Jste zde

Zprávy

Otroctví dnes často postihuje děti

Vatikán (KAP) UNESCO 23. srpna každoročně slaví Mezinárodní den pro připomenutí obchodu s otroky a jeho zrušení (International Day for the Remembrance of the Slave Trade and its Abolition). Papež František při té příležitosti znovu vyzval ke zrušení otroctví, jelikož „jsme všichni obraz Boží“ a „jsme si rovni důstojností“.

V současnosti je zotročeno zejména mnoho dětí. Jen v samotném Aleppu v Sýrii, kde probíhá občanská válka, se přinejmenším 2500 dětí stalo oběťmi obchodu s lidmi. V celé Sýrii žije podle odhadů asi 30 tisíc dětí bez průkazů totožnosti a bez oficiální registrace. Často jde o sirotky nebo děti zahraničních bojovníků.

Stálý zástupce Vatikánu ve Vietnamu dojednán

Vatikán (KAP) Na základě řady rozhovorů mezi Vietnamem a Svatým stolcem bylo dohodnuto, že v nejbližší době bude jmenován stálý zástupce Vatikánu ve Vietnamu. Diplomatické vztahy obou zemí byly přerušeny vietnamskou válkou roku 1975. V poslední době se vztahy zvolna zlepšují, Vietnam hlásí pokrok v otázkách svobody náboženství a ve Vietnamu směl papež jmenovat několik biskupů.

Náboženství za mír

Lindau (KAP/KNA) V jihoněmeckém Lindau se konala čtyřdenní světová konference nevládních organizací Náboženství za mír (Religions for Peace, RfP). Na závěr uveřejnila tato podle vlastních údajů největší aliance náboženských společností deklaraci. V ní mimo jiné žádá větší ochranu chudých, uprchlíků, žen, mladých lidí a životního prostředí jakož i náboženských svatyní. Hlásí se také k úsilí o odzbrojení a zničení atomových zbraní.

Konference byla desátá svého druhu a účastnilo se jí 900 účastníků z více než tuctu náboženství. Novou generální tajemnicí byla zvolena Azza Karamová (50) z Nizozemska, muslimka narozená v Egyptě. Jako první žena v tomto úřadě vystřídala katolického teologa Williama F. Vendleyho (71). Karamová je profesorkou náboženství a rozvojových studií na Svobodné univerzitě v Amsterodamu a pracuje také pro OSN.

Vatikán zpřístupní archivy z doby Pia XII.

Bonn (KAP/KNA) Historikové s napětím očekávají zpřístupnění té části vatikánských archivů, která se týká pontifikátu Pia XII. (1939–1958). Papež František nařídil, že dokumenty mají být k dispozici již od 2. března 2020, tedy od 81. výročí volby Eugenia Pacelliho papežem. Historikové to již dlouhou dobu žádají, aby mohli zpřesnit svá hodnocení postojů tohoto papeže a celé církve během druhé světové války. Papež Pius XII. je často obviňován, že neudělal dost, aby zabránil válce a zločinům, které se během ní odehrály.

Křesťanka v súdánské přechodné vládě

Chartúm (KAP) Vojenská diktatura skončila a hrozící občanská válka v Súdánu byla odvrácena vytvořením přechodné vlády zvané Suverénní rada. Ta má během asi tří let zemi dovést k demokratickým volbám. V Suverénní radě je po pěti zástupcích dosud vládnoucí vojenské junty a občanského protestního hnutí. Jako jedenáctá neutrální členka rady byla zvolena právnička a koptská křesťanka Rayaa Nicol Abdel Masihová, na které se shodly obě strany sporu. Podle portálu Vatican News bylo zvolení Masihové z mnoha stran hodnoceno jako „dobrý signál“. Jeden z členů opozice hovořil o rozhodnutí, které „vyjadřuje náboženskou toleranci a pluralitu v zemi“ a dává důvod k „opatrnému optimismu“. Náboženské kruhy v zemi chválí účast náboženských a etnických menšin na politice, když například během ratifikace provizorní ústavy pronesli modlitbu jak muslimský šejk, tak i koptský kněz.

