Jste zde

Zprávy

Setkání papeže a ruského patriarchy

Havana (KAP) Poprvé v historii se setkali papež a moskevský patriarcha. Stalo se tak v kubánském hlavním městě Havana. Papež František a patriarcha Kirill spolu hovořili asi dvě hodiny a poté podepsali společné prohlášení. Mimo jiné v něm politovali vzájemné rozdělení, vyzvali k míru ve světě a poukázali na pronásledování křesťanů.

Na přípravě setkání a společného prohlášení se podíleli zejména vatikánský „ministr ekumeny“ kardinál Kurt Koch a vedoucí úřadu pro vnější vztahy moskevského patriarchátu metropolita Hilarion.

Kardinál Koch setkání hodnotil jako velký krok pro ekumenu a vyjádřil naději, že se vztahy mezi Vatikánem a Moskvou budou prohlubovat. Na setkání se podle Kocha nejednalo o možné návštěvě papeže v Rusku, ale existuje výhled na další schůzky mezi papežem a patriarchou – poté, co se uskutečnilo první setkání, „bude druhé nebo třetí jednodušší,“ řekl Koch.

Kardinál Koch rovněž komentoval postoj řeckokatolické církve, která žije v dlouhodobém napětí s pravoslavím a někteří její členové se cítili papežovým setkáním zrazeni. Koch řekl, že katolická církev plně stojí za svou řeckokatolickou částí a že právě ve společném prohlášení papeže a patriarchy bylo o řeckokatolících řečeno, že „mají právo existovat a podnikat vše, co je nutné k uspokojení duchovních požadavků svých věřících, a současně se snažit žít v pokoji se svými sousedy.“

Čechovi hrozí smrt za pomoc křesťanům

Chartúm (MF DNES) Český občan Petr Jašek (52) je již několik měsíců vězněn v Súdánu a podle tamního zákoníku, ovlivněného islámským právem, mu hrozí až trest smrti. Nahrál totiž výpověď popáleného súdánského křesťana, který na nahrávce tvrdí, že ke zraněním přišel při násilnostech muslimů proti křesťanům. Nyní však postižený tvrdí, že si zranění přivodil při nehodě.

Jašek zřejmě do Súdánu přijel pomáhat tamním křesťanům, jeho cestu financovala americká organizace Voice of Martyrs (Hlas mučedníků), jejíž českou odnoží je Občanské hnutí – Pomoc pronásledované církvi.

Biskup za ochranu homosexuálních uprchlíků

Berlín (KAP) Berlínský katolický arcibiskup Heiner Koch požaduje zvláštní ochranu homosexuálních uprchlíků. „Předsevzal jsem si upozorňovat politiky a církev na zvláštní problematiku takových uprchlíků,“ řekl Koch v rozhovoru pro berlínskou evangelickou komunitu Rogate. „Naše charita Caritas se bude zasazovat o to, aby provozovatelé útulků i bezpečnostní firmy braly ohled na problémy homosexuálních a transgenderových uprchlíků.“ Velmi se ho prý dotýká, když mu říkají, „že jsou na základě své sexuální orientace slovně i fyzicky napadání jinými uprchlíky a že ani naše úřady a bezpečnostní orgány nemají pro jejich situaci mnoho pochopení“. Důstojnost každého člověka bez ohledu na jeho orientaci přitom podle arcibiskupa musí být nedotknutelná a křesťané mají v každém člověku vidět Krista.

Koch k tomu dodal, že i křesťané a církve se v minulosti vůči homosexuálům provinili. Také zdůraznil, že jeho slova neznamenají, že by všechny způsoby rozvíjení lidské sexuality byly rovnocenné.

Rezervace v kostele

Salzburg (KAP) Jedna z nejmenších přírodních rezervací v Evropě vznikla na půdě kostela v St. Georgen u Salzburgu. Zdržují se tam totiž přes léto dva druhy vzácných netopýrů. Jáhen Peter Philipp řekl, že každoročně od půlky dubna na půdě kostela přebývá asi 350 samiček netopýrů, které tam i pečují o dorost. V zimě je půda prázdná, netopýři přespávají v jeskyních.

