Nové číslo časopisu Souvislosti 3/2014 má za hlavní téma básnířku Violu Fischerovou. Rozhovor čísla je veden s literární historičkou Jaroslavou Janáčkovou. A samozřejmě plno dalších básní, próz a textů o literatuře.
Z nakladatelství CDK v Brně dorazily do redakce tři knihy. Velice zajímavá je Hudební cesta francouzského myslitele Philippa Nema. Autor popisuje svou životní cestu hudebním světem, popisuje skladby, žánry a skladatele, s nimiž se postupně setkával, a pak se ve druhé části knihy pokouší o hlubší reflexi nad hudbou a jejím smyslem a významem pro nás lidské bytosti. Kromě toho, že nabízí intelektuální potěšení, může Nemova kniha člověka také inspirovat, aby si poslechl skladby, které doposud nepoznal, a znovu se zamyslel nad těmi, které už zná.
Roman Míčka je autorem monografie Znovu jsme se ujali dědictví otců... s podtitulem Konzervativní politický katolicismus v USA na pozadí komparace Michaela Novaka a Patricka Buchanana. Kniha podle mého dojmu dopadla spíš opačně (úvahy nad Novakem a Buchananem na pozadí amerického konzervatismu), ale kdo se o vlivný konzervativní proud americké politické filozofie blíže zajímá, ocení informovaný výklad.
Brožura Cesta do středu skutečnosti Pavla Hoška (25. svazek ediční řady Quaestiones quodlibetales) je věnována myšlení C. S. Lewise, zejména otázce, jak tento přední křesťanský spisovatel 20. století filozoficky chápal svět, místo člověka v něm a směřování lidského života: „Směřování k nebeskému cíli duchovní poutí v myšlení a díle C. S. Lewise“, popisuje podtitul.
Poslední komentáře