Jste zde

Čtení na léto

autor: 

Časopis Souvislosti 1/43/2000. Průrazná červeň obálky, pohlcující jména autorů tištěná drobnou černí, by vás rozhodně neměla odradit. Z našeho hlediska nejzajímavější příspěvky: 1) Důkladná dokumentace ke sporům o pražskou katolickou teologickou fakultu. 2) Žalm 30 - pokusy o překlad a výklad; úctyhodná ukázka erudice Martina Prudkého z ETF UK. 3) Osobní zkušenost Klause Steigledera s pobytem v Opus Dei aneb katolicismus s jehovistickou tváří.

Pozornost si zaslouží časopis Patron vydávaný občanským sdružením Nový Prostor s cílem nabídnout možnost důstojného pravidelného výdělku osobám v obtížné sociální situaci (např. bezdomovcům). Časopis je v současné době kolportován v Praze, Plzni, Ostravě a Brně. Stojí 20 Kč, přičemž polovina této částky připadá přímo prodejci. I samotná idea projektu je velmi záslužná. Pomáhá prodejcům, kteří si jednak něco vydělají, jednak jsou vedeni k pravidelné práci. Pomáhá těm, kteří chtějí přispět, protože vědí, že nenarazili na podvodníky, ale na lidi opravdu potřebné. Navíc má Patron i kvalitní obsah. Čtrnáctideník je možné i předplatit na adrese Nový Prostor, Železná 18, 110 00 Praha 1. Obyčejné roční předplatné činí 480.- Kč, sponzorské, kterým se podporuje zřízení distribuční sítě v dalších místech, je 960.- Kč.

Petr Fiala, František Mikš: Rozhovory s Vladimírem Čermákem o filozofii, politice a právu (CDK Brno). Náš Ústavní soud budí pozornost tím, že občas vynáší rozsudky nejen správné, ale i spravedlivé. Jedním z těch, kdo na tom mají zásluhu, je i Vladimír Čermák. Dialog s touto zajímavou osobností soudce a myslitele tedy rozhodně není o ničem.

Teologický sborník 2/2000: Téma Kristovské motivy v umění. Kromě ježíšovských motivů v současném umění ovšem ale také třeba diskuse o lidských právech, o svěcení žen a o "tajné církvi".

Jiří Kejř: Husův proces (Vyšehrad Praha). O Mistru Janovi bylo napsáno již mnohé, ale dosud nebylo věnováno příliš mnoho pozornosti procesně právním otázkám sporu, který nešťastně skončil na kostnické hranici. Jiří Kejř čte Husovy dějiny očima nejen historika, ale i církevního právníka a ukazuje chyby a přehmaty obou stran sporu. Na změnu rozsudku už přichází bohužel pár staletí pozdě. Tak alespoň na připomenutí a pro poznání, že církevní právo nebylo ani ve středověku uplatňováno nestranně a přesně.

Vítr jest život člověka aneb život a smrt v české barokní próze (ed. Miloš Sládek, nakladatelství H & H). Výběr textů dávno zapomenutých kazatelů i jiných barokních pisatelů s tematikou smrti a věcí posledních. Nesmírně milá a aktuální četba, a to i v případě, že se člověk právě ještě umřít nechystá (ale - bohužel - smrt přichází i nečekaně, a není proti ní "žádné spomožení, žádné lékařské umění, žádné bylinek mocnosti neb zlata oučinlivosti, mudrcův ostrovtipnosti, když čas přijde, duše z těla vyjde a půjde do věčnosti", jak pravil Damascen Marek roku 1728).

Friedrich Heer: Evropské duchovní dějiny (Vyšehrad Praha). Klasika. Kniha obrovská rozsahem i záběrem, a možná trochu příliš duchaplná a v něčem zastaralá. Ale současně inspirující a otevírající nové pohledy. Její četba rozhodně poučí a dá podnět k přemýšlení nad naší historii a nad duchem dnešní Evropy.