Jste zde

Zprávy

Kuriózní spor o olej

Curych (KAP) Ve Švýcarsku právě probíhá netypický soudní spor o dodávku oleje. Žalobu podala katolická farní rada obce Näfels v kantonu Glarus. Její nárok na dodávku oleje z jistého pozemku se zakládá na listině z roku 1357. Podle ní jistý Konrad Müller zavraždil jiného člověka a jako pokání za tento zločin se zavázal „po všechny časy“ zajistit v místním kostele věčné světlo. Dodávky oleje do lampy z Konradova pozemku nevyschly v době reformace ani během napoleonských válek; později byly nahrazeny každoročním finančním příspěvkem 70 franků – a až nyní v 21. století je majitel pozemku přestal odvádět s odůvodněním, že se nárok církve nezakládá na žádném platném právním titulu. Churský biskup v zájmu uklidnění situace nabídl farnosti, že olej bude napříště platit on, avšak farní radu se tím doposud usmířit nepodařilo. Soudce tak možná bude v obtížné situaci, protože řešit spory na základě práva ze 14. století se dnešní právníci běžně neučí.

Zima zhoršuje situaci syrských běženců

Freiburg (KAP) Začátek zimy podstatně zhoršil situaci uprchlíků v Sýrii i v okolních zemích Jordánsku a Libanonu, upozornila německá humanitární organizace Caritas. Podle této organizace se následkem občanské války pohybuje v samotné Sýrii 1,5 milionu uprchlíků a dalších pět set tisíc se vydalo do blízkého zahraničí.

Veřejná vystoupení Róberta Bezáka

Bratislava (KAP) Obě první velká televizní vystoupení v červenci odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka vyvolala a Slovensku obrovskou mediální odezvu.

S ostrou kritikou obou vánočních interview přišla slovenská biskupská konference, podle níž Bezák svými vystoupeními „porušil příkaz mlčení“. Mluvčí biskupskékonference Jozef Kováčik uvedl, že Bezák by mohl záležitost urovnat tím, že by se veřejně omluvil papeži Benediktu XVI., jehož rozhodnutí je třeba respektovat. Biskupové podle něho dále zastávají názor, že „média nejsou vhodným prostorem pro řešení tak vážných záležitostí.“ Slovenští biskupové se zejména pohoršují nad Bezákovým výrokem pro televizi TA3, podle něhož arcibiskup Stanislav Zvolenský, předseda slovenské biskupské konference, o plánovaném odvolání Bezáka zřejmě věděl již na jaře, kdy prý Bezákovi řekl, že „kostky jsou vrženy“. To podle Kováčika neodpovídá pravdě, jelikož papež slovenským biskupům v říjnu napsal, že o odvolání rozhodl on sám.

V hodinovém interview pro TV Markíza Bezák prohlásil, že odvolávání jeho kritiků na „anonymní dopisy“ mu připomíná praktiky komunistické Státní bezpečnosti. Jistěže ho „nemají všichni rádi,“ ale mají se vyslovit otevřeně. Bezák dle zdůraznil, že z jeho iniciativy masivně posílila komunikace církve s vnějším světem. Jako příklad uvedl Dlouhou noc kostelů a další projekty. Jeho protivníci k tomu mlčeli, ale zjevně novoty vnímali jako provinění. Katolická církev na Slovensku má podle Bezáka „panický strach z občanské společnosti“ a myslí si, že scéna je „plná židobolševiků“ a přátel maďarskoamerického investora George Sorose. Sám Bezák prý nedokáže tuto „mentalitu panického strachu před celým světem“ sdílet.

Obřízka je v Německu opět možná

Berlín (KAP) Obě komory německého parlamentu schválily zákon, který na německém území umožňuje židovským a muslimským rodičům nechat své syny obřezat v souladu se svou náboženskou tradicí. Zásah přitom musí být proveden v souladu s lékařskými pravidly. Velký spor o obřízku se v Německu rozhořel poté, co v květnu 2012 soud v Kolíně nad Rýnem posoudil případ provedení obřízky jako ublížení na zdraví. Rozsudek, odlišný od dosavadní praxe, vyvolal velkou nejistotu u německých židů a muslimů, kteří se spojili na obranu svého tradičního rituálu. Zákon povolující obřízku nakonec prošel velkou většinou hlasů zákonodárců. Zákon také zdůraznil, že rodiče mají právo rozhodovat o tom, jaké náboženské vyznání budou mít jejich děti.

