Jste zde

Zprávy

autor: 

Sporný plakát nedoprovází v Itálii promítání filmu Amen

Řím (KAP) -  Film “Amen” režiséra Constantina Costa-Gavrase, který byl natočen podle divadelní hry Náměstek, jež negativně popisuje úlohu papeže Pia XII. za II. světové války, se objevil v italských kinech bez kontroverzního plakát, na kterém je kříž zkombinován s nacistickou svastikou.

Mluvčí distribuční firmy řekl novinářům, že vzhledem k složité mezinárodní situaci by plakát tohoto druhu mohl být špatně pochopen a chybně interpretován.

Bezprostředně před premierou filmu kritizoval jesuitský časopis La Civilta Cattolica motiv plakatu jako urážlivý a svatokrádežný, gesto netolerance. Kdo respektuje Židy a oběti holokaustu, by měl chápat, že také víra vyžaduje respekt.

V článku se poukazuje i na nové poznatky z amerických archivů o II. světové válce. Z nich totiž vyplývá, že Pius XII. podnikl pro záchranu Židů více než Roosevelt a Churchill, kteří oba byly lépe informováni o rozsahu vybíjení než papež.

Pius XII. prý udělal vše, co je v lidkých silách, aby Židy zachránil. Místo neúčinných a spíše věci škodících odsudků národního socialismu pomáhal konkrétně. Pro podobnou cestu se svého času rozhodl i Mezinárodní červený kříž.

Rusko: protesty proti stavbě katolického kostela

Moskva (KAP) Pravoslavní věřící demostrovali na protest proti výstavbě nového katolického kostela ve městě Pskov. Skupina asi osmdesáti pravoslavných se na staveništi kostela shromáždila a vykonala několikaminutovou modlitbu.

Předtím ortodoxní věřící pochodovali přes město a nesli transparenty s nápisy “Svaté Rusko ochraňuj pravoslavnou církev”. Katolický kněz Vladimir Timošenko pokládá protest za reakci na nedávné zřízení nové diecéze v Rusku papežem Janem Pavlem II., které moskevký patriarchát pociťuje jako napadení svého kanonického teritoria.

Mluvčí místních úřadů objasnila tisku, že stavební povolení bylo po konzultaci se všemi zainteresovanými stranami uděleno před dvěma roky.

Ruský pravoslavný arcibiskup z Pskova Evsevij, protestoval proti stavbě u prezidenta Vladimíra Putina. Místním úřadům napsal: “Neurážejte náš národ přítomností katolíků.” Podle něj Rusko nepotřebuje katolickou misii a nesmí umožnit katolíkům svobodně působit.

Moskevský katolický arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz kritizoval následné zastavení stavby kostela jako nebezpečný precedent. Katolická církev je podle něho v Rusku pod tlakem organizované protikampaně. Svoboda vyznání a ústavní práva katolíků jsou ohroženy. Kondrusiewicz poukázal na protikatolické demostrace v různých městech a na vypovězení italského katolického kněze Stefana Capria, který působil v Rusku přes 12 let a nikdy se nedostal do sporu s úřady. Kondrusiewicz kritizoval, že ruské úřady nikdy nezasáhly, ačkoliv náboženské demostrace před kostely jsou protizákonné.

Anglikániští biskupové usilují o jednotu s Římem

Londýn (KAP) Anglikánská církev posiluje svoje snahy o prohloubení ekumeny s katolickou církví. Arcibiskupové jednotlivých anglikánských církví světa schválili na sjezdu v britském Canterbury odpovídající prohlášení. Tím byla podpořena i práce nově ustanovené anglikánsko-katolické komise. “Povzbuzujeme naše provincie a církve, aby podpořili tuto etapu na cestě k úplné jednotě,” říká se v prohlášení.

Katolíci a anglikáni vedou ekumenický dialog od roku 1970 v rámci Meyinárodní anglikánsko-katolické komise (ARCIC). Ta vypracovává dokumenty k různým dílčím otázkám. Biskupové obou církví za vedení anglikánského primase George Careye a kardinála Edwarda Cassidyho, prezidenta papežské Rady pro jednotu křesťanů, se setkali v květnu 2000 v Kanadě, aby založili novou pracovní skupinu, řešící prosazení jednoty v praxi. Mezi anglikány a katolíky je možná úzká kooperace na základě velké podobnosti víry, bylo řečeno ve vydaném prohlášení Communion in Mission. V prosinci se nově ustanovená pracovní skupina Mezinárodní anglikánsko-katolická komise pro jednotu a misii (IARCCUM) setkala poprvé v Londýně a v Římě. Připravuje se dokument, který shrne veškeré dosažené shody a bude obsahovat návrhy praktické spolupráce v různých oblastech, v mezináboženském dialogu, v angažmá o lidská práva a v prosazování spravedlnosti a míru.

Vatikán chce revidovat anglický překlad misálu

Vatikán (KAP) Vatikán usiluje o celosvětovou revizi anglického překladu Římského misálu. Jak se vyjádřila vatikánská kongregace pro bohoslužbu, pro tuto záležitost byla ustanovena zvláštní komise Vox Clara Committee. Skládá se z dvanácti biskupů z různých anglicky mluvících oblastí. Předsedou je biskup ze Sidney, George Pell.

