Jste zde

Zprávy

autor: 

Švýcarští biskupové zaujali postoj k homosexualitě

Bern(KAP) Homosexuální lidé mohou sice obdržet církevní požehnání, avšak to neplatí pro homosexuální svazek. Homosexuální založení nevylučuje z církevních služeb, pouze však za podmínky sexuální zdrženlivosti. Tyto principy přeložila švýcarská biskupská konference v jednom ze svých krátkých pastoračních dopisů. Katolická církev v žádném případě neodmítá homosexuály, to nemůže být dostatečně zdůrazněno, praví se v onom listu. K registrovanému partnerství homosexuálních párů se švýcarští biskupové odmítavě nestaví. Biskupská konference souhlasí s úsilím uchránit homosexuální společenství od diskriminace daném rozdíly v dědickém s jiném právu. Biskupové ovšem považují za podstatné, aby v ústavním právu zůstala zachována jedinečnost manželství mezi mužem s ženou. Manželství je nezaměnitelný a specifický stav a úloha, integrální část spasitelného plánu božího, což se o jednopohlavním vztahu říci nedá. Z hlediska církve se nedá takový vztah s manželstvím srovnávat, dokonce ani když je postaven na takových hodnotách jako je věrnost a přátelství.

Manželství jako svazek muže a ženy otevřeny dětem je ve svátostném řádu novou smlouvou, svátostí, která je církví opatrována a chráněna. Proto nebude církev žehnat homosexuálním svazkům. Je zde příliš velké nebezpečí, že by docházelo k záměně se svátostným ritem. Současně potvrdili švýcarští biskupové, že každý člověk, ať heterosexuální nebo homosexuální, může od církve obdržet požehnání. Nemůže se ostatně dostatečně zdůraznit, že katolická církev homosexuální lidi neodvrhuje. Pokus se jim ve jménu církve dělo bezpráví, prosí biskupové co nejdůrazněji o odpuštění. Homosexuální jednání však církev nemůže v žádném případě schválit. Zvláštní kapitolu biskupové věnují otázce, zda je homosexuálnímu člověku dovoleno působit při církevním zvěstování evangelia. Jejich odpovědí je, že za podmínky sexuální zdrženlivosti může být k církevní službě připuštěn. Tato sexuální střídmost, věrná a pravdivá,  je podobně jako svobodné vzdání se manželství zvláštním charismatem.

Biskup z Lausanne, Ženevy a Freiburgu, Bernard Genoud, přiznal na tiskové konferenci, že církevní postoj se často míjí se současnými společenskými názory. Současně politoval, že pro dnešní společnost je dobré normální a správné to, co za dobré, správné a normální považuje většina. Církev naproti tomu podle něho hlásá pravdy, které jsou společným vlastnictvím lidstva, a jsou tedy platné pro věřící i nevěřící.

Kritika nového anglikánského primase sílí

Londýn(KAP) Zesilují kritické hlasy vůči Rowanu Williamsovi, designovanému přimasovi anglikánské církve Anglie. Církevní organizace stále více poukazují na jeho často projevované liberální postoje k homosexualitě. Podle britského tiskuse ke kritice nyní připojily i dvě umírněné evagelikální skupiny a snaží se přimět biskupa Williamse k revizi jeho postojů. Mimo to, že již v minulém týdnu požadovala evangelikální sít Reform Williamsovo odstoupení, připojili se k těmto tlakům dvě vlivná seskupení Church of England Evangelical Council a Anglican Evangelical Assembly. Williams, doposud arcibiskup z Walesu, přiznal, že již v minulosti světil na kněze praktikující homosexuály. Toto však na poslední konferenci v Lambethu roku 1998 delegáti z celého světa zamítli, stejně jako žehnání homosexuálních svazků.

Pět čínských křesťanů odsouzeno do vězení

Hongkong-Peking (KAP) Za členství v zakázané církvi bylo k trestu vězení odsouzeno v Číně pět křesťanů. Podle hongkongského Centra pro lidská práva a demokracii obdržel zakladatel jihočínské církve Gong Shengliang spolu s dalším křesťanem doživotní trest, tři členové tresty patnáctileté. Pro všech pět odsouzených byl v minulém roce během procesu navržen trest smrti. Odvolací soud jej před několika dny zrušil a nařídil nové jednáni.  Křesťané jsou obviněni, že zneužívali náboženský kult k podrývání zákonů. Jihočínská církev má okolo 50 000 členů a působí v deseti provinciích.

