Jste zde

Zprávy

Spor o eutanazii v belgické kongregaci

Brusel (KAP) Katolická kongregace Bratři charity (Broeders van Liefde) v Belgii prohlásila na svém webu, že už nebude ve svých psychiatrických centrech zásadně vylučovat „aktivní pomoc v umírání“ (eutanazii) pro duševně trpící lidi. „Bereme vážně nesnesitelné a bezvýchodné utrpení a prosby pacientů o aktivní pomoc v umírání,“ píše kongregace doslova. Současně bratři uvádějí, že chtějí život chránit a že eutanazii lze provést jen pokud jiná léčba již nemá žádnou perspektivu. Belgie je ohledně eutanazie nejliberálnější zemí na světě, ta je povolená bez věkového omezení a i pro lidi s „nesnesitelným duševním utrpením“.

Proti rozhodnutí belgické větve své kongregace se postavil její generální představený René Stockman. „Nemůžeme akceptovat, aby se aktivní pomoc v umírání prováděla ve zdech našich ústavů,“ řekl. Oznámil také, že se poradí o možných důsledcích s členy řádu ve Vatikánu a s belgickými biskupy. V rozhovoru pro vlámské noviny De Morgen vyjádřil důvěru, „že máme právo odmítnout aktivní pomoc v umírání,“ a vyslovil politování nad tím, že jeho kongregace pootevřela této možnosti dveře.

Kongregace Bratří charity provozuje v Belgii řadu škol, psychiatrických klinik a pečovatelských domovů. Založil ji roku 1807 kněz Petrus Jozef Triest v Gentu a dnes kongregace působí ve 31 zemích.

Připomínka Tisa: církev a ultranacionalisté

Bratislava (KAP) Od popravy kněze a prezidenta pronacistické Slovenské republiky (1939–1945) Jozefa Tisa uplynulo 18. dubna 70 let. Spor o hodnocení této postavy se na Slovensku opět rozhořel následkem semináře „Mons. ThDr. Jozef Tiso, kňaz a prezident“ konaného v prostorách nitranského kněžského učiliště, k jehož pořadatelům patřil nitranský biskup Viliam Judák a kam byl jako přednášející pozván i zástupce krajně pravicově nacionalistické strany ĽSNS (Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko), historik Martin Lacko. Kritikům vadilo i to, že seminář se zaměřil na duchovní rozměr Tisovy osobnosti, ponechal však stranou zločiny, které se v jeho době na Slovensku děly. Proti semináři tak protestoval izraelský velvyslanec na Slovensku Zvi Aviner-Vapni, který připomněl účast Tisova režimu na genocidě evropských židů, organizované nacisty.

Spolupořadatelem semináře vedle biskupství byla i Katedra církevních dějin bohoslovecké fakulty Univerzity Komenského. Univerzita i slovenská biskupská konference se po vypuknutí skandálu od akce distancovaly. Biskup Judák se omluvil „všem, kterým se následkem Tisova chování stala nespravedlnost, ať už jakákoli,“ a uvedl: „S událostmi, které se staly, nemůžeme souhlasit. Dalo by se však diskutovat, o čem [Tiso] věděl a o čem nevěděl. Neumím určit velikost viny ani neviny, která se mu připisuje.“

Bible je v 648 jazycích

Bonn (KAP/KNA) Písmo svaté je nyní celé přeloženo do 648 jazyků. Sdělila to Německá biblická společnost s odvoláním na zprávu Global Scripture Access Report (Zpráva o globálním přístupu k Písmu). Nedávno byl dokončen překlad do tatarštiny, což je turkická řeč, jíž hovoří asi 5,2 milionu lidí, žijících hlavně na území Ruské federace, a dále do jazyků čínských menšin Lisuů a Iů. Nový zákon je přeložen do dalších 1432 jazyků a jednotlivé části bible jsou k dispozici v dalších 1145 jazycích. Jazykovědci předpokládají, že v současnosti existuje asi 6900 živých řečí. O překládání bible a její zpřístupňování i nevidomým a neslyšícím se starají biblické společnosti. Světový svaz biblických společností čítá nyní 148 členů.

Riccardi a Merkelová: Marshallův plán Afriky

Berlín (KAP/KNA) Vedení Komunity Sant'Egidio, tvořené zakladatelem Andreou Riccardiem a předsedou Marcem Impagliazzou, se v Berlíně sešlo s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Hlavními tématy asi padesátiminutového setkání byly migrace, Evropa, mír a především Afrika.

