálie zkouškou jednoty. Několik diecézí se mělo vyjádřit, že pokud nebude otázka vyřešena kladně, odloučí se z národního společenství a budou biskupky světit samy. „Neexistuje spravedlivá námitka, proč by si australská diecéze nemohla povolat svoji nejvyšší pastýřku z ciziny“, řekla anglikánská duchovní Muriel Porter.

Rozdíly v sexuální morálce by mohly otřást toužebně očekávaným sjednocením mezi anglikánskou církví a Spojenými církvemi (Uniting Church) Austrálie. Během přednášky presidenta Spojených církví, James Haire, na anglikánské generální synodě se moderátortéto církve, Alistair Macrae, vyjadřoval velmi liberálně k otázkám předmanželského sexuálního života, manželství bez sňatku a nemanželsky narozených dětí. Hairese pak pokoušel zmírnit dopad těchto výpovědí tím, že Macrae pouze vyjadřoval svůj vlastní soukromý náhled. Také podle moderátora se snižují šance na větší jednotu mezi oběma církvemi. Spojené církve Austrálie vznikly v roce 1977 sloučením metodistů, presbyteriánů a kongregacionalistů.

Popřát sluch lidu

Vídeň (KAP) –Rakouská platforma hnutí My jsme církev požádala delegáta rakouské biskupské konference, innsbruckého biskupa Aloise Kothgassera, který se má na podzim zúčastnit biskupské synody v Římě, aby zde zastával stanovisko, že při jmenování biskupů se má vzít do úvahy názor diecéze. Mimoto také žádají, aby byla jasně řečena i rozhodovací kritéria pro výběr biskupa.

Tyto požadavky nejsou aktem neloajality k papeži, ale spíše důkazem přátelské sounáležitosti, prohlašuje hnutí. Římu by mělo dát jasně na vědomí, jaké jsou reformní požadavky katolíkůi katoliček., kterým ještě vůbec záleží na církevních úřadech, které pronastupující generaci platí čím dál tím méně.

Současně byl biskup Kothgasser upozorněn na dopis, již dříve adresovaný jemu a kardinálu Christophu Schönbornovi, ve kterém se upozorňuje, že na právo církevních obcí na eucharistii má přednost před disciplinárními zákroky. Katastrofální nedostatek kněží by se měl řešit úpravou podmínek připuštění ke kněžství.

Biskupská synoda se bude konat od 30. září do 27. října ve Vatikánu a je věnována biskupskému úřadu.

Rozkol v anglikánské církvi?

Londýn – (KAP) Anglikánský primas a arcibiskup z Canterbury, George Carey, varoval před rozkolem v celosvětové anglikánské církvi. Carey odsoudil plány anglikánského arcibiskupa Emmanuela Mbona Kolini (Kigali/Ruanda) a arcibiskupa Ping ChungYong (Sabah/primas anglikánské provincie Jižní Asie), vysvětit v Denveru čtyři další biskupy pro tradicionalistické anglikány v USA. Tento krok oslabí anglikánské společenství, objasnil arcibiskup, který je čestnou hlavou okolo 70 mil. anglikánů ve světě, ve svém dopise oběma arcibiskupům.

Doslova napsal, že mohou jednat jen v rámci svých kompetencí, které se ovšem nevztahují na cizí diecéze.

„Hodnotím svěcení v Singapuru v nejlepším případě jako neregulérní a v nejhorším jako schizmatické.“ V únoru 2000 byli totiž v Singapuru vysvěceni pro USA dva biskupové na protest proti svobodomyslnému přístupu jejich církve k homosexualitě. Careyův postup je poměrně jedinečný, protože je pouze čestnou hlavou anglikánské církvea jednotlivé diecéze jsou samostatné.

Oba v Singapuru vysvěcení kněží Charles Murphy a John Rodgers objasňovali po svém svěcení, že se k tomuto kroku rozhodli aby bojovali s nevěrou v USA. Pokles počtu anglikánských věřících je prý způsoben i liberálním přístupem anglikánů k homosexualitě.

Náboženské napětí v Indii

Dillí (KAP) – Radikální organizace Vishwa Hindu Parishad (VHP) v Indii vyčetla křesťanským církvím agresivní misijní praxi. Generální sekretář VHP Praveenbhai Togadia navrhl vládě v Dillí zákaz konverzí, jak nabízí ústava.

Dále tento politik předhazuje křesťanům, že vědomě rozdmychávají nepokoje a podněcují separatistické hnutí. Ktomu jsou zneužívány peníze křesťanů, kteří pracují v zahraničí, řekl Togadia. Obvinil presidentku kongresové strany, Soniu Ghándíovou, že vědomě křesťany protežuje.

Kritika zákona o konverzích

Dillí (KAP) – Křesťanské církve v Indii kritizují návrh zákona o konverzích jako diskriminující.Poukazuje se na nízké hodnocení a chybějící respekt k náboženským menšinám. Člen vládnoucí strany zdůraznil, že zákon je pouze ochranou proti násilným konverzím. Naproti tomu opozice shledává, že ochrana proti těmto případům je nyní již dostatečná. Návrh zákonazakazuje poskytovat peníze, bezplatné vzdělání, pracovní místa, přístřeší, stravu, oblečení vázané na konverze a současně hrozí až desetiletým vězením. Indičtí právní experti varují, že zákon by mohl být použit proti všem církevním společenstvím. Mohl byse stát nástrojem proselytismu zejména u chudého obyvatelstva. Biskup Valerian D'Souza z Poony nazval návrh zákona důkazem převrácenosti priorit zákonodárců. Ti by měli pečovat o dobro chudých a utlačených. Demokratický národ nemůže takový zákon tolerovat, řekl biskup.

