Jste zde

Zprávy

Pavel VI. blahoslaven

Vatikán (KAP) Na závěr mimořádné biskupské synody o rodině papež František 19. října prohlásil za blahoslaveného svého předchůdce Pavla VI. Jeho liturgická památka se bude připomínat 26. září, v den jeho narození. Slavnostní bohoslužby se účastnilo asi 70 tisíc lidí.

Pavel VI., vlastním jménem Giovanni Battista Montini, vykonával úřad v letech 1963 až 1978. Předsedal tedy závěrečné části druhého vatikánského koncilu, který dovedl do úspěšného konce. Mimo jiné to byl on, kdo biskupské synody roku 1965 zavedl jako řádnou instituci katolické církve.

Kritiku sklidil Pavel VI. zejména za svoji encykliku Humanae vitae (1968), v níž označil za vážný problém oddělování sexuality a rozmnožování a katolíkům zakázal používat umělé prostředky k zabránění početí. Nesporně pozitivní naopak jsou jeho sociální a mírové encykliky i práce spojená s uvedením závěrů koncilu do praxe, tedy příprava nové liturgie a nového církevního zákoníku.

Kardinál Kasper o biskupské synodě

Hamburk (Zeit Online) Německý teolog kardinál Walter Kasper poskytl po skončení synody rozhovor časopisu Die Zeit. Za nejkrásnější zážitek synody označil svobodu projevu: „Ta je totiž v Římě relativně nová a připomnělo mi to koncil,“ řekl. A přivítal, že se o problémech nyní veřejně hovoří: „Pokud se o církevní učení řadoví věřící už nestarají – to je špatné. Synoda chtěla způsobit, aby se obyčejní katolíci zase začali zajímat o to, co se říká v Římě. Připomíná mi to starou církev, kdy se lidé na tržištích hádali o dění na koncilech. To už je obrovský pokrok.“

Kardinál dále připomněl, že neúspěch návrhů na změnu postoje k homosexuálům a rozvedeným není definitivní, protože mimořádná synoda byla jen částí procesu rozvrženého na delší dobu: „Nedosáhli jsme dvoutřetinové většiny jen u tří z 62 bodů a i pro sporné body byla poměrně silná většina. Nebyla to tedy žádná katastrofa. Věřím, že napřesrok se dostaneme dál.“ V diskusích se tak bude pokračovat na místní i ústřední rovině. A „mnozí, kteří přišli z pastorace, se mnou souhlasili. Vědí, že velká část katolíků nezapadá do šablon církevního práva. Rozvedení, nesezdaní a mnozí jiní. A pak byli i účastníci synody, kteří lpěli na strnulém pojetí církevní nauky. To musíme vzít na vědomí.“

Na otázku po rozvodech a soužití nesezdaných katolíků Kasper řekl, že „hříchy existovaly vždycky,“ ale obzvlášť dnes mají duchovní naslouchat lidem: „Nemají vycházet z čistě abstraktní nauky, ale z konkrétní zkušenosti a vykládat ji ve světle evangelia. Na rodinu a manželství jsou vlastně těmi hlavními experty rodiny samotné.“ A současné dění v Římě označil za změnu paradigmatu: „Už nevycházíme z abstraktní nauky a nevnucujeme ji lidem, ale provázíme je na cestě k dobrému a šťastnému životu.“ „Evangelium je Ano k člověku. Bůh nám přitakává. Chce pro nás to nejlepší. A tady dělá synoda změnu kursu: Chceme vyjít z člověka a z toho, co je na něm dobré. Žádný člověk není jen zlý, ale má se stávat lepším.“

Ohledně synodních sporů o homosexualitu řekl kardinál, že účastníci se přinejmenším shodli na tom, že je třeba vyloučit diskriminaci, respektovat homosexuály jako osoby a snažit se, aby v církvi našli své místo, protože k ní bez diskuse náležejí. „Jsou děti boží a patří k boží rodině.“ Na otázku, zda je homosexualita hříšná, pak Kasper uvedl: „Homosexuální orientace jako taková samozřejmě hříchem není. Morální hodnocení se může vztahovat jen k činům. Přitom bych neměl posuzovat subjektivní svědomí jedince.“

Boko Haram uneslo dalších 60 dívek

Řím-Abudža (KAP) Islamistické hnutí Boko Haram uneslo na severovýchodě Nigérie dalších 60 dívek. Podle italské katolické zpravodajské agentury misna přepadlo asi 100 ozbrojených teroristů vesnici Waga Mangoro. Ozbrojenci zastřelili dva muže, zapálili budovy a odvlekli asi 40 dívek. Dalších dvaceti se zmocnili ve vesnici Grata.