Novou zákonnou úpravu přivítali nejen představitelé německého židovstva a muslimů, ale také tamní křesťanské církve.

Kardinál Marx o vůdčí roli žen v církvi

Mnichov (KAP) Mnichovský arcibiskup kardinál Reinhard Marx prohlásil, že je správné, když ženy v církvi zastávají vedoucí pozice. Tři ze sedmi vedoucích odborů na mnichovském arcibiskupském ordinariátu jsou ženy, řekl kardinál během zahájení dialogů o víře pořádaných Školami Mary Wardové v Mnichově. Muž a žena mají stejnou důstojnost a hovořil-li Ježíš o Bohu jako „Otci“, nemá se to chápat ve smyslu pohlavnosti.

Na otázku po přístupu žen ke kněžství poukázal Marx otevřené otázky v mnoha oblastech: „Dokážu pochopit, když někdo nedokáže to či ono přijmout,“ řekl, a v takovém případě vždy zůstanou některé otázky otevřené; „musíme pak o nich dál intenzivně přemýšlet. Snad to ještě neznamená konec cesty, kterou společně jdeme.“

Křesťanství na vzestupu

Hamburk (KAP) Německý sociolog náboženství Hans Joas (64), vyučující v USA na Chicagské univerzitě, se domnívá, že v celosvětovém měřítku je křesťanství nyní na vzestupu. V hamburském časopise Zeit Wissen napsal, „že teď, viděno globálně, zažíváme jednu z největších expanzí jeho dějin.“ Ve státech jako Čína a Jižní Korea, ale také v Africe se počty křesťanů razantně zvyšují, prohlásil profesor Joas. To ovšem mnozí lidé v Evropě neberou na vědomí. Proto mají za to, že křesťanství je v úpadku.

Současně vědec zdůraznil, že společnost lze stabilizovat i bez náboženství. To ukazují silně sekularizované země jako Švédsko. „Není pravda, že by nevěřící byli nezbytně nešťastní, nemorální a neschopní altruistického jednání,“ řekl Joas.

Irská vláda chce méně katolických škol

Dublin (KAP) Irská vláda plánuje přeměnu vybraných katolických škol na multikonfesijní instituce. Děje se tak na základě ankety mezi rodiči, v níž se téměř polovina respondentů vyslovila za větší možnost volby ve školství. V Irsku nyní více než 90 % základních škol provozuje katolická církev.

Papež tweetuje

Vatikán (KAP) Papež Benedikt XVI. začal osobně využívat internetovou sociální síť Twitter. „Milí přátelé! Rád se s vámi spojuji přes Twitter. Děkuji za milé odpovědi. Ze srdce vám žehnám,“ byla jeho první zpráva, kterou na této síti v prosinci uveřejnil. Jeho uživatelský účet @pontifex již v tom okamžiku sledovalo víc než milion uživatelů Twitteru. Plánuje se, že papež bude další zprávy rozesílat alespoň v týdenním rytmu u příležitosti generálních audiencí.

Čína: Biskup internován

Vatikán-Peking (KAP) Vatikán vyjádřil znepokojení nad porušováním svobody náboženství v Číně. Obětí nejnovějšího případu šikany se stal šanghajský světící biskup Thaddeus Ma Ta-čchin, který se v červenci veřejně distancoval od režimního „Vlasteneckého sdružení čínských katolíků“. Je nyní zřejmě internován a nejsou známy ověřené zprávy o jeho situaci. Prorežimní a Vatikánem neuznávaná „Biskupská konference katolické církve Číny“ Ma Ta-čchina navíc odvolala z jeho funkce světícího biskupa a čínští „vlastenečtí“ katolíci požadují, aby všichni budoucí biskupové skládali před vysvěcením přísahu věrnosti režimu.

Jmenování biskupů je již dlouho jedním z klíčových bodů sporu mezi Vatikánem a čínskou vládou. Řím požaduje právo jmenovat biskupy podle svého uvážení, zatímco čínský stát to odmítá jako vměšování do svých vnitřních záležitostí a trvá na svém nároku kontrolovat veškerý náboženský život v zemi. Od roku 2007 byli biskupové jmenováni po dohodě obou stran, roku 2011 se však vztahy zhoršily a došlo ke svěcení kandidátů neschválených Římem.