Prefekt kongregace, kardinál Jorge Medina Estevez, řekl, že revize je nutná vyhledem k třetímu vydání latinského textu misálu a instrukcí Liturgiam authenticam.

Medina podotkl, že angličtina má zvláštní význam, protože anglický text je nejen přímo užíván, ale slouží i k překladům do místních jazyků např. v Asii, Africe a Oceánii. Podle instrukcí Liturgiam authenticam mají být vždy použity překlady z oficiálních latinských mešních textů. V angicky mluvících oblastech přitom existují misály, které byly častečně postaveny na překladech z řeckých a hebrejských textů bible nebo bylo při překladech usilováno o dosažení “politické korektnosti”.

Peking pod bodem mrazu

Peking-Paříž (KAP) Šanghajský “vlastenecký” biskup Aloysius Jin Luxian se staví k možnosti změny represivní čínské náboženské politiky pesimisticky. 85letý jezuitský kněz řekl v interview pro deník La Croix, že před dvěma roky ještě doufal ve změnu. Ale ani po omluvě papeže Jana Pavla II. z minulého října se nic nezměnilo.

Většina čínských katolíků je věrná papeži. Ale již dva roky spolu Řím a Peking bojují o moc bez nějakých zvláštních výsledků. Podzemní církev v Číně prospívá. Ve vlastenecké církvi existují dva proudy. Část by chtěla následovat vládu v jejím odporu proti Římu, ale je poměrně slabá. Většina chce uznat papeže.

Biskupská svěcení jsou bez souhlasu Vatikánu mezitím ve vlastenecké církvi prakticky nemožná. Jin objasnil, že vedle nedostatku kněží je největší výzvou čínské katolické církve konzumní způsob života. Současní katolíci budou jistě méně odolávat současnému pronásledování než jejich předci před padesáti lety. Biskup Jin studoval před II. světovou válkou dogmatiku v Římě, strávil dvanáct let ve vězení, a dvanáct let byl ve vyhnanství v severní Číně se zákazem výkonu povolání. Pro pekingskou vládu je od roku 1988 oficiálním šanghajským biskupem.

Kardinál Murphy-O’Connor poděkoval královně Alžbětě II.

Londýn (KAP) Předseda římskokatolické anglické biskupské konference kardinál Cormac Murphy-O'Connor ocenil jednání královny Alžběty vůči anglickým katolíkům. Alžběta II. je stálým prostředníkem mezi katolíky a anglikány, řekl westminsterský arcibiskup při příležitosti zlatého výročí královniny korunovace.

Katolíci mají od roku 1929 ve Velké Británii úplnou náboženskou svobodu.

Alžběta II. se v roce 1995 jako první britský monarcha za posledních 300 let zúčastnila katolické bohoslužby.

Anglikánský primas obhajuje princip státní církve

Londýn (KAP) Anglikánský primas a canterburský arcibiskup George Carey obhajoval systém státní církve v Anglii. Když dojde k rozpadu tohoto spojení, může současně dojít k zhroucení občanské společnosti, řekl. Svazek systému státní církve postavené na národní církvi slouží celé společnosti a dává jejím potřebám a nadějím hodnotu. Již po léta se v anglické společnosti objevují snahy o odtržení státu a církve. Doposud byli anglikánští biskupové vybíráni vládou z návrženého seznamu a královnou, která je hlavou církve, jmenováni. 26 diecézních biskupů je automaticky členy horní komory britského parlamentu.

Také korunní princ Charles je proti spojení církve a státu a říká, že jako král by nikdy nechtěl hlavou církve být.

Metodisté proti diktatuře trhu

Vídeň (KAP) Evangelická církev metodistická vyslovila kritiku vůči rostoucí diktatuře trhu ve všech oblastech lidského života. Hospodářství se nyní dostalo do pozice, která vykazuje veškeré božské vlastnosti jako jsou všemohoucnost, neohraničenost, vševědoucnost. Zdá se, že nyní oplývá takovou mocí, která není již nikým kontrolovatelná a která místo aby život umožňovala a podporovala, tak jej ničí, říká se v prohlášení na závěr “Čtvrté mezinárodní konzultace” metodistů, která se konala v březnu ve Vídni.

Trh a hospodářství jsou lidským výtvorem, a proto jsou i ohraničené a měnitelné. Globalizaci se jistě nepodaří zastavit, ale měla by se zlidštit. Kritika byla namířena i proti církvím, které se často řídí pravidly trhu, místo aby zvěstovaly radostnou a nadějnou zvěst evangelia a život z milosti boží.Církve mají budovat alternativní způsoby života, kde platí spravedlnost pro každého. Mají usilovat o dialog s politiky a průmyslníky, aby se dosáhlo defnice mezi pro působení tržního hospodářství.

Na konzultace se do Vídně sjeli biskupové, faráři, teologové a laici z Evropy, USA a Argentiny.

Metodistická církev vznikla v Anglii v 18. století. Celosvětově se k ní hlásí kolem 60 milionů věřících.