Jste zde

Nevyklízet pole politickému islámu

Muslimský psycholog a publicista Ahmad Mansour vyzývá, abychom mládeži dříve a intenzivněji vysvětlovali nebezpečí radikálního islámu. „Pokud s tím začneme teprve ve chvíli, kdy se islamismus projevuje násilnými akcemi, už jsme prohráli,“ píše v novinách Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle jeho názoru existuje v Německu skupina mladistvých, o níž mluví jako o „Alláhově generaci“, která je „základnou pro radikalismus“. „Mám na mysli ty, na něž se nezaměřuje pozornost orgánů pro ochranu ústavního zřízení, pro něž však jsou ideologická témata a hodnoty součástí identity a – třebaže nejde vždy o ucelené ideologie – tvoří základní kámen myšlení, které se snadno může zvrhnout v islamismus,“ říká.

Mansour, Izraelec arabské národnosti, vidí podstatný problém v tom, že islám se v Německu reprezentuje převážně jakožto politický islám. „Tento islám si dělá absolutní nárok na pravdu a reklamuje pro sebe právo vykládat učení způsobem, jenž slouží jeho mocenským zájmům. Tomuto islámu nelze vyklízet pole.“ Prohlašovat nediferencovaně, že islám patří k Německu, je kontraproduktivní. „Nepatří. K Německu patří takové pojetí islámu, které je slučitelné s demokratickými hodnotami“, tvrdí Mansour.

Ve své analýze se Ahmad Mansour výslovně nezabývá uprchlíky. „V tuto chvíli je nemožné dělat seriózní prognózy“, píše. Přesto přibývá náznaků, že někteří uprchlíci přinášejí s sebou do Německa konzervativní, politickou verzi islámu – což může vést k častějším kontroverzím. V posledních dnech se například objevily zprávy o násilnostech uvnitř muslimských skupin, ale také o útocích radikálních muslimských uprchlíků na křesťany. Ti jsou často vystaveni hrubé agresi, jak potvrzuje předseda Německých policejních odborů Rainer Wendt.

Proto se Wendt podobně jako řada politiků vyslovil pro to, aby byli uprchlíci ubytováváni odděleně podle svého původu, čímž by byli lépe chráněni zvláště křesťané. Jen tak lze účinně bránit nábožensko-politicky motivovaným konfliktům. O takto citlivý přístup se už snaží Durynsko. Ministr vnitra Daniel Lauinger (Zelení) nicméně rozdělování uprchlíků podle náboženského vyznání odmítá. Podle něj se právě nábožensky horliví muslimové musejí učit žít s příslušníky jiných náboženství.