Jste zde

Zprávy

Vražda 21 koptů v Lýbii

Bonn (KAP/KNA) Islamisticé milice v Lýbii uveřejnily videozáznam z hromadné vraždy 21 egyptských koptských křesťanů. Tito rybáři byli islamisty uneseni na přelomu roku.

Koptský pravoslavný biskup v Německu Anba Damian se obává, že jde o „počátek laviny“, protože podle jeho informací teroristé unesli ještě dalších 35 křesťanů. Stejně jako ti, kteří byli již zavražděni, jsou ohroženi „ne kvůli nějaké vině, ale jen proto, že jsou křesťané“.

Koptský papež Theodoros II. prohlásil zavražděné za mučedníky a stanovil den jejich památky na 15. února.

Indická policie zvyšuje ochranu křesťanů

Nové Dillí (KAP/KNA) Po řadě vandalských útoků na kostely ustanovila policie v Novém Dillí zvláštního kontaktního důstojníka pro křesťanské instituce. Se svým štábem má sloužit jako partner křesťanským kostelům a školám v bezpečnostních otázkách. Městský policejní velitel Bhim Sain Bassi navíc svým podřízeným přikázal, aby tyto instituce více střežili.

V minulých týdnech v Novém Dillí došlo k řadě útoků na katolické instituce. Kvůli tomu pak demonstrovali křesťané ve vládní čtvrti hlavního města. Policie proti demonstrantům podle médií použila násilí a zatkla řadu osob včetně řeholnic a kněží.

Premiér Nárendra Módí odsoudil nenávist a násilí proti náboženským menšinám. Jeho vláda prý „nepřipustí, aby náboženské skupiny, ať tvoří většinu nebo menšinu, vyvolávaly nenávist vůči jiným skupinám.“

Islamisté zničili zbytky nejstaršího kostela

Dura Europos (HerKorr) Teroristé z tzv. Islámského státu zřejmě zničili zbytky domácí modlitebny v syrském městě Dura Europos. Ta byla nejstarším dochovaným křesťanským kultickým prostorem. Dokládají to satelitní snímky zveřejněné OSN.

Dura Europos bylo v seleucidském období významné řecké obchodní město na Eufratu. Archeologové zde ve 20. století objevili mj. pozůstatky antické synagogy a křesťanské domácí církve; obě budovy byly vyzdobeny vynikajícími nástěnnými obrazy. Modlitebna byla zřízena kolem roku 232 v již existujícím obytném domě. Roku 241 byla přistavěna křestní kaple. Mozaiky na stěnách ukazovaly scény ze stvoření a novozákonní motivy jako Dobrého pastýře a ženy na hrobě Ježíšově.

Vatikán chce reformu patentů na léčiva

Ženeva (KAP) Vatikán požaduje uvolnění patentní ochrany pro léčiva, aby bylo možné zajistit zdravotní péči v rozvojových zemích. Vatikánský diplomat arcibiskup Silvano Tomasi prohlásil v Ženevě na konferenci organizované Radou pro lidská práva OSN, že nynější způsob zacházení s duševním vlastnictvím „je v rozporu s právem na zdraví“. Snaha farmaceutických koncernů o zisk vede k tomu, že si lidé v chudých státech nemohou některé léky dovolit. Navíc farmaceutické firmy dostatečně neinvestují do výzkumu nemocí, které postihují hlavně chudé země. Takovými nemocemi jsou například AIDS, ebola, malárie či tuberkulóza.

Každý čtvrtý Evropan je ohrožen chudobou

Řím (KAP) Podle odhadu organizace Caritas Europa bylo roku 2013 asi 24,5 % (123 milionů) obyvatel EU ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením. Vůči roku 2012 toto číslo nepatrně pokleslo, celkem se však materiální situace milionů lidí od vypuknutí finanční krize roku 2008 drasticky zhoršila. Nejvíce jsou ohroženi obyvatelé Rumunska (40,4 %) a Řecka (35,1 %). Téměř každý desátý Evropan podle zprávy žil v absolutní chudobě. Roste také chudoba dětí a mladých lidí.

Caritas Europa ve své zprávě (anglicky nazvané Crisis Monitoring Report 2015) mimo jiné kritizuje nedostatečnou politiku nezaměstnanosti a požaduje opatření, která by vedla k vytvoření placené práce pro co největší počet lidí.

