Jste zde

Zprávy

Příprava na další kolo katolicko-pravoslavného dialogu

Vídeň (KAP) Do roka se na Kypru má konat další plenární zasedání oficiální mezinárodní komise pro dialog mezi katolickou a pravo­slavnou církví. Na pozvání nadace Pro Oriente se nyní ve Vídni konaly přípravné rozhovory pro toto jednání. Sešli se zde členové mezinárodního Katolicko-pravoslav­ného pracovního kroužku sv. Ireneje, kterému předsedají biskupové Gerhard Feige (Magdeburg, Německo) a Ignjatije Midić (Braničevo, Srbsko).

Archimandrita prof. Job Gretcha (Paříž) uvedl, že na Kypru má jít o společné zkušenosti Východu a Západu z doby před rozdělením roku 1054. Papežský primát byl předtím uznáván na obou stranách, jde však o to, jak se má primát v budoucnu vykonávat.

Specialisté na ekumenu chtějí, aby byl zahrnut do principu konciliarity. I na regionální úrovni je třeba více rozhodnutí delegovat na synody. Zde se musí katolická církev určitě pohybovat rychleji, řekl paderbornský ekumenik Johannes Oeldemann.

Akutní problémy jsou však i na pravoslavné straně, například spor o estonskou pravoslavnou církev, uznávanou Konstantinopolí, ale ostře zpochybňovanou ze strany moskevského patriarchátu.

V Palmyře nalezen velký antický chrám

Damašek (KAP) Archeologové z Polska a Sýrie nalezli v bývalé pouštní metropoli Palmyře zbytky velkolepého kostela starého více než 1500 let. Ředitel palmyrského muzea, Walid Assad, který objev zveřejnil, řekl, že je to největší křesťanský chrám, jaký byl kdy v Sýrii nalezen. Pochází snad z počátku 4. století, z doby po ediktu císaře Galeria, který roku 311 křesťanům umožnil ve východní části Římské říše stavět veřejné kostely.

Rakouští evangelíci proti české příhraniční prostituci

Klagenfurt (KAP) Ve Villachu se konala generální synoda rakouské evangelické církve. Mimo jiné se usnesla na protestu proti zneužívání žen a dětí k prostituci na česko-rakouské hranici. Rezoluce situaci popisuje slovy: „Žijí ponižováni, zneužíváni a zotročováni, ilegálně a anonymně, většinou bez vlastní viny a bez naděje na únik." Rakouští evangelíci vyzývají příslušné vlády a odpovědné instituce, aby zesílily své úsilí v potírání tohoto zla a lépe je koordinovaly. Generální synoda se tak připojila k podobným stanoviskům k problému příhraniční prostituce, které již uveřejnily sesterské evangelické církve v Česku (ČCE) a Německu (EKD).

Monasterium.net již obsahuje 100 tisíc dokumentů

Vídeň (KAP) Největší světový internetový archiv dokumentů ze středověku a raného novověku, www.monasterium.net, dává veřejnosti k dispozici již přes 100 000 dokumentů. Stotisící dokument byl do archivu přidán 13. listopadu. Na práci archivu, původně vzniklého v Rakousku pro zpracování tamních klášterních sbírek, se nyní podílí 60 institucí z deseti středoevropských zemí včetně Česka.

Chudí doplácejí na krizi

Nikósie (KAP) Mezinárodní a mezináboženské mírové setkání katolické Komunity Sant'Egidio, které se letos konalo na Kypru, varovalo před dopady globální hospodářské krize na chudé země. Zatímco průmyslové národy se snaží své obyvatelstvo chránit, musí milióny chudých za krizi platit vysokou cenu, říká se v závěrečném prohlášení setkání, jehož se účastnilo 200 zástupců různých náboženství ze 60 zemí. Podle účastníků však není na místě propadat pesimismu, naopak je třeba aktivněji se angažovat za spravedlnost, dialog a respekt pro nejslabší. Dále setkání odsoudilo veškeré nábožensky motivované násilí: válka v božím jménu je „absurdita a rouhání". Pravou alternativou násilí je dialog: „Nevěříme v pesimistický názor, že náboženství a kultury mezi sebou musí nevyhnutelně bojovat. Máme společný osud: buď budeme společně žít v míru, nebo společně půjdeme do záhuby."

Setkání v Nikósii bylo 22. pokračováním velkého mezináboženského setkání, které do Assisi svolal papež Jan Pavel II. v roce 1986. Napřesrok se bude setkání konat v roce 70. výročí zahájení druhé světové války, proto byl za jeho místo určen Krakov a Osvětim.

