Jste zde

Zprávy

Taizé: 33. setkání evropské mládeže v Rotterdamu

Rotterdam (KAP) Více než 30 tisíc mladých lidí z celé Evropy se od 28. prosince do 1. ledna schází v nizozemském přístavním města Rotterdamu na již 33. setkání organizovaném ekumenickou komunitou z francouzského Taizé.

Účastníci jsou ubytování po rodinách v Rotterdamu a okolí, a také na farách, ve školách a jiných místech. Třikrát denně konají společné modlitby a mezitím mají prostor pro vzájemné poznávání a výměnu zkušeností.

Společenství z Taizé zve evropskou mládež k silvestrovskému setkání pravidelně od roku 1979. V rodišti velkého humanisty Erasma Rotterdamského, jež bylo roku 2009 vyhlášeno evropským hlavním městem mládeže, se setkání koná poprvé. Napřesrok se setkání bude konat v Berlíně.

Ekumenická mnišská komunita v burgundském Taizé byla založena roku 1940 švýcar­ským protestantem Rogerem Schutzem jako znamení smíření mezi rozštěpenými křesťany a znesvářenými národy. Po sedmdesáti letech existence čítá sto bratří, katolíků a členů různých protestantských církví, kteří pocházejí z 25 různých zemí. Bratr Roger Schutz byl roku 2005 ve věku 90 let zavražděn během veřejné modlitby a jeho nástupcem se stal Němec bratr Alois, jehož si jako svého následovníka Roger vybral ještě za svého života.

Setkání v Rotterdamu pozdravila řada vedoucích osobností náboženského a politického života. Papež Benedikt XVI. od účastníků očekává „odvahu plout i proti proudu a nepoddávat se iluzi individualismu" a přeje jim posílení víry, která pomáhá „být solidární s trpí­cími lidmi". Anglikánský primas arcibiskup Rowan Williams mladým lidem popřál do hloubky jdoucí výměnu idejí. Generální sekretář Světového svazu reformačních církví Setri Nyomi označil setkání za „pravý dar" pro mladé lidi a přál jim, aby na své cestě „objevili znamení naděje". Pravoslavný ekumenický patriarcha Bartoloměj I. mladým do Rotterdamu napsal: „Nesete odpovědnost působit ve společnosti s cílem v ní podporovat zásady spravedlnosti a lásky." Generální tajemník OSN Pan Ki-mun uvedl: „Počítám s vámi, že ponesete dále pochodeň celosvětové solidarity a další hodnoty Spojených národů, že nám pomůžete překonat tuto dobu bolestných zkoušek a že pomůžete dát světu to, co v tomto rozhodujícím okamžiku potřebuje." Stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy si mimo jiné přeje, aby mladí lidé „lidstvu, jež zůstává stále na cestě, přinesli kousek naděje".

Protikřesťanské násilí o Vánocích v Nigérii

Berlín, Jos (KAP) Další vlna protikřesťanského násilí se odehrála v Nigérii. Několik bombových útoků na návštěvníky vánočních bohoslužeb zabilo nejméně 37 lidí a mnoho dalších zranilo. Z útoků jsou podezřelí muslimští extremisté.

Předseda německé biskupské konference arcibiskup Robert Zollitsch napsal při této příležitosti dopis Ignatiovi Kaigamovi, biskupovi nigerijského města Jos, kde mimo jiné vzpomíná na svou loňskou návštěvu Josu a na četná setkání s věřícími muslimy. „Společně jsme bděli u těla zesnulého imáma z Josu. Muslimští vůdci nás ujišťovali svou neomezenou ochotou k míru." Ale nynější násilné incidenty opět pošlapaly lidské právo na svobodu vyznání, zdůraznil arcibiskup. Vzájemný respekt však musí platit vůči všem, bez ohledu na to, které náboženství vyznávají.

Kuba: Demonstrace za propuštění politických vězňů

Havana (KAP) Manželky a matky kubánských politických vězňů demonstrovaly v Havaně za propuštění svých mužů. „Dámy v bílém" požadovaly propuštění jedenácti disidentů ještě před koncem roku. Ti museli strávit Vánoce ve vězení, ačkoli kubánská katolická církev vyjednávala o jejich propuštění. Doposud se podařilo dosáhnout propuštění 41 z celkem 52 zbývajících politických vězňů, ti však museli poté odejít do exilu. Během „černého jara" v březnu 2003 kubánská komunistická vláda uvěznila celkem 90 kritiků režimu, z toho 27 novinářů.

