Jste zde

Zprávy

Zemřel nejstarší kardinál, sekretář Jana XXIII.

Vatikán (KAP) Ve věku 100 let zemřel v Bergamu nejstarší žijící kardinál a čtvrtý nejstarší biskup světa, Ital Loris Francesco Capovilla. Od roku 1953 až do jeho smrti byl soukromým tajemníkem patriarchy Angela Roncalliho, jenž jako papež přijal jméno Jan XXIII. a byl svolavatelem druhého vatikánského koncilu (papežský úřad vykonával v letech 1958–1963).

Po Janově smrti pak Capovilla působil jako biskup v Chieti-Vasto a později jako duchovní správce známého mariánského poutního místa Loreto. Kardinálem ho jmenoval roku 2014 papež František. Ten také nyní vyslovil soustrast bergamské diecézi i příbuzným a přátelům zesnulého a uvedl, že kardinál Capovilla „svědomitě uchovával a skvěle interpretoval“ vzpomínky na Jana XXIII.

Po Capovillově úmrtí zbývá 213 kardinálů. Z nich 114 je do 80 let věku, a ti by tak případně mohli volit příštího papeže, pokud by se římský stolec uprázdnil. Nejstarším kardinálem je kolumbijský José de Jesús Pimiento Rodríguez, jemuž je 97 let.

Fotodemonstrace za kněžství žen

Řím (KAP) Aktivistka Kate McElweeová, která vede iniciativu Women's Ordination Conference (Konference za kněžské svěcení žen), spustila v Římě kampaň. Ve čtvrtích Borgo a Prati v blízkosti Vatikánu vylepuje portréty katoliček, které byly v Severní Americe exkomunikovány, protože se pokusily přijmout kněžské svěcení. Fotografka Giulia Bianchiová takových portrétů pořídila od roku 2013 kolem sedmdesáti.

McElweeová tak chce podpořit diskusi o tom, že v katolické církvi neexistuje rovnoprávnost žen a mužů, čímž podle ní církev ospravedlňuje sexismus a upírá ženám přístup ke svěcení i k pozicím, které mají rozhodovací pravomoc.

Izrael: Křesťanské školy před kolapsem

Jeruzalém (KAP) Krátce před koncem školního roku se 47 křesťanských škol v Izraeli nachází na pokraji bankrotu. Ministerstvo školství jim doposud nezaplatilo přislíbený obnos 50 milionů šekelů (asi 300 milionů korun), který je již 50 dní po splatnosti. Dlouhodobou příčinou krize je masivní krácení státních příspěvků tomuto druhu škol. Izrael se tímto tlakem snaží křesťanské školy začlenit do sítě státních škol a donutit je, aby učily podle státem schválených osnov. Uvedených 47 škol vzdělává celkem asi 33 tisíc žáků, kteří nepocházejí pouze z řad křesťanů, ale jsou mezi nimi zastoupeny všechny hlavní náboženské skupiny Izraele včetně židů.

Ruskopravoslavní a asyřané se sbližují

Moskva (KAP) Ruská pravoslavná církev a Apoštolská církev Východu (asyrská církev) chtějí v budoucnu intenzivněji spolupracovat. Poprvé se sešla bilaterální komise těchto církví. V komuniké se uvádí, že církve chtějí svou spolupráci prohlubovat také s vědomím velkého pronásledování křesťanů zvláště v Iráku a Sýrii a ruští pravoslavní zdůraznili svou solidaritu s pronásledovanými a podporu dosažení míru. Byla dohodnuta i výměna studentů a odborníků a nutnost společné práce teologů, aby každá z obou církví lépe poznala tradice té druhé. Probíhá i teologický dialog, jenž má rozpracovat shody a rozdíly obou tradic. Obě církve také hodlají spolupracovat na obraně společných morálních hodnot a v dalších oblastech. Příští zasedání společné komise je určeno na jaro 2017.

Apoštolská církev Východu je původní církví staré perské říše, odkud se šířila po Asii. Muslimské pronásledování na konci středověku pak asyrské křesťany zahnalo do několika oblastí, kde donedávna přežívali.

Mapučští extremisté podpalují kostely

Santiago (KAP/KNA) V Chile se během jediné noci staly dva kostely cílem žhářů. Oba menší kostely byly vypálené do základů a v blízkosti se objevily plakáty s hesly „Svobodu zajatcům“ a „Vraťte nám půdu“. Pachatelé pocházejí z řad domorodé etnické skupiny Mapučů a stojí za nimi extrémistické hnutí Weichan Auka Ma-pu. Celkem již přijali odpovědnost za více než tucet žhářských útoků na katolické i evangelické kostely. Zdůvodňují to tím, že představitelé církví jsou prý spoluodpovědní za útlak Mapučů.

