Jste zde

Jan Spousta

Knihovnička Getseman

autor: 

Kniha britského kněze a teologa Kevina T. Kellyho nazvaná Rozvod a druhý sňatek: Tváří v tvář výzvě (CDK Brno, 2012) je pokusem se teoreticky i prakticky vyrovnat s problémem rozvodů a pastorace rozvedených v římskokatolické církvi. Kniha je staršího data, poprvé vyšla roku 1982, současné anglické opravené a doplněné vydání pochází z roku 1996.

243 - listopad 2012

autor: 

Dnešní zdnešnění

Existuje populární žánr alternativní historie. Spisovatelé (a někdy i seriózní vědci) si představují, co by se stalo, kdyby Hitler vyhrál válku nebo kdyby Napoleon unikl do Ameriky.

Nevím, zda si někdo v rámci podobného kontrafaktuálního zkoumání vážně položil otázku, co by se stalo, kdyby nedošlo ke druhému vatikánskému koncilu, jenž začal právě před padesáti lety. Asi ano; vždyť je nasnadě, že starého papeže Jana mohlo zradit zdraví dřív, než koncil stačil vyhlásit.

Diktatura existujícího

autor: 

Pevně nám vládne cosi jako diktatura existujícího. To, co je – to, co známe – to, nač jsme zvyklí – to vždy váží mnohem víc než to, co není a snad by mohlo být.

242 - říjen 2012

autor: 

Diktatura existujícího

Pevně nám vládne cosi jako diktatura existujícího. To, co je - to, co známe - to, nač jsme zvyklí - to vždy váží mnohem víc než to, co není a snad by mohlo být. Již existující nám tak brání vidět možnosti, které by nás mohly zajímat, které by nám mohly pomoci, které by mohly být lepší než současný stav. Proto si lidé tolik váží vynálezců a objevitelů, kteří v některé oblasti dokázali rozbít tuto diktaturu zvyku, diktaturu současného stavu.

241 - září 2012

autor: 

Restituce a omertà

Toto číslo mimo jiné obsahuje komentáře ke dvěma důležitým domácím událostem posledních měsíců, jedné české a druhé slovenské. Česká se týká církevních restitucí, slovenská odvolání arcibiskupa Róberta Bezáka.

Knihovnička Getseman

autor: 

Do redakce dorazily dvě knížky z edice Quaestiones quodlibetales brněnského nakladatelství CDK.

240 - léto 2012

autor: 

Efekt Streisandové

Říká se tomu prý „efekt Streisandové": V roce 2003 kdosi na internetu uveřejnil fotografii domu slavné herečky. Její advokáti mu poslali žádost, aby fotografii okamžitě stáhl. V té době snímek znali asi čtyři lidé, právníky Streisandové nepočítaje. Když případ prosákl na veřejnost, začaly se dít věci.

239 - červen 2012

autor: 

Pontifikát skandálů

Pontifikát Benedikta XVI., jenž nedávno vstoupil do osmého roku, bude historiky nejspíš hodnocen jako pontifikát skandálů a průšvihů.

238 - květen 2012

autor: 

Úspory a prohlášení

Knihovnička Getseman

autor: 

Francouzský jezuita, historik a nekonformní myslitel Michel de Certeau (1925-1986) zatím nebyl v českých zemích znám mimo okruh odborníků. Snad to změní vydání jedné z jeho klíčových knih Psaní dějin (CDK Brno 2011). Autor ukazuje, jak jsou dějiny konstruovány, jaké politické a kulturní motivy vedou k jejich tvorbě a jak se samy popisy minulosti či popisy kulturních jevů (etnografie) stávají nástroji politiky a prostředky manipulace. Z našeho hlediska jsou zajímavé zejména pasáže, v nichž se věnuje oblasti náboženství.

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Jan Spousta