Jste zde

Ohlédnutí za Miroslavem Gorazdem Richterem

autor: 

16. února 2017 zemřel ve věku 65 let JUDr. Miroslav Gorazd Richter, příslušník moravské větve ES, právník Legislativní rady vlády ČR, otec šesti dětí. Přinášíme písemnou verzi svědectví jednoho z jeho žáků, které přednesl na pohřbu v Žatčanech 24. února 2017.

Miroslav zcela zásadně ovlivnil můj život tím, že mi umožnil úplně novým pohledem dívat se na víru. církev, historii i na svět vůbec. Když jsme se poprvé potkali tehdy pár minut po Novém roce 1986 na Sv. Hostýně, kdy chrámem po běžných mariánských kytarovkách zaburácela Vaše Velikaja Jektěnija, tušil jsem, že s tímto zpěvem spojím kus svého života, a to jsem ještě nevěděl co vše to bude znamenat.

Díky Mirkovi jsme všichni, kdo jsme jej blíže poznali, jsme se seznámili s  místy, kam bychom se možná nikdy nedostali (především Hora Sv. Klimenta, Zalavár, Pécs, Stará Boleslav, Štoky, Pannonhalma, Salzburský dóm a Nonnberg, Řím a hrob Sv. Cyrila, benediktinské a františkánské kláštery na Krku, ostrov Sv. Klimenta u Hvaru a mnohé další). Rovněž také mnoho skvělých lidí jako pater Gazda. otec Smejkal, biskup Krátký, otec Hanusa, Špaček, Kozár, Javora, Lída Javorová, János Czifra, kardinál Tomášek, kardinál Špidlík, otec Veselý, dr. Novotný, otec Poláček, otec Lízna a další, a to jsem s vámi nebyl na Ukrajině, v Maďarsku...

Mirek měl silné charizma a dokázal nadchnout svým nadšením a silou příkladu  ostatní k výkonům, o kterých by si nemysleli, že jsou schopni.

I to, že jsme měli občas jiný názor a přeli jsme se, mě naučilo obratněji uvažovat a současně lépe nahlížet jiný myšlenkový svět.

Mirek měl kromě obrovské vůle také pozoruhodný hudební talent, mimořádně citlivou duši a hlavně veliké srdce. V poslední fázi života jej Pán také obdařil mučednickou korunou, takže jej jistě brzy přijme mezi své nejbližší.

Mirek mě naučil hezkému pojmu – nebeské narozeniny. Ty už má tedy za sebou a je mu lépe než teď nám, kteří ale máme v nebi mocného přímluvce.

Vzpomeňme tedy na něj s láskou, jakou měl rád on nás.