Jste zde

Zprávy

Proběhla Noc kostelů

Praha-Vídeň (KAP) Večer a v noci 25. května proběhla každoroční Noc kostelů, při které se návštěvníkům otevírají chrámy různých křesťanských vyznání a často zde bývá i doprovodný program. V Česku se letos účastnilo 1640 kostelů a modliteben a jen v pražské arcidiecézi počet návštěvníků výrazně přesáhl 110 tisíc. V Rakousku, kde akce původně vznikla, se letos do kostelů podívalo asi 360 tisíc lidí a otevřelo se tam asi 800 sakrálních budov. Akci ve Vídni zahájil tichý pochod několika set lidí na podporu pronásledovaných křesťanů.

Vatikán podpořil mládež demonstrující za klima

Vatikán (KAP) Vatikán se důrazným apelem postavil za celosvětové demonstrace mladých lidí za ochranu klimatu. Politici podle Vatikánu musejí být odvážnější a naslouchat dramatickým výzvám vědců a hnutí mládeže. Prohlásil to kuriální kardinál Peter Turkson v poselství ke čtvrtému výročí papežské encykliky o životním prostředí Laudato si’. Vyjádřil také pochopení pro frustraci a hněv vyrůstající generace a zdůraznil potřebu okamžitě jednat. Potřebná změna životního stylu se mimo jiné musí týkat spotřeby energie, konzumu, dopravy, stavebnictví i zemědělství. Během světové finanční krize let 2007 a 2008 byl dostatek vůle, rozhodnosti i peněz, aby bylo možné zachránit banky. „Není to potřeba teď zopakovat, abychom zachránili náš společný dům, budoucnost našich dětí?“ napsal kardinál.

Tři německé diecéze končí se svými novinami

Bonn (KAP/KNA) Tři tradiční katolické diecézní noviny v Německu skončí. Diecéze Fulda, Mohuč a Limburg sdělily svým zaměstnancům na mimořádném shromáždění v Mohuči, že jejich noviny budou pokračovat jen do konce roku 2023. V současné podobě totiž „nemají ekonomickou budoucnost“.

Noviny zmíněných tří diecézí se vyrábějí společně a sdílejí některé části. Jejich náklad od roku 2001 klesl z asi 40 tisíc na nynějších 21 tisíc. Přes mnohé pokusy noviny oživit tak diecéze musejí vzít na vědomí, že se podstatně změnil způsob, jakým konzumenti zacházejí se sdělovacími prostředky. Německý „mediální biskup“ Gebhard Fürst řekl, že budoucnost je „ve správné směsi mediálních kanálů a jejich provazbě“. Důležité jsou například nové nabídky elektronických kanálů, jež mohou zasáhnout mladé lidi.

Antisemitská plastika smí na kostele zůstat

Berlín (KAP) Starobylý reliéf „Židovská svině“ na evangelickém městském kostele sv. Marie v německém Wittenbergu nemusí být sňat. Soud tak zamítl žalobu člena berlínské židovské obce z května 2018. Podle soudce dnes již nelze pískovcovou plastiku vykládat jako útok na židovství. Evangelická náboženská obec argumentovala tím, že dějiny nelze prostě odhodit, a tím zakrýt spáchané bezpráví.

Reliéf na kostele, kde kázal reformátor Martin Luther, znázorňuje rabína, jak zvedá svini ocas a hledí do její řiti. Prasata jsou přitom podle židovské víry chápána jako nečistá zvířata. Soudě podle připojeného nápisu je dílo zřejmě inspirováno Lutherovým antisemitským spiskem Schem Hamphoras a pokolení Kristovo (1543). Roku 1988 byla na zemi pod plastikou umístěna pamětní deska připomínající nešťastnou tradici antisemitismu včetně holokaustu v dobách nacismu.

Téma „židovské svině“ bylo od středověku jednou z nejčastějších urážek židů ve výtvarném umění. Ještě dnes se podobné výjevy najdou v asi 50 evangelických i katolických kostelech střední Evropy.

Asia Bibiová na svobodě

Ottawa (vlastní zpráva) Pákistánská křes­ťan­ka Asia Bibiová (nar. 1971) opustila Pákistán. Bibiová byla za údajné rouhání proti proroku Mohamedovi ve své vlasti roku 2010 odsouzena k smrti a roku 2018 tamním Nejvyšším soudem zproštěna viny. Po osvobození však nemohla ihned odcestovat ze země kvůli odporu islamistické strany TLP. 8. května letošního roku se podařilo zajistit její vycestování ze země, kde byla neustále vystavena výhrůžkám smrtí ze strany radikálních muslimů, a Bibiová odletěla do Kanady. Roku 2011 byli islamisty zavražděni dva pákistánští veřejní činitelé, kteří se stavěli její stranu: guvernér Salmán Tásír (umírněný muslim) a ministr pro menšiny Šahbáz Bhattí (katolík).

