Jste zde

Zprávy

Zkoumání zázraku Jerzyho Popieluszka

Paříž (KAP) Ve francouzské diecézi Créteil na jihu Paříže se zkoumá možný zázrak, který by mohl dopomoci ke svatořečení blahoslaveného polského kněze a mučedníka Jerzyho Popieluszka (1947–1984). Komise vyšetřuje případ ze září 2012, kdy byl do místní nemocnice přivolán kněz k 56-letému muži v bezvědomí umírajícímu na vzácnou formu rakoviny krve. Kněz nemocného při poskytování svátosti nemocných doporučil polskému mučedníkovi. Na 14. září totiž připadají Popieluszkovy narozeniny. Krátce poté se nemocný probral z kómatu a ptal se, co se s ním děje. Po několika dnech lékaři konstatovali úplné uzdravení.

Jerzy Popieluszko, horlivý podporovatel polských nezávislých odborů Solidarita, byl roku 1984 zavražděn členy polské komunistické státní bezpečností. Jeho smrt otřásla Polskem a přispěla k definitivnímu pádu komunismu v Evropě o pět let později.

Papež je Němcům sym­patický, církev méně

Stuttgart (KAP) Demoskopický institut Allensbach zkoumal postoje Němců k papeži Františkovi. Výsledkem je, že se papež těší poměrně velkým sympatiím obyvatel bez ohledu na vyznání, a zároveň od něj Němci očekávají hluboké reformy. S Františkem sympatizuje 69 % Němců a 79 % katolíků.

Podle ředitelky institutu Renate Köcherové se biskupská synoda k otázkám rodiny, plánovaná na rok 2014, mnoha dotázaným jeví jako test toho, zda se katolická církev dokáže změnit. V současnosti se totiž katolická nauka stále více rozchází s praxí převládající v mnoha oblastech ve společnosti. Jestliže například roku 2000 nahlíželo nesezdaný pár s dětmi jako rodinu 53 % obyvatel, dnes je to 75 % a ve střední generaci 81 %. Polovina dotázaných považuje dnes za rodinu i partnery stejného pohlaví, kteří žijí s dětmi.

Zatímco v otázkách jako pronájem dělohy nebo potrat „jsou postoje církve chápány a částečně i sdíleny,“ naopak témata jako antikoncepce, soužití nesezdaných párů, rozvod nebo homosexuální partnerství dopadají ve výzkumech úplně jinak. Podíl německých katolíků, kteří se přísně vyslovují proti antikoncepční pilulce, je pod dvě procenta. A lpěním na těchto věcech si církev „mimořádně zhoršuje výchozí pozici i v diskusích o přípustnosti umělého přerušení těhotenství,“ řekla Köcherová.

Také postoje k rozvodu nebo zacházení s rozvedenými jsou velmi vzdálené pozicím církve. Dvě třetiny německých katolíků by podle Köcherové chtěly umožnit rozvedeným nový církevní sňatek, jen 16 % je proti. Zákonné zrovnoprávnění homosexuálních párů podporuje 44 %, na počátku minulého desetiletí to bylo 24 % a trend stále narůstá. 36 % katolíků požaduje, aby jejich církev uznala i partnerství lidí stejného pohlaví.

Pouze menšina německých katolíků očekává korekci církevního postoje k potratům. Dvě třetiny naopak chtějí více otevřenosti k tématu antikoncepce. Také změna zacházení s rozvedenými je důležitá pro většinu katolíků. Dvě třetiny doufají ve změnu pravidel celibátu.

František podle socioložky Köcherové vzbuzuje „očekávání změn, jež je však smíšeno s pořádnou dávkou skepse,“ jelikož jen asi každý pátý katolík věří, že se Františkovi podaří církev důkladně změnit. 41 % očekává omezené změny, 27 % si myslí, že se nic měnit nebude. „Setrvačnost 2000 let staré instituce je vnímána jako vysoká,“ uvedla Köcherová.

Caritas žádá ochranu uprchlíků na člunech

Brusel–Řím–Mnichov (KAP) Střešní organizace 48 evropských katolických charit, Caritas Evropa, žádá státy Evropské unie o účinnější ochranu uprchlíků z pobřeží Itáli, Malty a Řecka. Aby se ukončila „tragédie na Středozemním moři“, je potřeba přijmout přesná pravidla vyhledávacích a záchranných operacích a vyjasnit, kdo je za tyto aktivity odpovědný. Zároveň je třeba identifikovat lidi, kteří jsou v nouzi, a poskytnout jim podporu, aby se mohli ucházet o asyl.

