Výzva „Církvi, probuď se!“
(MV) Krátce před podzimním plenárním zasedáním Německé biskupské konference ve dnech 23. - 26. září 2024 ve Fuldě a před zahájením shromáždění synody biskupů v Římě publikovaly církevní iniciativy Gemeindeinitiative a We are Church výzvu „Církvi, probuď se!“. Obrací se v ní na všechny, kdo jsou zodpovědní za procesy změn v římskokatolické církvi. Výzva je určena zejména církevním představitelům a oficiálním orgánům, ale v konečném důsledku také všem věřícím.
„Církev potřebuje během velmi krátké chvíle...
...plnou rovnoprávnost žen ve všech funkcích, protože ženy mohou dělat vše, co církevní společenství potřebuje.
...církevní služby, nikoliv úřady, obsazované volbou na omezenou dobu; mají být voleni těmi, za které budou mít zodpovědnost.
...odvážné ženy a muže v biskupské službě.
...decentralizované, na subsidiaritu zaměřené působení, s rozhodnutími a experimenty v jednotlivých církevních regionech, které budou vycházet z jejich kultury a potřeb, zároveň ale nemusí být stejné pro celou světovou církev.
...skutečnou účast a rozhodování, a tedy participaci, která se neomezuje na pouhé konzultace.
...novou přitažlivost pro mladé lidi a srozumitelný jazyk. V opačném případě povede přehlížení mladých lidí, kvůli rigidní nepružnosti a nedostatečným reformám, za několik let k pomalé smrti německé církve.
...novou sexuální morálku, která zohlední současné vědecké poznatky. A také potřebuje genderovou spravedlnost pro všechna pohlaví, včetně zrušení veškeré diskriminace a homofobie.
...spravedlnost pro oběti zneužívání, které jsou oběťmi současných klerikálních mocenských struktur.
...jeden Boží lid, ale s velkou rozmanitostí a regionálními rozdíly, bez hierarchického systému. S tím by pomohli pověření lidé bez svěcení. Ježíš nechtěl dvoustupňovou církev.
...dobrovolný celibát a odstřižení od mnoha dalších zastaralých zvyků.
...překonání ekumenické patové situace, která je v podstatě zakořeněna v katolickém chápání služby.
...skutečnou synodalitu, což znamená hledání společných cest do budoucnosti za rovných podmínek bez klerikálního paternalismu.
To vše je možné realizovat mimo jiné důsledným pokračováním synodálního procesu v Německu. Němečtí biskupové musí využít možností, které jim již nyní dává kanonické právo. Patří mezi ně například přenesení vedení farností na laiky, oprávnění křtít, přenesení kazatelské služby na laiky, zejména ženy a jiné osoby, které nejsou muži, a také využití v pastoraci kněží, kteří opustili službu většinou vůli celibátu.
Bez ohledu na výsledky synodální cesty je povinností každého jednotlivého biskupa uvést toto ve své diecézi do praxe již nyní.
My reformátoři budeme pokračovat v konstruktivní práci jako dosud, ale nepřestaneme požadovat naléhavost reforem v zájmu udržitelné církve, kterou mohou lidé opět respektovat, kterou mohou zažívat jako možný domov, která zůstává relevantní, a tedy silou, která stabilizuje společnost a podporuje demokracii.“
Digitální fotogalerie Ústředního archivu ČCE nabízí tisíce historických snímků
(ČCE/MV) Tisíce fotografií, které se nacházejí v Ústředním archivu Českobratrské církve evangelické, byly zveřejněny na stránkách archivu. Jsou mezi nimi například unikátní snímky z historie církve.
Od svého založení v roce 2022 shromáždila centrální evangelická fotogalerie tisíce fotografií z posledních let. V Ústředním archivu ČCE byly zpřístupněny fotky od roku 2009. Kromě toho neustále přibývají aktuální snímky ze současnosti.
Nyní se digitální církevní fotogalerie rozrůstá o velké množství archivních snímků, a to zejména díky péči pracovníků Ústředního archivu ČCE, kteří archivní fotografie zpracovali a zdigitalizovali. Po desítkách hodin skenování, popisování a třídění nyní zájemcům nabízí přes 33 000 historických fotografií ze života církve. Nejstarší z nich pocházejí z počátku minulého století, návštěvníci tu ale samozřejmě naleznou i snímky z nedávnější minulosti.
Vzniká tak unikátní databáze snímků, které zachycují významné postavy i dějinné události Českobratrské církve evangelické. Jedná se o cenné záběry kostelů a budov, církevních setkání, dokumentů i akcí. Mnohé ze zobrazených lokalit a staveb přitom časem doznaly velkých změn, případně úplně zanikly. Dokumentární hodnota souboru je tedy značná.
„Digitální fotogalerie je momentálně největší databází evangelických fotografií. Plánujeme ji však i nadále doplňovat a zpřesňovat. Pokud byste se s námi chtěli podělit o střípky ze svých sborových či rodinných archivů nebo na fotkách poznáváte dosud neidentifikované lidi či místa, budeme moc rádi, když se s námi spojíte,“ uvedl vedoucí tajemník ÚCK Martin Balcar.
Své tipy můžete posílat na adresu archiv@e-cirkev.cz. Kompletní, průběžně aktualizovanou fotogalerii naleznete na adrese http://fotky.e-cirkev.cz.
Papež a velký imám podepsali Istiqlalskou deklaraci
(VaticanNews/MV) Náš svět čelí dvěma vážným krizím: „odlidštění a klimatickým změnám“. To je výchozí bod společného prohlášení Istiqlal 2024, dokumentu, který papež František a velký imám, profesor Nasaruddin Umar, podepsali v rámci mezináboženského setkání ve Velké mešitě v Jakartě dne 5. září 2024. Deklarace s hořkostí konstatuje, že „náboženství je často instrumentalizováno“, což způsobuje utrpení mnoha lidem ve světě, který je stále více poznamenán násilím. Proto se znovu zdůrazňuje, že úloha náboženství by měla „zahrnovat podporu a ochranu důstojnosti každého lidského života“ a rozhodně ne opak. Zároveň odsuzuje zneužívání stvoření, „našeho společného domova“, s jeho „ničivými důsledky, jako jsou přírodní katastrofy“ a globální oteplování, které z ekologické krize činí „překážku harmonického soužití národů“.
Deklarace naznačuje, jaké odpovědi mohou náboženství prostřednictvím společného závazku dát na tyto vážné krize naší doby. Papež a velký imám naléhavě vyzývají, aby náboženské hodnoty směřovaly „k podpoře kultury úcty, důstojnosti, soucitu, smíření a bratrské solidarity, a překonávaly tak odlidštění i ničení životního prostředí“. Zvláštní úkol podle dokumentu připadá náboženským představitelům, kteří musí spolupracovat pro dobro lidstva.
„Jelikož existuje pouze jedna globální lidská rodina,“ říká se ve společném prohlášení Istiqlal, „mezináboženský dialog by měl být uznán jako účinný nástroj řešení místních, regionálních a mezinárodních konfliktů, zejména těch, které jsou způsobeny zneužíváním náboženství". Dokument proto končí výzvou všem lidem dobré vůle, aby „zachovali celistvost ekosystému“ a předali tak zděděné zdroje budoucím generacím.
Český překlad dokumentu je k dispozici na stránkách VaticanNews: https://www.vaticannews.va/cs/svet/news/2024-09/plne-zneni-prohlaseni-istiqlal-2024.html
Poslední komentáře