Jste zde

Zprávy

Arcibiskup Ján Sokol obviněn ze zpronevěry

Bratislava (KAP) Slovenský arcibiskup Ján Sokol byl ve sdělovacích prostředcích své země obviněn, že v roce 1998 zpronevěřil přes 500 milionů slovenských korun, které pocházely z prodeje církevních pozemků. Peníze údajně poslal na konto bývalého agenta komunistické StB Štefana Náhlika. Náhlik byl kdysi Sokolův ministrant a později hrál klíčovou roli při potlačení podzemního františkánského řádu komunistickým režimem, nyní žije v Kanadě. Zprávu jako první přinesl slovenský týdeník Týždeň. Arcibiskup obvinění popírá.

Mluvčí slovenské biskupské konference Jozef Kováčik řekl, že církevní místa na Slovensku i ve Vatikánu se záležitostí zabývají.

Kongres o Galileu Galileim

Řím (KAP) Ve Florencii byl zahájen kongres věnovaný „případu Galileo Galilei"; ten zde má být znovu promýšlen z historického, filozofického i teologického hlediska. Kongres je podporován především katolickou církví. Ta slavného italského astronoma v době jeho života pronásledovala pro tehdy novátorské pojetí vesmíru a donutila ho odvolat jeho údajně heretické názory, nedávno jej však ústy papeže Jana Pavla II. rehabilitovala. Arcibiskup Gianfranco Ravasi k tomu řekl Rádiu Vatikán: „Právě případ Galilei musí nás jako teology a jako církev vést k nekompromisní sebekritice naší vlastní minulosti. To bylo také to, co Jan Pavel II. chtěl."

Reklama v Rádiu Vatikán

Vatikán (KAP) Intendant Rádia Vatikán P. Federico Lombardi SJ a výkonný ředitel Alberto Gasbarri sdělili, že jejich rozhlasová stanice bude od nynějška vysílat také reklamu. Prvním inzerentem bude italský energetický koncern Enel, který se bude prezentovat reklamou v pěti jazykových verzích. Důvodem změny je snaha o zmenšení finančního deficitu Rádia Vatikán, jež je s ročními provozními náklady kolem 20 milionů euro jednou z největších rozpočtových zátěží vatikánského státu. Federico Lombardi očekává roční výnos z reklamy mezi 100 a 200 tisíci euro a hodlá jej použít především pro vývoj nových programových formátů.

Irští biskupové se omluvili obětem z církevních škol

Dublin (KAP) Irská katolická biskupská konference vydala oficiální omluvu obětem zneužívání v církevních výchovných zařízeních. Zpráva nezávislé vyšetřovací komise, týkající se let 1930 až 1990, mluví o asi 35 000 irských dětech, které byly v církví vedených internátech, školách a jiných zařízeních bity a sexuálně i jinak zneužívány. Biskupové uvedli, že případy jsou o to horší, že je páchali ti, kdo se o děti měli starat „ve jménu Ježíše Krista". Zároveň se zavázali analyzovat příčiny vzniku okolností, v nichž ke zneužívání mohlo docházet, podporovat oběti a zasazovat se o vznik společnosti, v níž bude dětem poskytována nejlepší možná ochrana.

Vyšetřovací komisi, která zprávu vypracovala, ustavil bývalý irský ministerský předseda Bertie Ahern, který se také roku 1999 omluvil za selhání státu v ochraně dětí a zahájil debatu o možném odškodnění postižených. Vzhledem k velkému počtu obětí by případ mohl irskou katolickou církev stát až stovky milionů eur.

Papež navštívil Izrael

Jeruzalém (KAP) Papež Benedikt XVI. podnikl návštěvu svaté země. Mimo jiné zde promluvil ke shromážděným věřícím na biblické hoře Nebo a navštívil Nazaret či památník holokaustu Jad Vašem. Podle melkitského arcibiskupa z Haify Eliase Chacoura jeho návštěva přispěla k uvolnění vztahu mezi židy a křesťany. Prezident Izraele Šimon Perez při této příležitosti udělil oficiální uznání první arabsko-křesťanské vysoké škole na území státu; základní kámen této školy papež požehnal při své mši v Nazaretu.