Kard. Gulbinowicz obviněn ze zneužití chlapce

Varšava (KAP/KNA) Polský kardinál Hen­ryk Gulbinowicz (95) byl obviněn bývalým seminaristou z pohlavního zneužití. Básník Karol Chum řekl v rozhovoru pro portál Onet, že ho Gulbinowicz zneužil ve Vratislavi v lednu 1990, krátce po Chumových 16. narozeninách. Případ prý zveřejnil již roku 1996, ale tehdy to nikoho nezajímalo. Vratislavská arcidiecéze prý nyní obvinění bere vážně a zkoumá ho. Gulbinowicz stál v jejím čele v letech 1976 až 2004. Františkánský řád potvrdil, že Chum (vlastním jménem Przemysław Kowalczyk) pobýval do ledna 1990 v leg­nickém semináři. Jeho tehdejší rektor podle svých slov Chuma poslal pro poštu ke Gulbinowiczovi. Chum pak přenocoval na arcibiskupské kurii v místnosti, ve které ho pak prý arcibiskup navštívil a pohlavně zneužil.

Burkina Faso: Teroristické útoky na kostely

Ouagadougou (KAP) V západoafrickém státě Burkina Faso byli teroristy zavražděni další čtyři lidé. Ozbrojenci napadli katolický kostel ve vesnici Toulfe, ležící u hranic s Mali. Osm teroristů donutilo účastníky nedělních bohoslužeb opustit kostel, a pak na ně začalo střílet. Útoky na křesťany, za kterými stojí zřejmě islamistické milice, se v poslední době v zemi množí. 13. května teroristé zastřelili čtyři katolíky během mariánského procesí. O den dříve stál útok na katolický kostel v Dablu na severu země životy šesti lidí včetně kněze. 29. dubna byli při útoku na evangelickou modlitebnu v Silgadji zabiti pastor a pět věřících. O týden dříve byl ve městě Bobo Dioulasso na jihozápadě země ubodán salesiánský kněz.

Burkina Faso v posledních letech zažívá nárůst terorismu, etnických napětí a rozmach ozbrojených tlup džhádistů. Víc než polovina obyvatelstva jsou zde muslimové, asi 30 % křesťané, většinou katolíci. Kromě křesťanů cílí islamističtí ozbrojenci také na školy a vládní a policejní budovy, ale i na ty muslimské duchovní, kteří nejsou podle jejich názoru dost radikální. Odhaduje se, že v zemi od roku 2015 zemřelo následkem terorismu asi 400 lidí.

Většina Poláků chce rezignaci biskupů

Varšava (KAP/KNA) Polská katolická církev prochází krizí zaviněnou odhaleními případů duchovních, kteří v minulosti pohlavně zneužívali nezletilé anebo takové zneužívání kryli. Problém popularizoval nedávný dokumentární film Jen to nikomu neříkej (Tylko nie mów nikomu) režiséra Tomasze Sekielskiho, který mimo jiné ukazuje záběry setkání provinilých kněží a jejich bývalých obětí, natočené skrytou kamerou. Podle průzkumu agentury Kantar s 1100 dotázanými nevěří 54 % Poláků církvi a stejné procento požaduje odstoupení biskupů. Důvěru v církev má 33 % dotázaných a jen 20 % zcela odmítá názor, že by biskupové měli odstoupit. 60 % respondentů nedává vinu za sexuální přečiny jen jed­notlivým kněžím, ale celé církvi.

Protesty Maria 2.0

Bonn (KAP/KNA) V Německu proběhla týdenní protestní akce katoliček pod názvem Maria 2.0. Její součástí byl i bojkot bohoslužeb. Požadavky zahrnovaly i přístup žen ke všem církevním úřadům, důsledné objasnění případů pohlavního zneužívání v církvi a realistickou nauku v oblasti sexuální morálky. Několik německých biskupů vyjádřilo pochopení pro požadavky žen, ne však pro bojkot bohoslužeb: „Eucharistie nemůže být nástrojem protestu,“ řekl třeba osnabrücký biskup Bode. Plnou podporu protestům vyjádřila naopak třeba evangelická teoložka Margot Kässmannová: „Nemohu než se z toho radovat. Respekt, sestry!“