Jste zde

Zprávy

Proces Pia XII. a Jana Pavla II. postupuje, židé kritizují

Vatikán, New York (KAP) Papež Benedikt XVI. uznal 19. prosince oficiálně „hrdinský stupeň ctnosti" svých dvou předchůdců, Pia XII. (1876-1958, papežem od roku 1938) a Jana Pavla II. (1920-2005, papežem od roku 1978), čímž připravil cestu k jejich blahořečení a udělil jim titul Ctihodný.

Spory vyvolává pocta Piu XII., kterému zejména židovské organizace vytýkají, že během druhé světové války neudělal dost pro zabránění holokaustu. Prezident Světového židovského kongresu Ronald S. Lauder prohlásil v New Yorku, že „blahořečení je předčasné a nevhodné, dokud nebude možné si na základě archivů udělat úsudek o chování Pia XII. během druhé světové války a holokaustu." Je podle něj sice věcí katolické církve, komu udělí právo náboženské úcty, ale o politické roli Pia XII. za druhé světové války prý existují silné pochybnosti, které nelze ignorovat. Lauder dále Vatikán vyzval, aby rychle zpřístupnil příslušné archivy badatelům z celého světa. Zjevně s ohledem na případ schizmatického ultra­konzervativního biskupa a popírače holokaustu Richarda Williamsona, jehož exkomunikaci Vatikán nedávno zrušil, vyzval Lauder k „větší citlivosti na straně Vatikánu" k těmto otázkám.

Na druhé straně například italské noviny Il Giornale chválí papežovo „zcela nečekané a odvážné" rozhodnutí proti mnoha legendám, které se kolem Pia XII. točí.

Zákaz minaretů ve Švýcarsku

Bern (KAP) Švýcarské referendum z 29. listopadu uzákonilo zákaz výstavby minaretů na všech muslimských modlitebnách v této zemi.

Výsledek referenda je ovšem sporný vzhledem ke svobodě vyznání a jiným lidským právům, k jejichž dodržování se Švýcarsko zavázalo. K evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku již dorazilo šest žalob v tomto smyslu.

Švýcarské muslimské organizace navíc připravují informační a osvětovou kampaň, která má Švýcary seznámit se životem místní muslimské menšiny.

Kardinal Danneels podpořil ilegální uprchlíky

Brusel (KAP) Belgický kardinál Godfried Danneels apeloval na farnosti a katolické instituce, aby ubytovávaly uprchlíky bez platných průkazů, a vyzval, aby se již neopakovalo drama dítěte v jeslích, pro něž se nenašlo v betlémě žádné místo. Reagoval tak na nové statistiky, podle nichž v Belgii žije přes 20 tisíc uprchlíků, přičemž je k dispozici pouze 16 až 18 tisíc ubytovacích míst.

Na solidaritu belgického obyvatelstva apeloval rovněž premiér Yves Leterme. Dva byty pro rodiny uprchlíků v Ardenách dal k dispozici i belgický královský dvůr. V kasárnách a jiných veřejných prostorách bude zřízeno dalších 800 ubytovacích míst.

Arcibiskup Zollitsch: Krize není trest boží

Mnichov (KAP) Finanční krize lidi podle názoru freiburského arcibiskupa Roberta Zollitsche pobídla, aby se silněji zamýšleli nad tím, co je v životě opravdu důležité. „Nikdy jsem neměl tolik dotazů na téma hodnoty v hospodářství," řekl předseda německé biskupské konference mnichovskému časopisu Focus. Na otázku, zda je krize božím trestem, odpověděl Zollitsch „nikoli, trestem není, je spíš výzvou."

Sociolog Armin Nassehi: Svět je dnes „katoličtější"

Mnichov (KAP) Podle pozorování mnichovského sociologa Armina Nassehiho se svět stal katoličtějším. V nšěmeckém jazykovém prostoru navíc dnes je katolicismus společensky relevantnější, řekl vědec během přednášky na mnichovské univerzitě. Rozšířený názor, že protestantismus je „moderní" náboženství, Nassehi označil za překonaný. Protestantismus sice hrál důležitou roli při vzniku buržoazních struktur, ale v „postburžoazním" světě už nejsou klíčové racionalita a reflexe, nýbrž estetika, rituál a inscenace.