Do Evropy po moři proudí rostoucí příliv desetitisíců uprchlíků z Afriky a Blízkého Východu, kteří se často plaví na přetížených člunech a stávají se oběťmi ztroskotání. Poslední velká tragédie se stala 3. října 2013 na ostrově Lampedusa, kde utonulo přes 360 lidí. Občanská válka v Sýrii a napětí v Egyptě, Somálsku a Eritrei tyto problémy stále zhoršují.

Mnichovský arcibiskup kardinál Reinhard Marx při této příležitosti upozornil, že ještě nikdy nebylo tolik lidí na útěku – v současnosti je na světě asi 50 milionů uprchlíků.

Překládá se bible do maďarské romštiny

Vídeň–Bukurešť–Budapešť (KAP) Romové žijící v Maďarsku a Sedmihradsku a mluvící beaštinou, jedním z nářečí romského jazyka, dostanou Nový zákon ve své řeči. Překlad společně připravují maďarská biblická společnost a projekt biblia, založený kardinálem Franzem Königem na podporu šíření bible v bývalých komunistických zemích. Beašsky mluví asi 6 % Romů v Maďarsku a Sedmihradsku, celkem asi 120 tisíc lidí. Většinou jsou katolíky a doposud bibli ve svém jazyce úplně postrádali.

Papež slavil s dělníky a bezdomovci

Vatikán (KAP) Papež František oslavil 17. prosince své 77 narozeniny, první ve funkci papeže. Na své přání zahájil den bohoslužbou s vatikánskými kuchaři, uklízečkami a dalšími pomocnými silami, na mši byli z okolí přizváni také čtyři bezdomovci. Spolu s papežem celebroval kardinál-děkan Angelo Sodano. Po bohoslužbě všichni účastníci společně posnídali. K narozeninám papežovi přišla blahopřát také delegace jeho oblíbeného fotbalového klubu San Lorenzo del Almagro, která svému čestnému členovi do Vatikánu přinesla ukázat také pohár, jejž letos tento argentinský klub získal v podzimní mistrovské soutěži, kde zvítězil.

Česko-německý vánoční stromek ve Vatikánu

Vatikán (KAP) Starostové sousedních měst přes česko-německou hranici, Domažlic a Waldmünchenu, společně na Náměstí sv. Petra rozsvítili asi 1000 světel na vánočním stromě, který společně Vatikánu darovali. 25 metrů vysoký smrk původně stál na území Domažlic nedaleko hranic. Sousední Waldmünchen sponzoroval jeho převoz do Říma. Strom po cestě doprovázelo několik set bavorských poutníků. Slavnostní rozsvícení stromu tak bylo pojato i jako slavnost česko-německého porozumění a evropské jednoty.

V Trevíru začala diecézní synoda

Bonn (KAP) V Trevíru, nejstarší diecézi Německa, začala diecézní synoda, které se účastní 280 kněží, řeholníků a zástupců farností. Koná se zde po 55 letech. Je plánována na dva roky a je to první taková synoda v Německu po nástupu papeže Františka. Bude zřejmě směrodatná, pokud se týče rozpracování reformních podnětů nového papeže. Synoda se začala připravovat již před nástupem papeže Františka kvůli ztrátě důvěry následkem krize kolem sexuálního zneužívání mladistvých duchovními.

Kässmannová: žádný kult Luthera

Oldenburg (KAP) Pověřenkyně pro jubilejní rok reformace v Německu 2017, bývalá evangelická biskupka Margot Kässmannová, vidí v jubileu šanci na kritické ohlédnutí. Německý i světový protestantismus je podle ní natolik sebevědomý, že si nemusí zakrývat ani stinné stránky Martina Luthera a reformace. „Nebude tu žádný kultu kolem Luthera,“ řekla biskupka. Je podle ní důležité odvážit se pohledět na reformaci kriticky a vnímat ji v celém kontextu.

Oslava legendárního přibití Lutherových tezí na dveře kostela ve Wittenbergu, obvykle braného jako začátek reformace, začne rok před 500. výročím, tedy 31. října 2016. Ve Wittenbergu bude světová výstava reformace a po úvodní slavnosti se bude výročí připomínat postupně v řadě evropských měst.