Jste zde

Nerozděluje víra, ale dogmata

autor: 

Z diskuse k textu J. Konzala Katolíci versus evangelíci na www.getsemany.cz

Vážený pane Konzale, píšete mi ze srdce a děkuji Vám za to. Váš příspěvek mi dodal odvahu se ve stručnosti s ostatními podělit o svůj příběh a o mém vztahu k ostatním náboženstvím. Přes skutečnost, že jsem se narodil za „totáče“ a chodil jsem do Jiskřiček, jsem v pubertě nutkavě cítil, že pravda je asi někde jinde, než se psalo v Rudém právu. Pravdu jsem začal hledat kolem sebe a stále jsem jí nenacházel. Vnitřní pocit mne začal motivovat k přečtení Bible. Dnes je to možná úsměvné, ale tehdy bez kontaktů a známostí jsem měl možnost jen Bibli hledal v antikvariátech. Díky náhodě jsem sehnal Bibli Kralickou, psanou staročesky, která přes svou obtížnost čtení (alespoň pro mne) mi pootevřela oponu informací.

Když se mi podařilo sehnat ekumenický překlad Bible, ani netušíte, co to pro mne znamenalo. Tato bible byla pro mne neodmyslitelným souputníkem na zdejší cestě. Byla klíčem k překonání zatím nejtěžších zkoušek, které jsem prožil, a především zformovala mé vidění světa.

Katolická církev, pravdivěji řečeno jáhen, který kolem sebe šířil skutečnou boží sílu, mne přivedl před jedenácti lety ke křtu. Jsem mu za to vděčen, ale ještě více vděčen jsem za část jeho vlastní síly, kterou mi věnoval.

To, co jsem prožil, mne ale přesvědčilo o novém pocitu a přesvědčení, stal se ze mne světoobčan. Cítím, navzdory narození v Československu, že jsem doma na této planetě, navzdory tomu, že mám bílou tvář, cítím svoji tvář černou, žlutou a kdo ví ještě jakou. Ano, jsem křtěný katolík, ale také se cítím v otázkách víry jako evangelík, žid, muslim, buddhista či co ještě.

Mé poznání hovoří o tom, že lidstvo nerozděluje víra v Boha, ale náboženství. Jsem obyčejný člověk, který se potkal s různými obyčejnými lidmi a jejich náboženstvími. Při povídání o Bohu nás nerozdělovala víra, ale pohledy různých církví a jejich dogmata. Doufám, že další kroky mé nicotné existence na zdejší cestě budou také směřovat k odstranění nedorozumění mezi různým náboženstvím a pro budoucí sjednocení církví ve víře v jednoho Boha.

Ostatně, pro lidstvo je to tak bezpečnější.

Jarda Mangl