Heribert Haag mrtev

Římskokatolický teolog Heribert Haag (*1915) zemřel dne 23. 8. 2001 ve švýcarském Luzernu. Proslavil se jako biblista, specialista na Starý zákon, a angažoval se pro obnovu a odklerikalizování své církve. „Nedostatek kněží, farnosti bez eucharistie, celibát, svěcení žen, to jsou problémy, které sice nikoli samy, ale přece podstatně spoluzapříčiňují současnou krizi katolické církve. Ta bude trvat tak dlouho, dokud se církev nerozhodne přijmout novou ústavu,“ napsal ve své knize Woraufes ankommt roku 1997.

Podzemní biskup propuštěn

Řím-Peking (KAP) – Šest měsíců po svém uvěznění byl katolický biskup Joseph Zhang Weizhu (45) v čínské provincii Chenan opět propuštěn na svobodu. Římu věrný biskup byl již vroce 1998 na delší dobu uvězněn. Jeho nynější osvobození bylo důsledkem jehošpatného zdravotního stavu. Biskup, kněz a aktivista podzemní církve byl dlouhodobě držen v izolaci a také ideologicky zpracováván v táborech pro převýchovu.

Manželské procesy v Římě

Vatikán (KAP) – Rekordní počet soudních procesů rozhodujících o zneplatnění manželství zaznamenal loni nejvyšší soud katolické církve Římská rota. Z 1022 řízení připadlo na anulaci manželství 999, zatímco v roce 1999 bylo řešeno 963 případů. Silný vzestup zaznamenal přírůstek nově započatých procesů tj. 322. V posledních 10 letech to bylo průměrně 240 na rok.

Vzestup procesů byl zapříčiněn nárůstem polských případů (z 12 na 28) a případů z Brazílie (z 8 na16). Nejsilněji jsou ovšem zastoupeny i nadále případy italské (89) a z USA (43), kde se tradičně vyskytují případy zneplatnění manželství ve větším počtu než v jiných zemích. Nízký počet procesů zůstal pro německy mluvícíoblasti.

Celkem v 57 výnosech Roty bylorozhodnuto o tom, že manželství vůbec nevzniklo, v 67 však soudci Rotyprohlásili, že z hlediska církevního práva manželství dále trvá. Nejčastější závěr pro anulaci manželství byl, že pro uzavření manželství chyběla schopnost převzít podstatné manželské povinnosti. Nález této psychické neschopností manželství uzavřít platil zejména pro případy v USA, ale též v Evropě. Rota rozhodla v soudním roce pouze 16 z 41 případů. Pouze v 12ti případech z 36 byla vyhlášena neexistence manželství. Nejčastějším důvodem pro anulaci manželství byla neschopnost mít děti (v 17 z 27).

Nejkatoličtější země Evropy

Vatikán-Řím (KAP) –Itálie zůstává přes všechny společenské změny evropskou zemí s největším počtem katolíků, alespoň podle nejnovější vatikánské ročenky. 97 % z 57,3 milionů Italů bylo katolicky pokřtěno. Za Itálií následuje Polsko s 95,7 % a Malta s 94,6%. Nejnižší počet katolíků má Finsko s 0,15 %. V Evropě (včetně evropské části Ruska) je katolíků 41,1 %.

V německy mluvících zemích je první Lichtenštejnsko s 78 % a Rakousko s 75,3 %. Švýcarsko má 46,2 % a Německo 33,9 % katolíků.

Nabídka práce v Kalichu

Prodejna KALICH v Jungmannově ulici v Praze přijme pracovníka či pracovnici na plný úvazek. Požadujeme: občanskou bezúhonnost, dobrý vztah k lidem, zaujetí pro práci s knihami, znalost církevního prostředí, vzdělání nejlépe VŠ. Nabízíme: různorodou práci mezi přátelskými lidmi, prostor pro osobní tvůrčí přístup, platové zařazení podle tabulky pro rozpočtové organizace (dle dosaženého vzdělání a započitatelné praxe). Písemné nabídky s krátkým životopisem zasílejte na adresu KALICH, Jungmannova 9, Praha 1, 111 21, pp. 220 či elektronicky na adresu kalichknih@volny.cz. Nástup možný od 1. září tohoto roku, resp. od 1. ledna 2002.

Ekumenické setkání v Teplé

Ekumenické společenství a bratři premonstráti zvou do kláštera v Teplé na dvoudenní ekumenické setkání Sedmkrát za den tě chválím. Hlavní náplní bude společné slavení liturgie hodin (modlitba breviáře) a přemýšlení o tradici a významu pravidelné modlitby v duchovním životě.

V přednáškách i při osobních rozhovorech bude možno setkat se s křesťany, k jejichž životu pravidelná modlitba neodmyslitelně patří (řeholníci, duchovní různých denominací apod.).

Setkání se uskuteční od 27. do 29. září 2001. Ubytování v klášteře (spacák a karimatka), stravování společné. Celkové výdaje asi 200 Kč (ubytování a strava).

Zájemci se mohou hlásit u Karla Šimra, Zahradní 27, 326 00 Plzeň, telefon: 0602 946171, e-mail: simrk@seznam.cz, www: www.volny.cz/jodok

IES: slavnostní zahájení roku

Ve středu 3. října 2001 se v 18:00 hodin v Institutu ekumenických studií ve Vyšehradskéulici 41 v Praze 2 uskuteční slavnostní zahájení akademického roku 2001/02 bakalářského studijního programu Teologie křesťanských tradic.