Podle zástupců komunity jsou k prohloubení evropské integrace nezbytné další iniciativy zejména pro mladou generaci. Mluvilo se například o programu pracovních výměn pro mladé pracující, analogickém programu Erasmus pro studenty, který by měl přispět ke snížení nezaměstnanosti mladých lidí.

Hovořilo se také o „Marshallově plánu s Afrikou“, který podporuje německá vláda. Diskutující se shodli na potřebě v Africe podpořit občanskou společnost, která by nabízela mladým lidem perspektivu v jejich vlasti. Impagliazzo zdůraznil význam náboženství pro mír. Křesťané i muslimové proto musejí společně postupovat proti fundamentalistům.

Sant'Egidio bylo původně katolické studentské hnutí vzniklé v Římě roku 1968. Nyní mezinárodní hnutí se věnuje charitativní činnosti, diplomacii v občanských válkách a mezináboženskému dialogu. Podle vlastních údajů má asi 60 tisíc příznivců v 70 zemích.

Bartoloměj I. v Taizé, pak v Egyptě s papežem

Ženeva-Paříž-Káhira (KAP/KNA) Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. poprvé navštívil ekumenickou komunitu v Taizé. Čestný předseda světového pravoslaví se mimo jiné účastnil modlitby v Chrámu smíření spolu s mladými lidmi a zástupci různých křesťanských církví a setkal se s převorem Taizé bratrem Aloisem. Předtím se patriarcha účastnil oslav 50. výročí založení Pravoslavného centra v Chambésy u Ženevy.

Z Francie odcestoval Bartoloměj I. do Egypta, kde se v Káhiře setkal s papežem Františkem a velkým imámem univerzity Al-Azhar Muhammadem Ahmadem Tájibem na mírové konferenci. Návštěva obou nejvyšších představitelů křesťanstva v Egyptě se konala ve stínu teroristických útoků islamistů na koptské křesťany. Jen v dubnu si útoky na dva kostely vyžádaly desítky mrtvých a v zemi byl kvůli tomu zaveden výjimečný stav.

Kněžský seminář Chalki zůstane zavřený

Ankara-Athény (KAP/KNA) Podle tureckých médií je nepravděpodobné, že bude brzy znovu otevřen řeckopravoslavný kněžský seminář na ostrově Chalki (turecky Heybeliada). Ten byl uzavřen tureckou vládou roku 1971 a předtím patřil k nejvýznamnějším pravoslavným učilištím světa. Turecká vláda jeho otevření spojuje s požadavkem, aby byla v Athénách postaven mešita pro asi 200 tisíc muslimů žijících v Řecku. Řecká vláda se k tomu zavázala, avšak naráží to na odpor konzervativního směru řecké politiky. Navíc se vztahy mezi Ankarou a Athénami po nezdařeném tureckém puči v roce 2016 ještě dále vyostřily, když v Řecku dostalo azyl několik důstojníků turecké armády, kteří se obávali v Turecku pronásledování jako podezřelí z podpory pučistů.

Severní Kypr: Zákaz bohoslužeb na Velikonoce

Nikósie-Famagusta (KAP/KNA) V turecké separatistické části Kypru se zostřila šikana křesťanů. V důsledku politiky turecké vlády v Ankaře také roste napětí mezi oběma částmi rozděleného ostrova a separatistický sever se více přimyká k pevninskému Turecku. Naposledy byly pravoslavným křesťanům zakázány velikonoční bohoslužby. Zákaz ostře odsoudil prezident řecké části Kypru Nikos Anastasiadis.

Katedrála svatého Víta dostane varhany

Praha (KAP/KNA) Německý varhanář působící v Katalánsku Gerhard Grenzing vytvoří nové varhany pro pražskou katedrálu sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Financovány mají být z darů. Varhany za asi 80 milionů korun budou mít 97 rejstříků, což umožní uvádět i velká symfonická díla. I když je katedrála sv. Víta nejdůležitějším kostelem v Česku, doposud tam velké varhany chyběly. Stávající malé varhany v chrámu zůstanou jako doplňkový nástroj. Instalací varhan plánovanou na říjen 2019 bude symbolicky dokončena staletí trvající stavba katedrály.