Církvím sociolog poradil, aby si byly více vědomé společenských změn. Mají „jiné publikum než to, pro které vzdělávají své lidi." Dnes už není třeba nikoho přesvědčovat o tom, že zásady nějaké víry jsou bez výjimky správné či rozumné. Pro většinu lidí totiž neznamená žádný problém náležet náboženství, jehož víru stoprocentně nesdílejí: „Atraktivita katolicismu se může kombinovat s neatraktivitou jeho institucí."

Důvodem podle Nassehiho je nehomogenita postburžoazní společnosti. Dříve se člověk narodil do nějaké konfese a pak žil, ženil se a pracoval uvnitř konfesního prostředí. Dnes místo stejnorodosti naopak nastoupily diferencované vzorce chování; jedná se podle zásady „jednou tohle, jindy tamto". To lze pozorovat i u velmi zbožných křesťanů.

Falešný vatikánský dokument na internetu

Řím (KAP) Konzervativně katolické webové stránky kreuz.net uveřejnily falešný vatikánský dokument o liturgické reformě. Text, nazvaný Musicam sacram fovere, se tváří jako dekret Kongregace pro bohoslužbu a mimo jiné předepisuje vyškrtnout ze zpěvníků a mod­li­teb­ních knih všechny melodie a texty nekatolických autorů. Zakazuje také moderní písně i prvky popové hudby a nařizuje předkládat do Říma ke schválení všechny nové hudení skladby. Dále údajná instrukce předepisuje větší používání latiny a předkoncilní tichou recitaci ústředních liturgických textů knězem.

Autory webové stránky, zjevně pocházející z německy mluvících klerikálních kruhů, není možno právně postihnout, protože publikují anonymně a jejich internetový server je registrován v USA.

Emmanuel Milingo laicizován

Řím (KAP) Bývalý arcibiskup v zambijské Lusace Emmanuel Milingo byl laicizován, tedy zbaven všech práv a povinností kněze s výjimkou celibátního slibu. Trest přišel poté, co Milingo nedovoleně vysvětil několik dalších biskupů. Milingo uvedl, že i přes tento církevní trest hodlá dále pokračovat ve své misijní činnosti.

Milingo se proslavil svými extatickými léčitelskými mšemi. Roku 2001 se na masové svatbě moonistické sekty oženil s Korejkou Marií Sungovou, po několika týdnech se však opět usmířil s církví. Později ovšem znovu opustil své italské bydliště a angažoval se v amerických hnutích za zrušení kněžského celibátu. Po nedovolených svěceních biskupů byl v září 2006 exkomunikován.

Nový předseda Konference evropských církví

Ženeva (KAP) Novým předsedou Konference evropských církví (CEC) byl zvolen pařížský pravoslavný metropolita Emmanuel (Adam­kis), který pochází z Kréty a je biskupem od roku 2003. Místopředsedy jsou Cordelia Kopsch­ová z hessensko-nasavské evangelické církve a anglikánský biskup Christopher Hill. CEC sdružuje 126 reformačních, pravo­slavných, anglikánských a starokatolických církví z celé Evropy. Byla založena roku 1959 a sídlí v Ženevě.

Nacionalisté proti novému baskickému biskupovi

Madrid (KAP) „Národně" smýšlející kněží a laici se staví proti nově jmenovanému katolickému biskupovi San Sebastianu. Jose Ignacio Munilla je sice rodilý Bask, ale nacionalisté mu vytýkají příslušnost k umírněnému křídlu baskické politiky, které přijímá soužití se Španěly v jednom státě. Protest proti Munillovu jmenování podepsalo celých 77 procent diecézních kněží. Kněží sice nepodporují teroristické metody separatistické organizace ETA, ale její politický cíl ano. Slaví mše v baskičtině, jíž ve městech rozumí jen málo věřících, a podporují myšlenku samostatné biskupské konference pro Basky, což Vatikán jednoznačně odmítá.

Podobný problém se ve Španělsku rýsuje rovněž v Katalánsku. V nezávazném referendu o nezávislosti zde letos řada kněží dokonce poskytla kostely jako volební místnosti.