Jste zde

349 - červen 2022

Přechodný arcibiskup

Dne 13. května 2022 byla zveřejněna dlouho očekávaná zpráva o jmenování nového pražského arcibiskupa, kterým se překvapivě stal olomoucký arcibiskup Jan Graubner (nar. 1948). Když jsem si tu zprávu přečetl, musel jsem se ujistit, že není apríl ani že to není satirická zpráva katolického webu Tisíckráte. Nepochybně se jedná o kompromisní přechodné řešení, podle vyjádření Graubnera na tiskové konferenci maximálně na 3-4 roky. Čtyři roky „přesluhování“ arcibiskupa Dominika Duky zjevně nestačily na nalezení nového vhodného pražského arcibiskupa. Dlužno však říct, že podle dostupných informací apoštolský nuncius Charles Balvo (jmenovaný na podzim 2018) začal intenzívně hledat vhodné kandidáty až na přelomu let 2020 a 2021. V rozhovoru pro Seznam zprávy v červenci 2021 nechtěl komentoval mediální zprávy o možných kandidátech a pouze řekl: „Vyžaduje to široký a diskrétní proces, který zatím nedosáhl bodu, aby byli označeni konkrétní lidé.“

Často kritizovaný utajovaný postup při výběru biskupů a arcibiskupů, kdy na základě ankety mezi vytipovanými lidmi sestavuje apoštolský nuncius terno, tj. trojici kandidátů, které odesílá do Vatikánu Kongregaci pro biskupy, v tomto případě nevedl ke zdárnému konci. Proces podle různých indicií neuspěl minimálně dvakrát: Jednou pravděpodobně výběr trojice neuspěl ve Vatikánu. Další výběr možná narazil na neochotu kandidáta přijmout jmenování, ale to je pouhá spekulace.

Další postup přiblížil na tiskové konferenci nově jmenovaný arcibiskup. Kardinál prefekt Kongregace pro biskupy, nechvalně proslulý kanadský kardinál Marc Ouellet, sám přesluhující v kurii a s velkou pravděpodobností zodpovědný za skandální odvolání trnavského arcibiskupa Bezáka v roce 2012, zavolal arcibiskupu Graubnerovi, který se už chystal na svůj odchod do důchodu. Ten se zdráhal, poukázal na svůj věk (příští rok dovrší kanonický věk /75 let/ pro rezignaci biskupů) a skutečnost, že často zapomíná. Kardinál Ouellet odpověděl, že on sám taky přesluhuje a zapomínání není problém. Při dalším telefonátu kardinál doplnil, že je to „vůle Svatého otce“ (tj. prefekt asi řešil dlouho se vlekoucí problém maličké země ve střední Evropě, přišel s řešením a papeži ho předložil, že už to asi vyřešil... tak jo, odpoví papež, protože tento „problém“ je mimo jeho rozlišovací schopnosti... a už je z toho „vůle Sv. otce“, které se těžko odporuje).

Možná, že při tomto kompromisním řešení hrál roli i ohled na dosluhujícího souseda pražského arcibiskupa prezidenta Miloše Zemana. Tuto spojitost naznačil jeden zaměstnanec arcibiskupství v květnu 2020, když napsal, že dříve než v roce 2021 tu nový arcibiskup „zcela jistě nebude“ a „rok 2022 se jeví reálněji“. Dobu „post-dukovskou“ dokonce datoval až rokem 2023, kdy kardinál Duka dovrší 80 let a zároveň se budeme nacházet v době „post-zemanovské“.

Hlavním úkolem nového arcibiskupa bude zklidnění situace v arcidiecézi a obnova důvěryhodnosti instituce, která během působení kardinála Duky značně utrpěla.