Katolická církev v Bolívii vystavena hrozbám

La Paz (KAP) Katolická církev v Bolívii je podle charitativní organizace Kirche in Not vystavena silným hrozbám ze strany skupin podporujících místního prezidenta Evo Moralese a může se brzy stát „pronásledovanou církví". Javier Legorreta, vedoucí latinskoamerické sekce této organizace, uvedl jako příklad násilné stržení kaple a další farní budovy ve městě Villa Ingenio. Členové jedné místní skupiny politických aktivistů budovy obsadili a pod pohrůžkou násilí donutili faráře, aby podepsal souhlas s demolicí. Farní budova byla postavena s německou pomocí v letech 1986 až 1988. Místní starosta Rolando Aruquipa udal jako oficiální zdůvodnění, že se na místě má stavět medicínské zařízení, přičemž však jedno takové existuje nedaleko.

Populistický prezident Evo Morales ze strany Hnutí za socialismus považuje katolickou církev za svého nepřítele a otevřeně prohlásil, že „ji musíme vyměnit!"

Prezident Klaus u papeže

Vatikán (KAP) Český prezident Václav Klaus byl 30. května přijat papežem Benediktem XVI. Při této příležitosti bylo potvrzeno datum očekávané papežovy návštěvy České republiky, která se uskuteční ve dnech 26. až 28. září, kdy se slaví svátek sv. Václava. Zároveň bude návštěva ve znamení blížícího se 20. výročí Sametové revoluce v listopadu 1989.

J. H. Newman má zázrak

Londýn (KAP) Podle londýnského deníku The Times uznala katolická komise medicínských expertů zázračnou povahu uzdravení, který se odehrálo na přímluvu kardinála Johna Henry Newmana (1801-1890), teologa a jednoho z nejznámějších katolických konvertitů 19. století. Tím padla hlavní překážka jeho blahořečení, které by se podle vyjádření vatikánských úřadů mohlo konat ještě tento rok. Uzdravení se týkalo jáhna z amerického Bostonu, který byl ochrnutý v důsledku onemocnění páteře, a poté, co se modlil o Newmanovu přímluvu, byl uzdraven, takže mohl opět běhat.

Ağca uvažuje o křtu

Řím-Ankara (KAP) Atentátník, který v roce 1981 vážně zranil tehdejšího papeže Jana Pavla II., Mehmet Ali Ağca (51), se podle svých slov chce nechat pokřtít. „Chci se stát katolíkem, nechat se pokřtít v chrámu sv. Petra a hlásat svou víru před médii z celého světa," řekl v rozhovoru italskému deníku La Repubblica. „Prošel jsem dlouhou vnitřní změnou. Věřím v jednoho Boha. Ve světě ovládaném nenávistí a násilím je potřeba, aby existovala globální instituce jako katolická církev, která káže mír, lásku a solidaritu mezi národy."

Ağca si za útok na papeže v Itálii odseděl 19 let a byl na papežovu prosbu tamním prezidentem Ciampim omilostněn v roce 2000. Pak však byl opět uvězněn v Turecku, kde si nyní odpykává trest za vraždu novináře, kterou tam spáchal v roce 1979, a za jiné zločiny. Propuštěn by mohl být v roce 2010.

Krize středoafrické církve

Bangui-Vatikán (KAP) Středoafrický arcibiskup Paulin Pomodimo odstoupil poté, co vatikánská vyšetřovací komise dospěla k závěru, že místní kněží masově nedodržují celibát a řeholníci neberou vážně sliby chudoby, poslušnosti a čistoty. Událost vyvolala vnitrocírkevní krizi, protože řada kněží se domnívá, že vyšetřování nebylo nestranné. Mnozí kněží proto vstoupili do stávky: Až na další nebudou slavit mše ani udělovat svátosti. V nestabilitou zmítané Středoafrické republice událost vyvolává i politické obavy, protože katolická církev je považována za jednu z mála opor řádu.

Křesťané trpí pro víru

Vídeň (KAP) Křesťanské charitativní organizace na prezentaci ve Vídni uvedly, že ve světě je pronásledováno pro víru asi 250 milionů křesťanů, což je asi 75 % všech lidí, kteří jsou pronásledováni z náboženských důvodů. Asi 175 tisíc křesťanů je každoročně pro svou víru zabito. Špatná je situace především v arabském světě, Indii, v komunistických zemích (především Číně a Severní Korei) a v Jižní Americe. Jen samotná Severní Korea vězní asi 50 až 70 tisíc křesťanů. Rostoucí trend diskriminace křesťanů se však projevuje i v Evropě.