Již v dubnu unesli členové Boko Haram asi 200 křesťanských dívek. Dosavadní vyjed-návání nigerijské vlády o jejich propuštění byla bezvýsledná.

Britský parlament schválil biskupky

Londýn (KAP) Britský parlament schválil a královna Alžběta II. podepsala zákon, který v anglické státní církvi povoluje udělovat biskupské svěcení ženám. Generální synoda anglikánské církve, která se bude konat v listopadu, tento zákon zapracuje do církevního práva, a poté bude možné ženy světit.

Poprvé ženy v papežské biblické komisi

Vatikán (KAP) Papež František jmenoval pro další pětileté funkční období papežskou biblickou komisi v novém složení. Komise byla založena roku 1902, má 20 členů a jejím úkolem je vědecké zkoumání biblických textů. Tentokrát se mezi její členy poprvé dostaly i ženy: španělská řeholnice Nuria Calduchová Benagesová a profesorky teologie Bruna Costacurtaová z Itálie a Mary E. Healyová z USA. Prezidentem komise je kardinál Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregace pro nauku víry.

Kontroverzní řeč metropolity Hilariona

Vatikán (KAP) Ruský pravoslavný metropolita Hilarion, který se jako pozorovatel účastnil mimořádné biskupské synody o rodině v Římě, vzbudil negativní pozornost obsahem svého projevu před synodály. Mimo jiné zaútočil na přítomného řeckokatolického arcibiskupa Svjatoslava Ševčuka z Kyjeva.

„V zásadě jeho projev obsahoval požadavek, aby si Ševčuk a jeho spolubratři konečně přestali stěžovat na ruskou zahraniční politiku a na ruskopravoslavnou biskupskou podporu ruských vojenských operací na Ukrajině,“ shrnul obsah Hilarionovy řeči komentátor John Allen. Podle agentury Interfax Hilarion požadoval také, aby Ševčuk přestal podporovat „jednu sjednocenou ukrajinskou místní církev,“ a nesnažil se tím „vyrvat pravoslavné věřící z jejich mateřské církve, moskevského patriarchátu, se kterým jsou spojeni starými krevními pouty“.

Ukrajinští separatisté zajali pastora

Kyjev (KAP) Ruští separatisté drželi v zajetí adventistického pastora Sergeje Litovčenka. Ozbrojenci ho unesli 27. září během bohoslužby ve městě Horlivka v Donbasu, které separatisté ovládají. Přitom prý prohlásili „toto je pravoslavná země a ne místo pro sekty“. Pastor byl propuštěn až po dvaceti dnech.

Separatisté již v minulosti unesli několik duchovních menšinových církví včetně katolických kněží. Proto většina duchovních těchto církví z regionu utekla.

Landshutské bazilice pomohly drony

Mnichov (KAP) Drobné létající stroje na dálkové ovládání, takzvané drony, využila mnichovská arcidiecéze. Drony vybavené kamerami byly v bavorském Landshutu použity pro přesné fotografování věže tamní baziliky sv. Martina.

Po vyhodnocení a zpracování bude obrazový materiál sloužit při plánování restaurátorských prací na věži. Ta pochází z 15. století a je největší cihlovou stavbou světa.

Setkání patriarchů v Jerevanu

Jerevan (KAP) V patriarším sídle poblíž arménského hlavního města se setkali arménsko-apoštolský katholikos Karekin II. a syrskopravoslavný patriarcha Ignacius Afrem II. Patriarchové si mimo jiné připomněli výročí první světové války a její oběti z řad blízkovýchodních křesťanů: syrských křesťan­ských obětí války bylo asi půl milionu, Arméni čelili genocidě ze strany Turků a ztratili asi 1,5 milionu lidí. Ve společném prohlášení pak patriarchové ostře odsoudili současný islamistický teror v regionu a vyzvali k nastolení míru, aby se uprchlíci mohli vrátit domů.