Jste zde

Papež zbavuje církev prachu

„Ciao, Stefano. Tady papež František. Můžeš mi tykat.“ Devatenáctiletý student Stefano Cabizza v obci Camin u Padovy, jemuž se papež takto telefonicky ohlásil, si nejprve myslel, že je to hloupý vtip. Ale byla to papežova reakce na dopis, který Stefano týden předtím poslal do Vatikánu. Komunikační strategie argentinské hlavy církve ruší zažité vatikánské tradice jednu po druhé. Jorge Mario Begoglio zcela opouští vznešenou zdrženlivost svého předchůdce Josepha Ratzingera. Má co říci a způsob sdělení volí s jistotou náměsíčníka. Kritickým otázkám se nevyhýbá, provokuje k nim. V úterý (10. 9.) už zase projížděl František Římem ve své fordce – bez eskorty. Cíl: Astalli, jezuitské centrum pro emigranty v blízkosti Kapitolu. „Integrace je právo uprchlíků“, řekl papež a přišel s dalším překvapujícím prohlášením: prázdné kláštery mají v budoucnu sloužit jako ubytovny pro uprchlíky.

Jen o dva dny dříve (8. 9.) nevěřili konzervativní představitelé kurie svým očím, když při četbě suchého vatikánského listu Osservatore Romano narazili hned na několik příspěvků peruánského teologa osvobození Gustava Gutiéreze. Ve středu (11. 9.) přišla do redakce levicově liberálního římského deníku La Repubblica neočekávaná pošta z Vatikánu. V osobním dopise šéfredaktorovi Eugeniovi Scalfarimu zodpověděl papež osm otázek týkajících se morální odpovědnosti agnostiků. A překvapení neberou konce. Další rozruch vyvolal Pietro Parolin (jehož papež jmenoval 31. 8. vatikánským státním tajemníkem), když prohlásil, že celibát není ani dogma, ani zákon božského původu, takže o něm lze diskutovat. Osmapadesátiletý církevní diplomat tím otevřel téma, které římská kurie za Josepha Ratzingera považovala za vyřízené.

Je velmi pravděpodobné, že nastávající státní tajemník tento krok s Františkem předem projednal. Zda Parolinova neočekávaná iniciativa naznačuje, že by bylo možno dosud povinný celibát změnit, to je ovšem otázka. Budoucí vatikánský muž číslo dvě mluví úplně jiným tónem než jeho kontroverzní předchůdce Tarcisio Bertone: „Kromě věrnosti Boží vůli a dějinám církve je nutná rovněž otevřenost vůči znamením doby.“ K těmto znamením Parolin zjevně počítá i rostoucí nedostatek kněží.

Soudě podle davů věřících na náměstí sv. Petra, nový papež už vyhrál. Po středeční generální audienci (11. 9.) strávil Bergoglio více než hodinu mezi tísnícími se lidmi, tiskl si s nimi ruce a nechal se objímat – není nedotknutelný, je to člověk z masa a kostí. S napětím se očekává jeho řeč 4. 10. v Assisi. František chce promluvit o svém oblíbeném tématu: církev se má zbavit hmotných statků. Pouhých deset dní na to současně se státní tajemníkem Bertonem odstoupí dva vedoucí vatikánské majetkové správy Apsa, která má na starosti tisíce nemovitostí a vatikánské cenné papíry. To uvolní cestu pro reformu, jejíž cíl už papež – jako obvykle obrazně – formuloval slovy: „Sv. Petr také neměl konto.“

Der Standard 13. 9. 2013; přeložil Jiří Kohl