Jste zde

Zprávy

Harry Potter okultista?

Postava Harryho Pottera z nyní již úspěšně zfilmovaných knih Joanne K. Rowlingové vzbudila – zejména pro své magické zarámování – pozornosti církevních kruhů. V listopadu se stala dokonce předmětem dvoudenního interdisciplinárního symposia, které se konalo na církevní půdě, ve vídeňském Kardinal-König-Haus.

Kniha a film vyvolaly ale i řadu jiných otázek a reakcí. „Nový film o Harry Potterovi nebude vést mládež k okultním praktikám. Nejde o žádné navádění příběhem,“ řekl předseda poroty pro udělení Ceny za katolickou knihu pro děti a mládež, rottenburgerský světící biskup Thomas Maria Renz. Jako v mnoha pohádkách je také zde hlavním námětem filmu boj dobra a zla. Renz zdůraznil, jak ho naopak fascinuje, kolik mladých lidí bylo schopno v dnešní době počítačů a esemesek „zhltat“ stovky stran románu.

Také evangelická centrála pro světonázorové záležitosti vyloučila nebezpečí okultismu. Na rozdíl od satanismu neoslavuje kniha o Harry Potterovi zlo. Děj směřuje k dobrému konci. Ostatně děti dovedou dobře rozlišovat realitu a fantazii.

Předseda komise pro děti a mládež německého parlamentu, Klaus Haupt, kritizoval fundamentalistické tendence spojené s debatou o filmu. „Kdo se obává posílení okultismu u dětí, měl by také poukázat na nutnost chránit zvířata v pohádce Vlk a sedm kůzlátek, případně zapojit sdružení pro ochranu dětí do případu Jeníčka a Mařenky, “ prohlásil.

Před nárůstem okultismuve spojení s filmem naopak varovaly evangelikální kruhy v USA. Německý poslanec za CSU Benno Zierer také požadoval vyšší věkovou hranici pro zpřístupnění filmu kvůli nebezpečí okultismu pro šestileté.

Ne stálému diakonátu mužù

Londýn (KAP) Anglikánská církev v Anglii se rozhodla neobnovit stálý diakonát pro muže. Generální synoda toto ustanovení zamítlana základě mírně nadpoloviční většiny. Autor studie vykonané na přání anglikánských biskupů navrhoval stálý diakonát jako most mezi církví a církvi vzdálenými lidmi. Synoda však vrátila studii k přepracování. Jáhenství mužů je v anglikánské církvi pouze předstupněm ke kněžství.

Pro ženy naopak možnost trvalého jáhenství existuje, i když i ony spíše využívají možnost svěcení na kněze.

Ne diakonátu žen

Řím (Kipa) Podle stanoviska mezinárodní teologické komise není možné světit ženy na jáhny. Tento závěr učinila komise na svém nedávném zasedání v Římě za předsednictví prefekta Kongregace pro nauku víry kardinála Josefa Ratzingera. Jak řekl německý člen komise Gerhard Ludwig Müller, komise dospěla po studiu historických dokumentů o jáhenkách rané církve a po diskusi nad teologickými aspekty k přesvědčení, že diakonát je integrální součást svátostného úřadu, od kterého se historický úřad jáhenek podstatně odlišoval. Proto je podle komise připuštění žen k jáhenství možné stejně málo jako jejich připuštění ke kněžskému či biskupskému úřadu.

Nejpodstatnější důvody jsou podle komise obsaženy v koncilním dokumentu Lumen gentium, který uvádí podstatné rozdíly mezi všeobecným kněžstvím pokřtěných a kněžstvím služebným, které je historickým vývojem svázáno s úřadem. Mezinárodní teologická komise je osobně vedena prefektem kongregace pro nauku víry a schází se jednou ročně. Její dobrozdání a doporučení slouží kongregaci jako podklady, ale nejsou závazné pro učitelský úřad.

Kumránské texty zpřístupněny

Jeruzalém (KAP) Trvalo padesát let, než byly plně zpřístupněny kumránské svitky nalezené pastýři u Mrtvého moře v Izraeli v roce 1948. Jedná se o přibližně 2000 let staré texty, které zahrnují asi 15 000 různých dokumentů a jejich zlomků psaných na papyru i na pergamenu. Knihovna z doby Ježíše Krista a prvních křesťanů patří k nejdůležitějším i pramenům pro výzkum bible, židovství a raného křesťanství. Podle tvrzení vědců mohou kumránské svitky zahrnovat i část knihovny jeruzalémského chrámu. Nejčastěji se však hovoří o textech židovské sekty esénů, které zde byly také nalezeny.

Materiály byly zpracovávány pod vedením Emanuela Tova z hebrejské university v Jeruzalémě. Následně je vydalo nakladatelství Oxford University Press jako 37 alb velkého formátu, která obsahují faximile textů v hebrejštině, aramejštině a latině.

Kumránské texty byly objeveny v osmi jeskyních u Mrtvého moře v rozmezí let 1948 a 1956. V důsledku tohoto převratného objevu byla ustanovena mezinárodní komise pro výzkum, rozluštění a uveřejnění dokumentů. Práce komise však byla pomalá a doprovázená různými intrikami mezi vědci. Po obsazení východního Jeruzaléma Izraelem v roce 1967 získali přístup ke kumránským textům i vědci izraelští. Protože samotné zveřejnění textů trvalo tak dlouho, vyskytly se fámy o možném censurování textů jak Vatikánem, tak Izraelem, protože prý v nich jsou údaje, která by mohly otřást oficiálními představami o vývoji židovství a křesťanství. Tyto zvěsti však byly vědeckou veřejností vždy odmítány.