Vatikán vyšetřuje nejstaršího biskupa světa

Santiago de Chile (KAP/KNA) Vatikán zahájil vyšetřování bývalého předsedy chilské biskupské konference. Arcibiskup Bernardino Piñera Carvallo je se svými 103 roky nejstarším žijícím biskupem světa, zároveň je strýcem současného chilského prezidenta Sebastiana Piñery. Za vinu se mu klade sexuální zneužití nezletilé osoby, ke kterému mělo dojít před asi 50 lety. Piñera Carvallo svou vinu odmítá.

Chilskou církví stále otřásá velký skandál týkající se sexuálního zneužívání mladých lidí kruhem kleriků kolem charismatického kněze Fernandy Karadimy (89). Ten byl odsouzen roku 2011 a poté církví vyloučen z duchovního stavu. Justice stále vyšetřuje asi 200 katolických duchovních a jejich spolupracovníků. Obětí je známo kolem 240, z nichž asi polovina byla v době spáchání vyšetřovaných činů nezletilá.

Odvolání kardinála Pella zamítnuto

Melbourne-Vatikán (KAP/KNA) Australský kardinál a bývalý šéf vatikánských financí George Pell (78) zůstává ve vězení za sexuální zneužívání dvou nezletilých chlapců, jež se odehrálo roku 1996. Odvolací soudní senát státu Victoria v Melbourne poměrem hlasů 2:1 zamítl jeho odvolání a potvrdil šestiletý trest odnětí svobody. Kardinálovi ještě zbývá možnost odvolání k nejvyššímu soudu.

Lidé bez vyznání jsou více pronásledováni

Washington (KAP/KNA) Nejen příslušníci některých náboženství, ale i nenáboženští lidé jsou podle amerického výzkumného institutu Pew Research Center vystaveni stále větší šikaně.

Celkem jsou takoví lidé předmětem útlaku ve 23 zemích světa. Výzkum se opírá o data z roku 2017 a dokumentuje nárůst útlaku oproti roku 2016. Nenáboženští lidé jsou podle údajů výzkumu předmětem jak slovních útoků, tak i fyzického násilí až vražd. Zdrojem represe mohou být jak vlády, tak i skupiny a jednotlivci.

Devět z uvedených 23 zemí patří do asijsko-pacifického regionu. V Malajsii je ateismus považován za protiústavní. V Bangladéši jsou bezvěrci pod rostoucím tlakem islamistických organizací. Také v USA roste tlak na ateisty a agnostiky – roku 2017 zde podle studie FBI vzrostl počet zločinů z nenávisti proti nim. Pew zkoumá útlak bezvěrců od roku 2012; tehdy identifikoval jen tři země, v nichž k takovým jevům dochází. Podle jeho zprávy činí podíl bezvěrců na světové populaci asi 16 %; křesťanů je 31 % a muslimů 25 %.

Světové setkání syrské pravoslavné mládeže

Stockholm-Vídeň (KAP) Několik set mladých lidí se účastnilo 5. syrskopravoslavného světového setkání mládeže (SYGG) ve Švédsku. Účastníci setkání pocházeli především z diaspory v západních zemích. Vyvrcholením byla 5. srpna svatá liturgie v pravo-slavné katedrále v Södertälje, které předsedal patriarcha Ignác Afrém II. Hlavním cílem setkání podle něho bylo podpořit přátelské vztahy mladých lidí z celého světa a umožnit jim dobrý přístup k duchovním tradicím a kultuře jejich předků.

Německo: Rekordní příjmy církví

Bonn (KAP/KNA) Obě hlavní německé církve, evangelická i katolická, zaznamenaly roku 2018 rekordní příjmy. Stalo se to navzdory tomu, že počet jejich členů stále klesá. Důvodem nárůstu jsou rostoucí příjmy Němců, kteří církve financují zejména prostřednictvím církevní daně. Katolíci tak získali přes 6,6 miliardy euro a evangelíci téměř 5,8 miliardy, což představuje nárůst o asi 2,7 % oproti předchozímu roku.

Novým arcibiskupem Marseille J.-M. Aveline

Vatikán (KAP) Papež František jmenoval nového arcibiskupa francouzského Marseille. Stal se jím dosavadní marseilleský pomocný biskup Jean-Marc Aveline (60). Ten se narodil v Alžíru a knězem se stal roku 1984.