Itálie: Registrované partnerství na obzoru

Řím (KAP) Italský senát schválil poměrem 173 ku 71 hlasům zákon o registrovaném partnerství pro homosexuální páry. Premiér Renzi tuto předlohu spojil s hlasováním o důvěře své vlády. Zákon musí ještě projít dolní komorou parlamentu. Registrovaní partneři mají mít podobná práva jako manželé, nemohou však adoptovat děti, a to ani vlastní děti svého partnera. Itálie je poslední západoevropskou zemí, kde dosud nebyla zavedena právní úprava homosexuálních vztahů. Podle průzkumů je většina italské veřejnosti pro zavedení registrovaného partnerství a podporuje také zákaz adopce dětí těmito páry.

Miss Německa by chtěla potkat papeže

Bonn (KAP/KNA) Novou Miss Německa byla v únoru zvolena Lena Bröderová (26). V rozhovoru pro německou katolickou zpravodajskou agenturu KNA prozradila, že by se ráda setkala s papežem Františkem. „Možná se doslechl, že jsem učitelka náboženství a zajímalo by ho to,“ řekla. Bröderová pracuje jako čekatelka učitelství na Škole Anne Frankové v severoněmeckém Havixcbecku. Děti zde učí vedení domácnosti a katolické náboženství.

V dnešní době je podle Bröderové obtížné učit děti náboženství. V mnoha rodinách totiž už víra nehraje žádnou roli. „Nechci nikomu víru nutit; ale chtěla bych zprostředkovat základy náboženství,“ zdůraznila.

Kromě papeže by Bröderová ráda potkala módního návrháře Karla Lagerfelda. Řekl totiž, že „mechanismy módy jsou podobné jako mechanismy náboženství, co se týče rituálů a symbolů“.

A kdyby mohla mluvit s kancléřkou Angelou Merkelovou, řešila by s ní to, že mnoho dětí v Německu nemá oporu od svých rodičů a že „chudoba dětí je problém“.

Evangelíci: ne dost protestantská církev?

Bonn (KAP/KNA) Evangelická církev v Německu není podle názoru evangelického teologa Joachima Kunstmanna dost protestantská. „Mediálně vhodně a společensko-politicky korektně“ se zabývá skupinami na okraji a etickými otázkami, „ale ne náboženstvím,“ napsal weingartenský profesor náboženské pedagogiky do časopisu Politik und Kultur. Při pohledu na blížící se pětisetleté výročí reformace, které se bude připomínat roku 2017 kritizoval, že evangelická církev se připravuje „na slavnostní sebepotvrzení, jež v sobě má cosi přízračného“. Uprostřed nejdrastičtější ztráty významu, jakou křesťanství zažívá od počátku svých dějin, se podle Joachima Kunstmanna církev „důsledně vyhýbá jakékoli sebekritice“. „Nikde není vážné teologické zamyšlení, tím spíš vzrušená debata, jak by člověk čekal vzhledem k dramaticky klesajícím trendům.“ Místo toho tu chceme „zjevně spolu v pohodě pobýt“. Velká většina lidí však v církvi nenachází svá životní témata ani odpovědi na náboženské otázky a touhy. Nakonec se Kunstmann ptá evangelické církve: „Co tu chceš slavit? Potřebovala bys reformaci!“

Europeismus cenzurován

Vídeň-Brusel (KAP) EuropeInfos je internetový měsíčník, který společně vydává Komise katolických biskupských konferencí EU (zkratka ComECE) a Evropské sociální centrum jezuitů (JESC). Má za cíl z křesťanské perspektivy objasňovat témata kolem Evropské unie. V únorovém vydání byla zahájena série článků o východoevropských zemích. Vzápětí došlo ke skandálu, když na nátlak obou národních biskupských konferencí musely být z již uveřejněného čísla staženy dva články, pojednávající o situaci v Polsku a Maďarsku. První článek, jehož autorem je šéf nakladatelství Znak Henryk Wozniakowski, kritizoval polskou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost. Ve druhém se vídeňský filozof a teolog Hans Schelkshorn kriticky vyrovnával s ideologií maďarské vlády Viktora Orbána. Sigrid Müllerová, děkanka vídeňské katolické teologické fakulty, mluví v souvislosti s odstraněním Schelkshornova textu o cenzuře.

Polská biskupská konference požádala o stažení Wozniakowskiho údajně neobjektivního a do vnitřních záležitostí Polska se vměšujícího článku otevřeným dopisem. O několik dní později se na vedení EuropeInfos obrátili i maďarští biskupové s podobnou žádostí a i jim bylo vyhověno.