Jste zde

Zprávy

Hnutí „My jsme církev" zahájilo při příležitosti zahájení jarního zasedání německé biskupské konference 17. 2. 1997 v Mallersdorfu "Akci fialová štola", která má zapůsobit na biskupy ve prospěch diakonátu a kněžství žen. Sedm žen odevzdalo biskupům žluté růže a fialové lístky s textem žádosti o připuštění žen k diakonátu a ke kněžství. Shromáždění biskupů bylo zahájeno bohoslužbou pod ochranou policie se cvičenými psy. Podle vyjádření policie šlo pouze o běžnou rutinu. Mluvčí iniciativy paní Annegret Laakmannová v Hannoveru řekla, že oblečením fialové štoly budou ženy v celém Německu stejně jako při podobné akci v Anglii demonstrovat nenásilným způsobem za rovnoprávnost žen v církvi, a podrobí tak zkoušce její věrohodnost. Fialová barva má symbolizovat obrácení a nový začátek.  Hnutí „My jsme církev" dále zorganizovalo setkání svých členů v Eschbornu u Frankfurtu. Na tomto setkání odsoudilo odepírání eucharistie rozvedeným a znovu sezdaným a projednávalo další kroky „Akce fialová štola". Při příležitosti 35. výročí zahájení II. vatikánského koncilu se na 12. 10. 1997 plánuje setkání v Římě s 200 zástupci a je snaha se setkat i s papežem.  V USA založilo asi kolem 20 organizací iniciativu Petice Božího lidu.  Kardinál z New Yorku John J. O‘Connor k tomu v katedrále sv. Patrika řekl, že je otázkou svědomí každého jednotlivce, zda nějakou petici podepíše nebo ne. Očekává se, že do června se sebere milión podpisů. Iniciativa požaduje účast laiků při volbě faráře a biskupa, svěcení žen, zrušení celibátu a svobodu svědomí v sexuálních otázkách.

Papežská Rada pro rodiny zveřejnila 25. 2. 1997 ve Vatikánu doporučení, aby rozvedení a znovu ženatí nebyli i nadále připouštěni ke svátosti oltářní a svátosti smíření. Na druhé straně však doporučuje, aby se jim církev více věnovala a pečovala o ně. V doporučení se zdůrazňuje, že manželství je podle Ježíšova učení nerozlučitelné. Manželství však mohou být anulována, a proto je nutné vyjít v příznivých případech rychle vstříc. V církvi je však praxe různá. Např. v Německu přenechávají biskupové hornorýnské diecéze od r. 1993 rozhodnutí o přijímání svátostí přímo na postižených.

V Maria Plain u Salzburgu v Rakousku se koncem dubna sešly ženy náležející k hnutí My jsme církev, aby v rámci tématu Hnutí žen - svěcení žen spolu „mluvily o radosti, naději, smutku a strachu, a aby definovaly své povolání". Byla založena pracovní skupina, která má za úkol spolupracovat mezinárodně s ostatními skupinami s cílem dosáhnout svěcení žen. Toto shromáždění zároveň připojilo hnutí rakouských žen k anglické iniciativě Fialová štola, jehož zastánci nošením fialové štoly při bohoslužbách viditelně demonstrují požadavek svěcení žen na jáhenky a kněžky. Shromáždění zveřejnilo svůj názor na rovnoprávnost žen v tiskovém prohlášení. 100 žen se přihlásilo, že mají zájem být posvěceny v katolické církvi. 

Exkomunikovaný teolog ze Srí Lanky Tissa Balasuriya se odvolal k nejvyššímu apoštolskému soudu. Vatikán však prohlásil, že jeho odvolání je v rozporu s kanonickým právem, neboť podle kánonu CIC 333 § 3 „proti rozsudku nebo rozhodnutí papeže není ani soudní ani správní odvolání," jak sdělil postiženému teologovi nuncius pro Srí Lanku arcibiskup Osvaldo Padilla.