Mapučové jsou původními obyvateli jihu Chile a Argentiny. Jejich útlak ze strany mladého chilského státu začal v 60. letech 19. století. Oblast obsadila armáda, běloši domorodcům zabrali půdu a začal úpadek místních tradic a jazyka. Mapučové tak patří mezi nejchudší a nejméně vzdělané obyvatele Chile. Teprve v posledních letech probíhá mapučské národní obrození. Malá menšina národně uvědomělých Mapučů se přitom radikalizuje a uchyluje k terorismu.

Kardinál sloužil mši nad uprchlickým člunem

Kolín nad Rýnem (KAP, faz) Arcibiskup Kolína nad Rýnem, kardinál Kardinál Rainer Maria Woelki, sloužil mši o slavnosti Těla a Krve Páně na Roncalliho náměstí ve svém sídelním městě. Jako oltář mu posloužil asi sedmimetrový rybářský člun, který použili uprchlíci na své cestě do Evropy. Kardinál jej nechal dopravit z Malty. Při mši se konaly modlitby za uprchlíky a sbírka pro charitativní organizaci Migrant Offshore Aid Station (MOAS), která zachraňuje uprchlíky, kteří se ocitají v nebezpečí na moři.

V promluvě kardinál uvedl: „Kdo nechává lidi se utopit ve Středozemním moři, nechává utopit Boha – každý den, tisíckrát. Kdo utrápí lidi v táborech k smrti, utrápil k smrti Boha – tisíc a tisíckrát.“ Po kázání přítomní reagovali potleskem. Potom shromáždění prošli v božítělovém průvodu centrem města, jak je starobylou tradicí. Kardinál v té souvislosti upozornil věřící, že nádhera zlaté monstrance nesmí zakrýt, oč při tomto svátku skutečně jde: v podobě chleba se ulicemi nosí ukřižovaný Ježíš. A ten je přítomný v chudých, v nezletilých uprchlících bez doprovodu, v nevyléčitelně nemocných, v traumatizovaných dětech z oblastí, kde probíhají občanské války, v jejich zoufalých matkách i odvlečených otcích. „Váš křik po spravedlnosti, váš křik po důstojném životě a míru je křik boží,“ řekl Woelki.

Univerzita Al-Azar a Vatikán obnovili vztahy

Vatikán (KAP) Ahmad Muhammad Tájib, velký imám hlavní sunnitské univerzity al-Azar, navštívil papeže Františka ve Vatikánu. Byla to první návštěva velkého imáma této káhirské školy u papeže vůbec. Teologická výměna mezi oběma institucemi začala roku 1998. Byla však přerušena ze strany univerzity v roce 2011. Důvodem ochlazení byl požadavek tehdejšího papeže Benedikta XVI., aby byli koptští křesťané v Egyptě lépe chráněni před terorem a násilím.

Velký imám univerzity al-Azar je v sunnitském světě považován za nejvyšší žijící náboženskou autoritu vůbec.

Pavel Konzbul biskupem

Vatikán-Brno (KAP) Papež František jmenoval Pavla Konzbula pomocným biskupem v Brně a litomyšlským titulárním biskupem. Biskupské svěcení se má konat 29. června ve 14 hodin v brněnské katedrále, hlavním světitelem bude sídelní biskup Vojtěch Cikrle.

Pavel Konzbul se narodil 17. října 1965 v Brně. Roku 1989 vystudoval elektrotechniku a nějakou dobu vědecky pracoval v tomto oboru. Roku 1995 zahájil studium teologie v Olomouci, jež zdárně ukončil v roce 2000. Knězem se stal roku 2003, od roku 2013 je farářem v brněnské katedrále. Je autorem řady náboženských publikací, vede exercicie a bloguje.

Papež: celibát zůstane

Řím (KAP) Podle italského deníku Il Messaggero se papeže Františka na zasedání italské biskupské konference zeptal jeden z účastníků na jeho plány s celibátem. Papež prý odpověděl „kněžský celibát zůstane jak je“. Již dříve papež prohlásil, že si velmi cení celibátu jako daru pro církev. Spekulace o tom, že František možná uvolní celibátní předpisy, tedy zřejmě byly liché.