Ateista v USA zastřelil tři muslimy

Chapel Hill (NewStatesman) Po teroristických činech páchaných ve jménu islámu na Západě roste násilí extremistů vůči nevinným muslimům. Vážný případ se stal 10. února ve městě Chapel Hill v Severní Karolíně. Militantní ateista Craig Stephen Hicks (46) zde zastřelil tři své muslimské sousedy, studenty Deaha Shaddyho Barakata (23), jeho manželku Yusor Mohammad Abu-Salha (21) a její sestru Razan Mohammad Abu-Salha (19).

Hicks bojoval proti všem náboženstvím na sociálních sítích, byl rovněž přívržencem práva na držení zbraní. Po činu se údajně vzdal policii. Kritici poukazují na to, že americkým médiím trvalo řadu hodin, než masakr lidí palestinského původu bělochem náležitě pojmenovala jako teroristický útok.

Chile: protest proti jmenování biskupa

Santiago (KAP/KNA) 51 členů chilského parlamentu vyzvalo papeže Františka otevřeným dopisem, aby přezkoumal jmenování Juana Barrose Madrida biskupem jihochilské diecéze Osorno. Poslanci Barrose viní z toho, že se snažil ututlat případy sexuálního zneužívání, jež spáchal kněz Fernando Karadima, který byl mezitím podle církevního práva odsouzen za porušování celibátu. Karadima řídil dlouhá desetiletí v chilském hlavním městě práci s mládeží a patřil k nejznámějším chilským kněžím. Soud roku 2011 zastavil řízení, které proti němu bylo vedeno, z důvodu promlčení. Soudkyně Jessica Gonzálezová však přitom prohlásila, že obvinění jsou „věrohodná a spolehlivá“. Ze svědectví obětí zneužívání přitom zároveň vyplynula Barrosova spoluvina na tom, že případ vyzněl do ztracena.

Španělský kněžský klan zachránilo promlčení

Granada (KAP/KNA) Obžaloba osmi z devíti katolických kněží z pohlavního zneužívání ministranta skončila v jihošpanělské Granadě bez výsledku. Skutky se staly mezi roky 2004 a 2007 a jsou podle španělského práva promlčeny. Skandál vypukl poté, co se dnes pětadvacetiletý bývalý ministrant se svými otřesnými zážitky loni svěřil v dopise papeži. Papež mu pak osobně zatelefonoval a jménem církve se omluvil. Současně nařídil interní církevní vyšetřování. Na počátku roku 2015 veřejně požádal o odpuštění i granadský arcibiskup Francisco Javier Martínez, který se během nedělní mše na několik minut vrhl k zemi na znamení pokory.

Obžalovaní duchovní náleželi ke „kněžskému klanu“ zvanému Romanones, charakterem prý podobnému sektě. Jedině vůdce klanu Román Martínez zůstává obžalovaným a za dlouhotrvající pohlavní zneužívání mu hrozí až deset let vězení. Po zveřejnění případu se přihlásil jiný bývalý ministrant a uvedl, že ho Román Martínez pohlavně zneužíval v 90. letech.

19 nových kardinálů uvedeno do úřadu

Vatikán (KAP) Papež František uvedl do kardinálského úřadu 19 duchovních ze všech pěti obydlených kontinentů. Dvacátý jmenovaný, kolumbijský arcibiskup José de Jesús Horacio Pimiento Rodríguez (96) se nezúčastnil ze zdravotních důvodů. Ceremonii byl přítomen i emeritní papež Benedikt XVI. Papež František v kázání vyzval nové nositele vysokého církevního úřadu k pokoře a skromnosti. Také zdůraznil, že kardinálský titul není jen čestný, jen vyznamenání, ale že jeho nositelé se musejí stát hybateli církevního společenství.

Je potřeba reformovat islámské vzdělání

Káhira (KAP) Velký imám káhirské mešity Al-Azhar a rektor k ní přidružené univerzity šejk Muhammad Ahmad Tájib hovořil na konferenci o boji s terorismem v Káhiře. Vzhledem k „názorovému chaosu“ uvnitř islámu a vlivu extremistických skupin, jež islám chápou falešně, je podle něj potřebná reforma vzdělání muslimů. Vyzval také ke svolání mezinárodní konference muslimských učenců, na které by se projednaly společné hodnoty muslimů a lokální výklady islámu. To by pak mohlo podpořit společenskou stabilitu a omezit extremismus.

Káhirská univerzita Al-Azhar je nevýznamnější autorita sunnitského islámu. Muhammad Ahmad Tájib, který studoval ve Francii, je považován za jednoho z nejumírněnějších muslimských teologů.