Zřícený kostel v Belgii bude obnoven

Brusel (KAP) V belgické vesnici Lutselus v limburské provincii se krátce po štědrovečerní mši s účastí asi 200 lidí zřítil katolický kostel Královny míru. 72 let stará stavba podle odborníků nevydržela tíhu sněhu na ploché střeše. Nikdo nebyl zraněn a cenné liturgické nádobí bylo možno ze sakristie zachránit. Zbytky zdí a věže byly poté strženy. Kostel byl pojištěn a církev za něj získá náhradu 3 miliony euro, takže bude možné vystavět nový chrám.

Filipíny: Bomba na kostele

Manila (KAP) Sedm lidí bylo zraněno při bombovém útoku na katolický kostel na jihofilipínském ostrově Jolo. Atentát se odehrál brzy ráno 25. prosince během vánoční bohoslužby. Pachatelé nejsou známi, na ostrově však působí silná skupina islamistických teroristů z organizace Abú Sajafa, napojené na známou skupinu Al-Káida. Jolský biskup Angelito Rendon Lampon řekl, že podomácku vyrobená bomba vybuchla v oltářním prostoru chrámu Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Podle policie byla bomba umístěna na střeše kostela. Mezi zraněnými je i kněz, který právě četl evangelium.

Vánoční Urbi et orbi

Vatikán (KAP) Papež Benedikt XVI. o Vánocích udělil tradiční požehnání Urbi et orbi, tj. Městu a světu. Modlitby a vánoční přání přitom pronesl v 65 jazycích. Česky řekl „Narodil se vám Spasitel, radujte se."

Papežovo vánoční poselství obsahovalo mimo jiné výzvu k míru, spravedlnosti a dodržování náboženské svobody na celém světě. Benedikt XVI. vyzval k hledání způsobu spra­vedlivého mírového soužití mezi Židy a Pales­tinci a k modlitbě za těžce zkoušené křesťany v Iráku a na celém Blízkém Východě. Kriti­zo­val také omezování náboženské svobody a svobody svědomí v Číně a tamní věřící vyzval k trpělivosti a odvaze. Připomněl také středoamerické státy sužované přírodními katastrofami, Somálsko a další problémové oblasti Afriky i potřebu smíření obou korejských států.

Zemřel Ján Bukovský

Washington-Bratislava (KAP) V illinoiském Techy zemřel vatikánský diplomat slovenské národnosti, arcibiskup Ján Bukovský. Bukovský se narodil 18. ledna 1924, studoval na Slovensku, v USA a v Římě, od roku 1968 se podílel na vyjednáváních s československou vládou, zprvu jako tlumočník, později jako diplomat. Stal se odborníkem na východoevropskou problematiku, roku 1990 získal biskupské svěcení a postavení nuncia v Rumunsku, roku 1994 pak se stal prvním vatikánským nunciem v Ruské federaci. Na odpočinek odešel roku 2000.

Největší mešita západní Evropy otevřena

Rotterdam (KAP) Největší muslimská modlitebna západní Evropy, mešita Essalam, financovaná dary z Dubaje, byla inaugurována v Rotterdamu. Stavba má dva 50 metrů vysoké minarety a její sál o rozloze 2000 čtverečních metrů je překryt 25 metrů vysokou kupolí a pojme 3000 mužů. Pro ženy je určena galerie se zvláštním vchodem. Mešita se budovala 14 let a její stavba vedla ke konfliktům jak uvnitř místní islámské komunity, tak i mezi muslimy a nemuslimy. Z 600 tisíc obyvatel Rotterdamu je asi polovina muslimů, patří k nim i současný starosta města Ahmed Aboutaleb.

Alžírsko soudí křesťany

Alžír (KAP) Čtyři evangelikální křesťané byli v Alžírsku odsouzeni za to, že se zde pokusili založit náboženskou obec; navíc byli obviněni, že odpadli od islámu. Tři tresty byly podmíněné, pastor Mahmúd Jahú musí na tři měsíce do vězení. Jde o první podobný rozsudek v této zemi, která má na papíře ústavou zaručenou náboženskou svobodu.