Jste zde

Zprávy

90 let „lidové liturgie"

St. Pölten (KAP) Klášter v rakouském Klosterneuburgu slaví devadesáté výročí první „lidové liturgie" v německém jazyce, kterou zde 17. května 1922 sloužil liturgik a reformátor Pius Parsch (1884-1954). Tento augustinián usiloval o to, aby „propojil bibli a liturgii v jazyce srozumitelném věřícím" v době, kdy prakticky jediným liturgickým jazykem západní katolické církve byla latina. Parschova „klosterneuburská mše" se stala světoznámou a byla přeložena do řady jazyků; Parsch tak patří k raným předchůdcům reforem 2. vatikánského koncilu. Mše na připomenutí výročí se bude slavit 5. května v 18. hodin v klášterním chrámu sv. Gertrudy.

Vatikán kritizuje čínské biskupy

Vatikán (KAP) Z Říma zazněla ostrá kritika toho, že se papežem povolených svěceních biskupů v Číně účastnili také biskupové, kteří nejsou Vatikánem uznáváni. Účast „nelegitimních biskupů" na ceremoniích Vatikán hodnotí jako akt neposlušnosti, který způsobil zmatek mezi věřícími. Příčinou prohlášení byla svěcení nového arcibiskupa Čchang-ša Methodia Čchü Aj-lina 25. dubna a nového biskupa Nan-čchungu Josepha Čchen Kuan-kaoa 19. dubna. Loni na podzim se někteří legitimní biskupové - mnozí zjevně pod nátlakem komunistického režimu - účastnili v několika případech Římem neschválených svěcení „vlasteneckých" biskupů.

Vatikán vyzývá čínské věřící a duchovní k poslušnosti vůči papeži, jelikož poslušnost ke Kristu a k Petrovu nástupci je podle vatikánského prohlášení předpokladem každé pravé obnovy. Zejména Řím odmítá biskupská svěcení za účasti členů prorežimního „vlasteneckého sdružení" čínských katolíků, kteří předem nezískali souhlas Vatikánu. Prohlášení rovněž kritizuje účast legitimních biskupů na svěceních, která nebyla schválena Římem. Někteří z kritizovaných legitimních biskupů sice již mezitím požádali papeže o odpuštění, jiní však zatím nereagovali.

Situace katolíků v Čínské lidové republice je komplikovaná, jelikož si stát nárokuje absolutní moc nad náboženskými záležitostmi a rozštěpil tamní katolictví na prorežimní „vlasteneckou" část a Vatikánem uznanou podzemní církev. Značná část nelegitimně vysvěcených „vlasteneckých" biskupů byla však již uznána Vatikánem a v posledních letech bývá zvykem biskupy světit po dohodě mezi Římem a čínskými úřady.

Syrští křesťané prchají před občanskou válkou

Vídeň-Damašek (KAP) Syrští křesťané zůstali v tamní občanské válce mezi frontami a čelí záhubě - jen město Homs opustilo již 50 tisíc křesťanů, kteří se ukryli po vesnicích, sdělili během své vídeňské návštěvy syrsko-pravoslavní arcibiskupové Eustathius Matta Roham a Silvanus Petros. Petros také uvedl, že o život již přišlo asi 250 křesťanů a tisíce bytů a domů byly vyrabovány a zničeny. Nikdo neví, zda se bude do Homsu moci vrátit, přesto se prý křesťané snaží zůstat v Sýrii: „Pokud bychom emigrovali, nejspíš už nedostaneme možnost návratu," řekl Petros, jehož vlastní úřad byl před měsícem zabrán povstalci, kteří si z něj udělali opěrný bod.

Podle arcibiskupa Rohama si křesťané přejí řešení cestou mírového dialogu a jsou v konfliktu neutrální, přejí si mít dobré vztahy s oběma stranami.

Katolická církev na internetu zaostává

Vídeň (KAP) Kuriální biskup Claudio Maria Celli, prezident Papežské rady pro sociální komunikační prostředky, hovořil na setkání v rakouském klášteře Heiligenkreuz o internetu. Přiznal že církev na síti velmi zaostává. Na celém světě je on-line pouze asi polovina jejích diecézí. Jako příklad zaostávání dále uvedl, že po zadání otázky „Who is Jesus" („Kdo je Ježíš") do vyhledávače Google není ani jedna z prvních deseti odpovědí katolická - ještě před první katolickou stránkou doporučí Google dokonce i muslimský web. Klíčové je proto, aby zvěstování církve nyní následovalo lidi tam, kde se zdržují, tedy na internet.

