Jste zde

Zprávy

Dne 17. 12. 1996 zemřela paní Jarmila Kateřina Doležalová, písařka řady samizdatových textů, později většiny knih našeho nakladatelství i našeho časopisu. Pracovala radostně a vytrvale, bez jakékoli odměny, v posledních letech spolu s těžkou nemocí. Často byla prvním kritikem příspěvků. Poslední texty napsala v závěru léta loňského roku, krátce předtím, než byla trvale upoutána na lůžko. Konec jejího pozemského života byl pro okolí povzbuzením. Odcházela s odevzdáním Hospodinu a s nadějí setkání s ním.  Ztratili jsme obětavou a spolehlivou spolupracovnici, ale zároveň určitě získali obětavou a spolehlivou „spolupracovnici" církve již vítězné.

pH

Výtvarník Radek Brož, autor kresby na titulní straně a čtenář našeho časopisu, zahynul v závěru loňského roku na následky autonehody ve věku 29 let. Zanechal po sobě ženu se dvěma malými dětmi a se třetím na cestě. Čtyři roky soustavně připravoval spolu s historikem PhDr. Tomášem Edelem výstavu „Neznámý středověk - Pozdně gotická šablonová malba v Čechách a Německu". Výstava otevírá dosud nezmapovaný svět šablon, kterých se používalo při výzdobě nábytku a interiérů v církevním i městském prostředí. Výstava bude otevřena od 12. 2. 1997 v muzeu Vysoké školy umělecko-průmyslové na náměstí Jana Palacha v Praze.

Iniciativa božího lidu za reformu v církvi začala působit také 7. 12. 1996 v Anglii pod názvem „my jsme církev". Jde o výzvu k jednotné podpisové akci všech katolických skupin podle vzoru Rakouska a Německa.  V Londýně iniciátoři oznámili, že se zasazují za spoluúčast laiků při volbě faráře a biskupa, za svěcení žen a zrušení povinného celibátu, a za svobodu svědomí v sexuálních otázkách. Akce má být ukončena v říjnu 1997, kdy bude 35. výročí II. Vatikána.

V Rakousku, Německu a v jižním Tyrolsku bylo sebráno 2,3 miliónu podpisů.  V Brazílii, Francii, Itálii, Holandsku, Portugalsku, Španělsku a v USA proběhnou podobné akce také.

Předseda britské biskupské konference, kardinál Basil Hume kritizoval požadavek svěcení žen, že „něco takového nepatří do katolického dokumentu".  Rovněž označil za chybný názor, že svědomí je pro křesťana tou nejvyšší instancí.

Papež vyjádřil při příležitosti společné mše v Římě s čínskými katolíky přání navštívit Čínu. Slavil s nimi svátek misionáře Asie sv. Františka Xaverského.  Vyzýval čínskou vládu k respektování náboženské svobody a že „nemají mít strach ani z Boha ani z jeho církve", a že křesťané v jejich zemi přispějí k rozvoji země svou vírou a respektem před pravou svobodou pro všechny lidi. Čína má podstatné místo v rodině národů a katolíci o její význam „s nadšením" usilují. Chce se s jejich katolíky „osobně setkat".  K čínským katolíkům se obrátil s výzvou, aby se sjednotili opět s papežem.  Odhaduje se, že v Číně žije celkem asi 5 miliónů katolíků. Na adresu podzemí řekl, aby budovali most k těm, „kteří se odklonili od pravdy katolické".  „Liga katolických žen Švýcarska" (250 000 členů) odmítla v Lucernu tradiční pojetí ordinace, vyhražené jen mužům. Ženy vydaly 26. 11. 1996 komuniké s 8 tezemi „nového pojetí služby v církvi". Viceprezidentka Ligy Hanna Furtwaengler řekla, že nositelem kněžství v primitivních kulturách byla vždy obě pohlaví, a že je dnes nutné podobně přizpůsobit kněžství současné době. Podle dnešního stavu vědy se vylučování ženy z ordinace nedá odůvodnit ani historicky ani teologicky.

Hosty nejbližších ekumenických seminářů tentokrát věnovaných službě potřebným, které pořádá ekumenická skupina „Křesťané z Černošic" budou Fridolín Zahradník z Rychnova nad Kněžnou, president Emauzských domů v ČR (23. 2. 1997 v 16.30) a Daniel Majer z Kralovic, husitský kněz věnující se službě vězňům (6. 4. 1997 v 17.00). Semináře se konají v základní škole v Černošicích-Mokropsích.

Generální vikář českobudějovické diecéze Mons. Václav Dvořák oslavil 28.  12. 1996 své 75. narozeniny. Během komunistického režimu vychoval tajně několik desítek kněží jak celibátních, tak ženatých. Z jeho skupiny pochází např. Doc. Dr. Tomáš Halík či Prof. Dr. Petr Piťha, který při slavnostní děkovné bohoslužbě v katedrále sv. Mikuláše také kázal.