Jste zde

Setkání Coeny

Ve dnech 18.-19.6. se v Českém Brodě konalo setkání evangelické liturgické iniciativy Coena s tématem Večeře Páně – aktuální otázky. Byly diskutovány texty Jana Štefana a Daniela Kvasničky, které jsme otiskly v minulém čísle. Karel Šimr přednesl stať, jejíž písemnou verzi přinášíme v tomto číle. Diskutován byl i příspěvek Jana Kupky, který v tomto čísle přetiskujeme.

Co jsem si z diskuse odnesl?

- Byl kritizován zákaz shromažďování církve v situaci, kdy jiná shromáždění byla možná. Vedení církví se tomu podvolovalo. Církev je tak vytlačována do zcela privátního prostoru.

- Bylo odmítnuto slavit večeři Páně „na dálku“.

- Dále bylo odmítnuto používat malé individuální kalíšky. Pokud je někdo žádá, tak mu nalít do čistého kalíšku eucharistické víno z konvice až v průběhu přijímání.

- Luther umožňuje ve výjimečných případech přijímat pod jednou způsobou, Kalvín, pokud není možné příjímání z jednoho kalicha, večeří Páně dočasně oželí.

- Jak pro luterány, tak pro kalvinisty je předsedání večeře Páně neordinovaným nemyslitelné. Připadal jsem si jako jediný, který by byl ochoten Kvasničkův experiment hájit. (Byť za předpokladu odpovědného výběru předsedajících a splnění základních náležitostí, jako je eucharistická modlitba.)