Památka vyhnání protestantù

Innsbruck (KAP) Evangeličtí a katoličtí křesťané ve Východním Tyrolsku si opět společně připomenuli vyhnání protestantů z Defreggenského údolí v letech 1666 až 1725. Myšlenka vznikla v roce 1999, kdy evangelický farář z Lienzu, Hans Hecht, navrhl umístit v Defreggentalu pamětní desku na tuto událost.

Již v roce 1966 salzburský arcibiskup Andreas Rohracher, který sám z Lienzu pocházel, vyslovil politování nad událostmi roku 1684. Tehdy přikázal salzburský arcibiskup a současně zemský kurfiřt na základě vestfálského míru vysídlení všech obyvatel luterského vyznání, kteří v Defreggenském údolí žili. To se týkalo celkem 621 osob, které v zimě 1684 musely údolí narychlo opustit. Přitom docházelo i k odloučení dětí od rodičů. Zdůvodněním tohoto brutálního nařízení bylo obvinění ze sektářství.

Nyní se zástupci církví dohodli na zřízení památníku, který by tyto smutné události připomínal a byl zároveň znamením nynější dobré spolupráce a vzájemného spolunažívání křesťanských církví.

Změny v bioetické politice?

Londýn (KAP) Katoličtí biskupové ve Velké Británii požadují na vládě své země, aby přezkoumala svůj postoj k bioetice. Týká se to především připuštění terapeutických klonů, řekl mluvčí biskupské konference, arcibiskup Peter Smith.

Vytváření lidských klonů by se podle něho nemělo dovolit ani pro výzkumné účely, ani pro rozmnožování. Minulý rok Velká Británie jako první země světa dovolila produkovat lidské klony pro výzkum.

Čínští soudruzi v akci

Řím-Peking (KAP) Rozsáhlé represe proti Římu věrným katolíkům zahájily úřady v centrální Číně, v provinciích Šan-či a Feng Ťiang, kde byl zatčen biskup Lucas Li Jingfen(81) a jeho dvanáct kněží. Zatčení jsou v domácím vězení v jednom z městských hotelů, kde jsou nuceni k ideologické převýchově.

Feng Ťiang je jediná diecéze, vekteré jsou pouze Římu věrní katolíci podzemní církve, ale žádné strukturyrežimu blízké čínské vlastenecké katolické církve. V minulém roce byl ve městězřízen úřad pro církevní otázky, který má za úkol katolíky zaregistrovat azapsat do vlastenecké církve.

Sexuálně vzrušena fondem

Vídeň (KAP) Cenu „Blechernen Stiefel 2001“, za reklamu nejvíce opovrhující ženou, udělilo katolické ženské hnutí vídeňské arcidiecéze Erste Bank. Důvodem je televizní reklama, ve které je žena nadmíru sexuálně vzrušena jen hovorem s mužem o fondech dané banky.

Podle hnutí byl výběr reklamy velmi obtížný, protože mnoho firem staví svou reklamu na spojení mezi erotikou, ženou a penězi. Volba padla na „Erste Bank“, protože ve své reklamě spojuje naivní mužskou erotickou fantazii a představu peněz s vysokým opovržením ženou.

Mluvčí Erste Bank Michael Mauritz prohlásil, že litují, že jim toto záporné vyznamenání bylo uděleno a také se omlouvají za pocity, které svou reklamou vzbudili. Uvedl také, že kromě negativních zaznamenali i množství positivních reakci i od žen.

Krok k překonání schizmatu

Londýn (KNA) Anglikánská státní církev a metodisté chtějí odstranit rozdělení těchto církví, které se datuje od 18. století. Ve společném dokumentu se uznávají navzájem jako církve a prohlašují učení obou církví za správné. V textu je zdůrazněna dobrá vůle k opětovnému sloučení.

Jestliže bude společné prohlášení přijato v příštím roce anglikánskou generální synodou i metodistickou konferencí, předpokládají experti znovusjednocení v průběhu nadcházejících deseti let.

Pokusy o toto sjednocení se vyskytovaly již od počátku 60. let. Sporné body byly otázka biskupského úřadu žen, pojetí biskupského úřadu u metodistů jako takového, metodistická praxe předsedání laiků při eucharistické slavnosti. U anglikánů mohou být ženy kněžími, ale ne biskupkami.

Oddělení metodistů v roce 1791 bylo posledním velkým církevním schizmatem ve Velké Británii od doby reformace v roce 1534, kdy se král Jindřich VIII. prohlásil jedinou hlavou anglické katolické církve.

 

Přihlášky ke studiu ekumenické teologie v bakalářském studijním programu Teologie křesťanských tradic ETF UK je nutno podat na předepsaných formulářích do konce února na adresu: Evangelická teologická fakulta UK, studijní oddělení, Černá 9, 115 55 Praha 1. Ke studiu se zpravidla hlásí studenti či absolventi vysokých škol, kteří si chtějí svůj oborrozšířit o teologii. Důraz studia je položen na diskusi v seminářích, písemný projev a individuální kontakt učitele a studenta. Bližší informace na http://www.iespraha.cz či telefonicky na čísle (02) 24920532.