Jste zde

Knihovnička Getseman

autor: 

Americký luteránský historik náboženství Martin Marty (1928) se proslavil především pracemi o náboženství v USA, a proto u nás není příliš známý. Nakladatelství CDK nyní vydalo jeho krátký přehled celosvětových dějin křesťanství pod názvem Křesťanský svět. Je to pokus podat církevní dějiny hutně, srozumitelně a spravedlivě. Spravedlivě v tom smyslu, že se autor nesoustředí jen na křesťanství v západním výběžku Starého světa a zbytek neodsune do poznámek pod čarou, jak bývá někdy zvykem u evropské produkce. Dostatečné místo se tedy věnuje i dějinám církve v Asii, Americe a Africe, a autor zdaleka nezůstává jen v hranicích evangelického křesťanství.

Je samozřejmé, že na asi 200 stranách se autor musel soustředit na to podstatné a mnoho detailů zjednodušit. Přesto je udivující, kolik informací se čtenář z knihy dozví. Svěže napsaný svazek lze doporučit především pro úvodní seznámení s problematikou církevních dějin – v současnosti česky pravděpodobně není v tomto rozsahu nic lepšího.

Dále jsme z nakladatelství CDK dostali sborník Historická kniha mého srdce (editor Jiří Hanuš). Dvě desítky intelektuálů – a zdaleka nejen historiků – popisují knihy, které je oslovily a umožnily jim lépe pochopit svět. Velice dobré pro inspiraci, co si o historii přečíst: za každý z těchto knižních tipů ručí jeden z autorů svou ctí.

A konečně Souvislosti 4/2014. Mě zaujal blok věnovaný Filipu Sklenářovi (1978–2009), velmi konfliktnímu jedinci, který byl ale zároveň velmi nadaným básníkem – básníkem z rodu těch proklatých, kteří se neshodnou se svou dobou a jejichž svíčka života hoří na obou koncích.