Maďarské církve podepsaly Ekumenickou chartu

Budapešť (KAP) Představitelé křesťanských církví v Maďarsku podepsali  Ekumenickou chartu a zavázali se tak sledovat ekumenické dohody a pravidla. Během ekumenické bohoslužby v Budapešti podepsal za katolickou církev předseda maďarské biskupské konference arcibiskup Istvan Seregely, za reformované církve biskup Gusztav Bölcskei, za luterské biskup Imre Szebik, za baptisty Kalman Meszaros, za metodisty superintendent Istvan Csernak, za rumunskou ortodoxní církev biskup Sofronie, za řecký ortodoxní exarchát generální vikář Jozsef Kalota a za bulharskou ortodoxní církev Stefan Mamakow. Všechny tyto církve kromě katolické jsou členkami Ekumenické rady církví v Maďarsku. Arcibiskup Seregely vyzdvihl při bohoslužbě, že Ekumenická charta je výrazem přání evropských národů. Křesťanská jednota hraje důležitou roli při sjednocení Evropy. Katolický arcibiskup z Kalocsa-Kecskemetu, Balasz Babel, řekl, že Maďarsko potřebuje novou evangelizaci a jednota křesťanů je proto nepostradatelná. Teologové různých konfesí ocenili výroky a směrnice Charty. Reformovaný teolog Ferenc Szucs hovořil o první kapitole dokumentu, ve které se mluvío tom, jak mají církve usilovat o viditelnou jednotu. Charta by neměla zodpovídat teoretické otázky a překonávat rozdíly v nauce. Ten, kdo Chartu podepisuje, tak vyjadřuje svoji připravenost udělat pro jednotu církve vše, co je v jeho silách. Katolický teolog Mihaly Kranitz připomněl, že církve musí udělat vše proto, aby se v Evropě rozvinulo sociální cítění. Církve by proto měly sladit své sociální učení a společně navrhnout společný sociální obraz budoucnosti.

Charta Oecumenica byla schválena v dubnu 2001 ve Štrasburku církevními organizacemi na evropské úrovni. Aby se stala závaznou i na rovině národní, je třeba, aby byla podepsánai jednotlivými církvemi. Po Holandsku je Maďarsko druhou zemí, kde se tak stalo.

Případy sexuálního zněužívání kněžími v Irsku

Dublin (KAP) Irský kardinál Desmond Connell se oficiálně omluvil v Dublinu za případy sexuálního zneužívání kněžími. V otevřeném dopisu farnostem Connell současně lituje, že církev přinesla obětem a jejich příbuzným toto utrpení. Apeloval na všechny katolíky, aby nahlásili na policii všechny doposud nezveřejněné případy. Podle kardinálových údajů bylo v arcidiecézi Dublin během posledních 50 let nahlášeno úřadům 17 kněží podezřelých ze sexuálního zneužívání. Arcidiecéze Dublin chce vytvořit nezávislou komisi k prošetřování případů. Kardinál Connell je proti projednávání pod veřejnou „palbou“. Většina Irů se v anketě vyslovila pro jeho odstoupení.  Od 90. let se v Irsku dostalo na povrch mnoho případů zneužívání dětí duchovními a řeholníky. Několik kněží bylo odsouzeno do vězení. Většina případů se ještě soudně projednává. V diecézi Ferns odstoupil v dubnu biskup Brendan Comiskey. V lednu řeholní společnosti oznámily, že chtějí na odškodném obětem zaplatit 128 mil. Euro. Irská vláda k tomu řekla, že zbytek z 200 až 500 mil. Euro doplatí ze svých prostředků, protože církevní zařízení se starají o děti částečně na statní zakázku.

Panamští biskupové odsoudili zákon o sterilizaci

Ciudad de Panama (KAP) Plánovaný zákon olegalizaci a podpoře sterilizace odsoudili v Panamě tamní katoličtí biskupové. Názor vlády, že cílenou sterilizační kampaní omezí bídu v zemi, pokládají za urážku inteligence obyvatelstva. Jen zodpovědné využívánínárodních zdrojů by mohlo chudobu omezit. Sterilizace však jeví jako nejjednoduššízpůsob, jak omezit počet hladových úst. Sterilizace je proti důstojnosti ženy aděla z ní objekt mužské žádostivost. Plánovaný zákon navíc diskriminuje chudé a je od základů nemorální.

Vatikánská komise proti diakonátu žen

Vatikán (KAP) Mezinárodní teologická komise se ve Vatikánu vyslovila proti zpřístupnění diakonátu ženám, jak řekl její generální sekretář dominikán Georges Cottier. V komuniké se výslovně uvádí, že komise zcela vyloučila možnost jeho zavedení. Současně Cottier uvedl, že toto doporučení nemá závaznou platnost nauky. Švýcarský teolog dále objasnil, že po pěti letech trvajícím studiu podstaty jáhenství komise dospěla k tomu, že současné pochopení diakonátuje zcela odlišné od funkce jáhenek v prvotní církvi.

Jak ritus ustanovení jáhnů, tak jejich úloha jsou zcela rozdílné. Dále komise podtrhla jednotu úřadů udělovaných svěcením potvrzenou II. vatikánským koncilem. Je ovšem úlohou učitelského úřadu církve, aby v této věci závazně rozhodl.