Zvětšuje se také propast mezi „digitálními domorodci", kteří žijí na internetu, a těmi, kteří jako „sociálně a ekonomicky marginalizovaní" nemají k internetu přístup.

Na papežských dokumentech Celli také ukázal, jak se změnila vatikánská linie ve vztahu k moderním médiím - zásadní otevřenost vůči mediální komunikaci existovala sice již od koncilního papeže Pavla VI., ale změna paradigmatu nastala až s Janem Pavlem II., který média „nepovažoval již pouze za prostředek nové evangelizace, ale také jako místo, na němž se nová evangelizace má odehrávat." Další změnu pak lze pozorovat u Benedikta XVI., jenž ve svých poselstvích hovoří o nové „digitální kultuře", již vyzývá ke „skutečnému dialogu".

Další teroristický útok na křesťany v Nigérii

Abuja (KAP) Teroristé v Nigérii opět zaútočili na křesťany. Cílem útoku z poslední dubnové neděle se stala státní univerzita Bayero ve městě Kano, kde právě měly začít katolické bohoslužby. Pachatelé na přítomné stříleli a házeli výbušniny. Potvrzeno je úmrtí dvou profesorů, celkový počet obětí je nejméně 15. Podezřelí ze spáchání útoku jsou členové radikální muslimské sekty Boko Haram, která již několik let terorizuje křesťany na severu Nigérie. Nejlidnatější země Afriky je zhruba z poloviny muslimská a z poloviny křesťanská. Muslimové obývají především sever země a křesťané jih, přičemž islamisté na severu usilují o zavedení islámského práva šaríja a potlačení západního vlivu.

Papež za doslovnější překlad slov liturgie

Vídeň (KAP) Papež Benedikt XVI. poslal v souvislosti s novým vydáním německého katolického zpěvníku a misálu biskupům německy mluvících zemí list, v němž se vyslovuje za přesnější a doslovnější překlad konsekračních slov. Dosud se v němčině podobně jako v češtině kněží při vysluhování eucharistie modlí „Vezměte a pijte z něho všichni, toto je kalich mé krve, která se prolévá za vás a za všechny na odpuštění hříchů." Papež navrhuje slova „za všechny" („für alle") nahradit výrazem „za mnohé" („für viele"), který odpovídá řeckému originálu Nového zákona i latinskému oficiálnímu překladu.

Podle předsedy rakouské biskupské konference kardinála Christopha Schönborna papež argumentuje „věrností Ježíšovu slovu". Slova mešního kánonu navíc podle papeže platí těm „mnohým", kteří právě slaví eucharistii, a tím přebírají zvláštní odpovědnost za „všechny", pro něž Ježíš zemřel. Kardinál Schönborn také vyslovil očekávání, že po změně německého textu eucharistické modlitby budou následovat podobné opravy i v jiných jazycích.

AI: Evropa diskriminuje muslimy

Brusel (KAP) Lidskoprávní organizace Amnesty International požaduje na Evropské unii a jejích členských státech, aby se více zasazovaly proti diskriminaci muslimů. Především na pracovištích a ve školách jsou muslimové podle AI často znevýhodňováni a brání se jim v nošení náboženského oděvu, jako například pokrývek hlavy. To může vést až k vyloučení muslimských dívek ze vzdělávání. Zpráva AI se zabývá situací v Belgii, Francii, Nizozemí, Španělsku a Švýcarsku a dokumentuje příklady diskriminace na základě náboženství a vyznání i jejich vliv na život muslimů.

Spojené arabské emiráty povolily kostel

Dubaj (KAP) Hlava Spojených arabských emirátů Chalífa ibn Saíd al-Nahaján povolil indicko-pravoslavným křesťanům stavbu nového kostela v Al Ajnu. Povolení i darování pozemku prý podpořilo i ministerstvo pro náboženské záležitosti a vedení města, uvedl podle novin Gulf News mluvčí pravoslavné obce sv. Dionýsia. Kostel pro 1500 lidí má být hotov v prosinci. Asi dvě stovky místních malan­karských křesťanů doposud používají jako hosté katolický kostel.