Jste zde

Podezření okolo biskupa Bicana

Časopis Týden zveřejnil ve svém 40. čísle ze dne 2. 10. 2006 článek Krystyny Wanatowiczové Pomoc ve jménu kalicha, všímající si aktivit pražského biskupa Církve československé husitské Karla Bicana. Ačkoli je jeho obsah velmi závažný, zůstal bez většího ohlasu v dalších médiích.

Karel Bican je představován spíše jako schopný manažer než jako duchovní autorita. Díky blízkým kontaktům s politickými špičkami (m.j. bývalým premiérem Paroubkem) se mu dařilo získávat peníze pro některé církevní, ale i obecně prospěšné projekty.

Uvnitř vlastní diecéze ale podle článku panuje atmosféra strachu. Kdo jsou na církvi existenčně závislí a mají odlišné názory než biskup, se prý bojí. Těm, kteří mu jsou loajální, ale Bican pomáhá.

Pomohl i mladému vězni Lukášovi, kterého pokřtil, zařídil propuštění z vězení, sehnal zaměstnání. Po čase se prý ukázalo, že biskup vyžaduje protislužby v podobě homosexuálního styku. Lukáš to odmítl, dostal se do nemilosti a je mu vyhrožováno. Poté, co o případu informoval Týden, se skrývá. Bican homosexuální praktiky popírá, ovšem homo­sexuální prostituti jej prý znají a přezdívají mu „Farářka".

V roce 1985 Bican podepsal spolupráci s StB. Jeho svazek se však nedochoval a on sám spolupráci popírá. Když se však v r. 1992 (již podruhé) pokoušel kandidovat za KDU-ČSL do České národní rady, byl z kandidátky stažen, protože nepředložil čisté lustrační osvědčení. Poté začal budovat kariéru v rámci Církve československé husitské. Týden upozorňuje i na další představitele této církve, kteří figurují na seznamech spolupracovníků StB: plzeňského biskupa Michaela Moce či ředitele úřadu Ústřední rady Jiřího Vaníčka. Podobně jako biskup Bican prý nemají ponětí, jak se tam jejich jméno dostalo.

Reakce Ústřední rady CČSH na článek Týdne výše uvedené informace nikterak nekomentuje. Hájí pouze oprávněnost činnosti pastoračních asistentů (placených státem s průměrnou mzdou 8 000 Kč), které Týden, na základě vyjádření bývalé ředitelky odboru církví MK ČR Řepové, rovněž zpochybňoval.

Článek na internetu:
http://www.tyden.cz/text.asp?rid=4&show=text&tid=23116

Komentáře

Dik za link! Od te doby co nový www.tyden.cz udělal www.giant.cz je to radost číst. Stáhnu si ho k sobě do PDA ;)