Kard. Bea: 40. výročí úmrtí

Vatikán (KAP) Před čtyřiceti lety, 16. listopadu 1968, zemřel německý teolog kardinál Augustin Bea (*28. 5. 1881), biblista a významný pionýr katolického ekumenismu v dobách druhého vatikánského koncilu. Člen jezuitského řádu působil v letech 1930 až 1949 jako rektor Papežského biblického institutu a získal si uznání jako předseda komise pro nový překlad Žalmů do latiny i v řadě dalších římských funkcí. Byl rovněž zpovědníkem papeže Pia XII. Kardinálskou hodnost získal 14. prosince 1959 a Jan XXIII. ho následujícího roku jmenoval prvním předsedou Sekretariátu pro jednotu křesťanů a zároveň jej pověřil vypracováním návrhu prohlášení o vztahu církve k židovství. Biskupské svěcení obdržel Bea 19. dubna 1962 od Jana XXIII. Aktivně se účastnil koncilu, podstatně se podílel například na vzniku deklarace Nostra Aetate o vztahu k mimokřesťanským náboženstvím, ekumenického dekretu Unitatis redintegratio a prohlášení o náboženské svobodě Dignitatis humanae. Zemřel v Římě a je pochován v rodném Riedböhringenu, kde se nachází rovněž jeho muzeum.

V Římě jednalo první Katolicko-islámské fórum

Vatikán (KAP) Ve Vatikánu se 4. až 6. listopadu konalo první setkání Katolicko-islámského fóra. Každou z obou delegací tvořilo 29 osob, na čele katolické byl kardinál Jean-Louis Tauran, předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog, muslimskou stranu vedl bosenský velký muftí Mustafa Cerić.

Na fóru, které jednalo pod heslem „Miluj Boha, miluj bližního", se diskutovaly záležitosti společné oběma náboženstvím ve snaze dospět k hlubšímu porozumění v otázkách jako jsou lidská důstojnost a spirituální hodnoty. Na závěr účastníci přijali patnáctibodovou společnou rezoluci. Mezi jiným vyjádřili podporu lidskému životu a důstojnosti, stejné hodnotě obou pohlaví a právům náboženských menšin. Plánuje se také zřízení stálé katolicko-muslimské komise, která by měla rychle reagovat v krizových situacích, jež se mohou vyskytnout. Zasedání fóra se má opakovat zhruba každé dva roky.

Východiskem katolicko-muslimského dia­logu byla papežova řezenská přednáška z 12. září 2006, po níž se mnozí muslimové cítili uraženi citací byzantského císaře Manuela II., kterou papež použil. V reakci na kauzu napsalo o rok později 138 předních muslimských osobností otevřený dopis křesťanským náboženským vůdcům Společné slovo mezi námi a vámi, v němž požadovali „skutečný dialog" mezi oběma náboženstvími. Jednou z následných akcí poté byl vznik Katolicko-islámského fóra letošního 5. března, jehož společná zasedání se nyní mají stát tradicí.

Misionáři na Velkou Moravu přišli nejdříve z Itálie

Bratislava (KAP) Nové vykopávky v Bojné u Topolčan ukázaly, že Nitra nebyla jediným centrem Velkomoravské říše na území dnešního Slovenska. Kromě toho se ukázalo, že již před Cyrilem a Metodějem v oblasti působili misionáři ze severní Itálie. V rozhovoru pro bratislavský deník Pravda to uvedl prof. Katel Pieta z Archeologického ústavu Slovenské akademie věd.

Ve Velkomoravské říši existovalo několik center, které spolu zápasily o moc, řekl dále Pieta. Již dříve se vědělo, že Cyril s Metodějem asi nebyli prvními, kdo region christianizoval, ale „teď máme v ruce doklady pro starší misijní hnutí, které pravděpodobně přišlo ze severu Itálie."

Na místě vykopávek se našly zvony, části oltáře, spona z desek knihy a nejstarší písemné doklady z oblasti na sever od Karpat. Krátké texty jsou prý v latině a musejí se nejdříve rozluštit. Jeden z nápisů nejspíše obsahuje vyznání víry. Nálezy jsou nyní většinou k vidění v Brně, kde probíhá výstava nazvaná „Bojná - raně středověké mocenské centrum mezi Nitrou a Moravou". Po jejím ukončení budou deponovány ve Slovenském národním muzeu v Bratislavě.