Jste zde

Jan Molnár

Ještě k Istanbulské úmluvě

autor: 

Nedávno čtený pastýřský list zvedl v konzervativních kruzích vlnu odporu k Istanbulské úmluvě. Ta vlna, nejen mně, připomínala Chartu 77. Strachem a odporem tehdejšího režimu proti ní. Chartu, ani úmluvu, moc lidí nečetlo. Jeden rozdíly tu je. K písemnému prohlášení Charty 77 se dostalo velmi málo lidí. Mne samotného to stálo vyhození ze stření školy v maturitním týdnu. Lidi, co se nebáli, tak šeptali: „Jak to mám odsoudit, když nevím, co se tam píše?“ Ale text úmluvy se pomocí Google sežene za několik vteřin.

Chybí hlas proroků

autor: 

Je páté výročí odvolání arcibiskupa Róberta Bezáka. Dodnes nebylo věrohodně vysvětleno, proč musel v úřadě skončit.

Nevím, čím to je. Dnes už nemluvíme o prorocích. Kam se poděli? Nejsou, protože je přidusíme hned v počátku, aby „nezlobili“ nebo už jsou zbyteční – když je papež (aspoň v něčem) neomylný? Nebo jsme už ta správná církev, vše děláme dobře a tak už proroky nepotřebujeme?

Nevěřící generace

autor: 

Poslední dobou vyšlo několik článků o víře. Pokud vynechám některé studie sociologů, tak se nikdo moc tématem nevíry nezabývá. Nerozumím tomu. Na každém biskupství by se mělo řešit, co se pokazilo, co je potřeba změnit a kde jsou příčiny.

Kořeny

Ekumenická křížová cesta

autor: 

Za posledních několik let mne mnohokrát napadlo o těch dnešních farizeích a zákonících, nejen v souvislostech s kauzou Bezák. Ale i o té jediné naší pravdě, o dodržování a lpění na vlastních paragrafech, jako by byly pro Ježíše to nejdůležitější, bez ohledu na kamenné srdce, které je uvnitř. A nebo i naopak, srdce teplé a hřejivé.

Může být dnes církev věrohodná?

autor: 

Počet katolíků u nás nejméně sto let konstantně klesá. Nevím, jak se k tomu staví česká hierarchie a do jaké míry za to nese odpovědnost. Jistě, každý má svůj podíl. Ale někdo má ukazovat a hledat cestu. Určitě pokles věřících souvisí s tím, jak se máme dobře. (Chápu problémy nezaměstnaných, ale ve srovnání s rozvojovým světem jsme na tom pořád dobře.) Ani těžké časy dvou světových válek katolíkům nepomohly. Jen za bolševika jsme nastřádali hřivnu věrohodnosti, která se velice rychle promarnila.

Kde jsou příčiny?

Když biskupové mlčí

autor: 

Hluboce se mne dotkla záležitost s odvoláním arcibiskupa Róberta Bezáka. Tím spíš, že mám kořeny na Slovensku a žiji v Čechách. Už jsem se snažil oslovit mailem a i osobně několik biskupů, ale narazil jsem na nezájem, mlčení a vyhýbání se zodpovědnosti.

Vadí mi, když se problémy v církvi neřeší, či řeší jen zbožnými frázemi.

Přihlásit se k odběru RSS - Jan Molnár